آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید

شاید بتوان گفت یکی از رایج ترین و مرسوم ترین انواع عکاسی صنعتی، عکاسی محصول با پس زمینه سفید است. بسیاری از طرح های گرافیک و فتومونتاژی که در اطراف خود در فضای مجازی، روی بیلبوردها، روی بنرها و غیره می‌بینیم، با ترفند ترکیبی طراحی و عکاسی صورت گرفته است. در واقع عکاسی محصول با زمینه سفید انجام می‌شود و سپس گرافیست بنابه سبک طراحی خود، آن را دوربری کرده و در ساخت بنرهای جذاب از آنها استفاده می‌کند. با توجه به نیاز عکاسان به آموزش این موضوع، سعی کردیم در این مطلب آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید را قرار دهیم.

تمامی‌مطالب در این مقاله از آکادمی‌ساترین با ارائه تجربیات استاد شجاع الدین آقایی، مدیریت استودیو ساترین و عکاس با تجربه تکمیل شده است و سعی کردیم آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید را نه فقط با دید تئوری، بلکه با دید آموزش عمل محور برای شما پیش ببریم.

برای آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید، نیاز به آموزش ابتدایی عکاسی دارید. پس توصیه می‌کنیم اگر آشنایی با دوربین یا اصول مقدماتی عکاسی ندارید، ابتدا آموزش عکاسی مقدماتی در استودیو ساترین که به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده شده است را مطالعه کنید، سپس این آموزش را دنبال فرمایید.

آموزش عکاسی صنعتی محصول با زمینه سفید

آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید؛ از کجا شروع کنیم؟

ارکان اصلی آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید به هنر عکاسی، آشنایی با نور و ساخت فضای مناسب بر می‌گردد.

یعنی در جایی که شما علاوه بر دانستن نکات اولیه عکاسی، باید بتوانید فضایی خوب و ایزوله برای عکاسی محصول با پس زمینه سفید ایجاد کنید و به خوبی نورپردازی کنید تا خروجی کار، درست آن چیزی باشد که کارفرما از شما می‌خواهد.

استودیو ساترین با توجه به تجربه بیش از 14-15 ساله در عکاسی صنعتی با زمینه سفید، تمامی‌مطالب و فوت و فن هایی که شما باید طی سالها عکاسی عملی آنها را یاد بگیرید، در این مطلب در اختیار شما قرار خواهد داد. پس نگران هیچ چیز نباشید و مو به مو موارد گفته شده را اجرا نمایید.

توصیه می‌کنیم برای هدفمند کردن آموزش عکاسی از محصول با زمینه سفید، یک پروژه عملی تستی را پیش ببرید و در حین کار از نکات بیان شده توسط ما هم بهره ببرید.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی محصول با پس زمینه سفید؛

برای اینکه بتوانیم از محصولات با بکگراند سفید عکاسی کنیم، نیازمند تجهیزاتی هستیم که به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • دوربین خوب؛
 • لنز خوب؛
 • وسایل نورپردازی؛
 • بافت بکگراند؛
 • میز نور؛
 • ترجیحا میز گردان؛
 • لپ تاپ؛
 • ریموت شاتر؛
 • سه پایه؛

با استفاده از این موارد، لیست تجهیزات ما برای عکاسی با زمینه سفید تکمیل خواهد شد.

دوربین مناسب عکاسی زمینه سفید؛

دوربین های دیجیتال زیادی هستند که می‌توانید آنها را انتخاب کنید. اما توصیه ما استفاده از دوربین های DSLR است. برای افرادی که سردرگم هستند، مدل های زیر را توصیه می‌کنیم:

 • دوربین کنون 5D Mark IV
 • دوربین سونی α7 r4
 • دوربین کنون r5

البته دو مورد آخر، جدیدتر هستند و مورد اولی قدیمی‌تر است. اما همه آنها قابلیت های خوبی برای عکاسی محصول دارند.

لنز مناسب عکاسی محصول با بک سفید؛

در کنار دوربین خوب، باید یک لنز مناسب هم برای عکاسی انتخاب نمایید. ما در مقاله ای به انواع لنز عکاسی پرداختیم و توصیه می‌کنیم برای آشنایی با لنزها حتما آن را مطالعه فرمایید.

اما برای عکاسی محصول، نه باید لنز آنقدر واید باشد که سبب اعوجاج و دفرمه شدن تصویر شود و نه باید تله باشد که ما قسمت هایی از محصول را به خاطر تار شدن از دست بدهیم.

نکات و ترقندهای آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید

پس انتخاب و ترجیح ما برای آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید، لنزهای نرمال است. در لیست زیر، چند مدل لنز پیشنهادی برای عکاسی محصول با زمینه سفید را قرار داده ایم:

 • لنز 50 میلیمتری پرایم؛
 • لنز زوم 24-70 با f2/8

سعی کنید محدوده فاصله کانونی لنز انتخابی بین 50 تا 70 باشد، نه کمتر و نه بیشتر!

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی زمینه سفید؛

در مبحث آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید و کلا در هر نوع آموزش عکاسی، نور حرف نخست را می‌زند.

برای اینکه نور پردازی خوبی داشته باشیم و به گونه ای به محصول نور بدهیم که هم ویژگی های بارز آن در تصویر برجسته باشد و هم از رنگ واقعی خود فاصله نگیرد، باید محیط استودیو خود را به نور کافی و کنترل شده مجهز کنیم.

برای نورپردازی، نیاز به چند شاخه نور داریم که آنها را برای شما در لیست زیر بیان کرده ایم:

 • یک نور سافت باکس یا اکتاباکس که به صورت مستقیم به محصول می‌تابد.
 • نور اصلی کی لایت (Key light) و نور فرعی فیل لایت (Fill light) که درست در چپ و راست قرار خواهند گرفت.
 • نور بک لایت خود محصول
 • و نور بک گراند لایت برای روشن کردن پس زمینه و ایجاد تمایز با محصول
 • یک میز نور برای نور دادن از زیر به محصول به شدت توصیه می‌شود.

به غیر از این موارد به نور دیگری نیاز نخواهید داشت ولی دقت کنید وسایلی که برای نرم کردن نور مورد استفاده قرار می‌گیرند هم در اختیار داشته باشید و در هنگام تست، اگر احساس کردید نور زیادی تند و خشن است، آن را نرم کنید.

بافت بکگراند برای عکاسی محصول با زمینه سفید؛

برای عکاسی از محصول با زمینه سفید باید بک گراند قابل قبولی داشته باشیم. این بکگراند قرار است به ما کمک کند که بتوانیم محصول را دوربری کنیم. پس بافتی که برای پس زمینه انتخاب می‌کنید اهمیت دارد چه باشد و چه نباشد.

مثلا استفاده از پارچه به خاطر وجود چین و چروک های احتمالی، توصیه نمی‌شود. سعی کنید از فون عکاسی سفید یا فوم برد برای طراحی بکگراند سفید و شق و رق کمک بگیرید.

برخی ها در فکر خود استفاده از کروماکی یا پرده سبز را دارند، که باید بگوییم که به هیچ عنوان از کروماکی برای پس زمینه محصولات استفاده نکنید، چرا که هم دوربری را سخت می‌کند و هم رفله آن روی محصول می‌افتد.

میز گردان برای عکاسی محصول از زوایای مختلف؛

یکی از تجهیزات متفاوتی که شاید در مقالات آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید در دیگر سایت ها به گوشتان نخورده باشد، میز گردان است.

تغییر دادن جای دوربین برای عکاسی از محصول در زوایای مختلف، کمی‌سخت و زمانبر به نظر می‌رسد. ما در استودیو ساترین، از یک میز گردان بدون رنگ ( سفید) استفاده می‌کنیم و هر وقت بخواهیم از زوایای مختلف تصویری ثبت کنیم، با استفاده از ریموت، میز گردان را تنظیم می‌کنیم و محصول را می‌چرخانیم.

این کار منطقی تر و حرفه ای تر به نظر می‌رسد و برای افرادی که محدودیت جا در استودیو دارند گزینه ایده آلی به شمار می‌رود.

لپ تاپ برای عکاسی محصول با پس زمینه سفید؛

این دو مورد ممکن است در لیست برخی از استودیوها نباشد، اما افراد حرفه ای به خوبی اهمیت استفاده از آنها را می‌دانند. یک نکته در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید که به شدت باید به آن دقت کنید، توجه به جزئیات است.

قاب دوربین کوچک است و نمی‌توان در آن همه جزئیات را دید و آنها را بررسی کرد، اما وقتی قاب شما به یک قاب بزرگ تر تبدیل می‌شود، می‌توانید جزئیات و نقاط فوکوس را بهتر ببینید و تشریح کنید.

نکات عکاسی محصول با پس زمینه سفید

برای همین، توصیه می‌کنیم روش اتصال دوربین به لپ تاپ را از طریق کابل یا به صورت وایرلس آموزش ببینید و دوربین خود را به لپ تاپ وصل کنید.

مانیتور لپ تاپ به ما امکان می‌دهد که کنترل بهتری روی تصویر داشته باشیم، جزئیات را بهتر ببینیم که همه اینها نتیجه یک تصویر بزرگ تر است.

استفاده از ریموت شاتر و سه پایه در عکاسی زمینه سفید؛

با توجه به حساسیت مبحث عکاسی محصول، باید لرزش دوربین در هنگام عکاسی را به حداقل برسانیم. این مبحث برای خروجی باکیفیت شما در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید باید برای شما اهمیت زیادی داشته باشد و آن را رعایت کنید.

برای کاهش لرزش، دوربین نباید روی دست باشد. هنگامی‌هم که قرار است عکاسی را انجام دهیم، نباید لرزشی از طریق فشردن دکمه شاتر ایجاد شود.

پس دو وسیله اینجا به داد ما می‌رسند:

 • اولی، سه پایه عکاسی، که دوربین را بدون حرکت روی خودش نگه می‌دارد.
 • دومی، ریموت شاتر که امکان عکاسی از راه دور را برای ما فراهم می‌کند.

استفاده از این موارد، اتفاقا نه برای افراد مبتدی، بلکه لازمه کار افراد حرفه است، تا مبادا قسمتی از کیفیت محصول در لرزش های ناخواسته دست یا فشردن شاتر از بین برود.

تا اینجا در مبحث آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید، با تجهیزات مورد نیاز و وسایلی که به آن احتیاج داریم، آشنا شدیم. حالا در ادامه به سراغ مراحل عکاسی از محصول به صورت قدم به قدم خواهیم رفت.

نکات مهم در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید

در اینجا به قول معروف میخواهیم فوت کوزه گری در عکاسی محصول با پس زمینه سفید را به شما آموزش دهیم.

1- ابتدا محصول را خوب بررسی می‌کنیم؛

یکی از نکاتی که کمتر در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید به آن پرداخته می‌شود، خود محصول و ویژگی هایش است. شما برای اینکه از محصول عکس خوب بگیرید، باید ویژگی های بارز آن را بشناسید و سپس اقدام به عکاسی نمایید.

پس از کارفرما بخواهید برایتان توضیح دهد که چه قسمت ها و ویژگی هایی از محصول برای مخاطب مهمتر است. با استفاده از نکته های منتقل شده، عکاسی را انجام دهید.

دانستن این نکته، باعث می‌شود شما به خوبی بتوانید زوایای مورد نظر برای عکاسی را از قبل برنامه ریزی کنید و طبق آنها عکاسی را انجام دهید.

2- باید بدانید که قرار است عکس محصول کجا استفاده شود؟

قبل از عکاسی، دومین چیزی که باید خوب بدانید، هدف از عکاسی است. آیا هدف از عکاسی فقط بارگذاری در سایت است؟ یا اهداف گرافیکی را دنبال می‌کند؟ یا در نهایت عکس قرار است در شبکه های اجتماعی منتشر شود.

این موضوع، در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید از جایی اهمیت پیدا می‌کند که کار شما را هدفمندتر خواهد کرد.

3- یک فضای خوب و ایزوله آماده کنید.

برای عکاسی محصول با پس زمینه سفید، بهتر است محیطی فراهم کنید که به غیر از نور هایی که خودتان چیده اید، هیچ نوردیگری وجود نداشته باشد. در ضمن اشیا براق و رنگی را هم از محیط دور کنید.

عکاسی مبلمان با زمینه سفید

متناسب با ابعاد محصول، محیط را آماده سازی کنید. استفاده از خیمه نور هم برای عکاسی محصول، گزینه بسیار جذابی است. ما در استودیو ساترین برای همه ابعاد، خیمه نور داریم و از آن برای عکاسی لوازم خانگی، محصولات صنعتی، لاستیک، جواهرات و غیره بهره می‌بریم.

استفاده از خیمه نور، سبب کاهش رفله قسمت های براق کالا خواهد شد.

4- فاصله محصول را با پس زمینه تنظیم کنید.

بررسی کنید و ببنید که محصول باید چقدر با پس زمینه فاصله داشته باشد. این فاصله به توجه به ابعاد و اندازه های خود محصول تعیین می‌شود. به نظر ما هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، بهتر است. اما در نهایت این شما هستید که در مورد فاصله نهایی محصول با بکگراند تصمیم خواهید گرفت.

5- ارتفاع دوربین را درست تنظیم کنید.

برای عکاسی از محصول، بسته به شیوه و سبک خودتان دارد که دوربین در چه سطحی از محصول قرار بگیرد، اما در عکاسی رایج از محصول، دوربین باید هم راستا یا کمی پایین تر قرار بگیرد.

در مواردی که بخواهید محصول را بزرگتر، پر قدرت تر و با عظمت بیشتری نشان دهید، باید از زاویه پایین عکاسی را انجام دهید به گونه ای که سر دوربین رو به بالا باشد. به این زاویه، لو انگل گفته می‌شود که در مطلب انواع نما در فیلمبرداری و سینما به توضیح کامل آن پرداخته ایم.

6- قبل از اقدام به عکاسی، نور سنجی را فراموش نکنید!

نور سنجی در آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید بسیار اهمیت دارد. تمام نورها را خاموش کنید و به ترتیب یکی یکی آنها را روشن کنید و تست بگیرید و با استفاده از هیستوگرام دوربین یا ابزارهای دیگر، نور سنجی را انجام دهید.

7- در عکاسی با زمینه سفید، وجود سایه ها مرسوم نیست.

آموزش عکاسی از جواهرات و ساعت با زمینه سفید

برای عکاسی از محصولات با زمینه سفید، معمولا سایه ها حذف شده اند. اما اگر کارفرما این را از شما میخواهید یا سبک عکاسی شما به گونه ای است که باید سایه ها وجود داشته باشند، با تنظیم نورها، آگاهانه به محصولات سایه بدهید.

8- دوربین را برای عکاسی محصول با زمینه سفید آماده کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی محصول با زمینه سفید باید شرح زیر باشد:

 • ایزو؛ با توجه به وجود نور کافی، هیچ نیاز به ایزو نداریم و باید آن را در پایین ترین حد ممکن قرار دهیم، یعنی 50 یا 100.
 • دیافراگم؛ برای عکاسی محصول، نیاز به تار شدن بکگراند نداریم، برای همین، باید دهانه دیافراگم به اندازه کافی باز باشد. توصیه ما تنظیم دیافراگم روی عدد 16 یا 18 است.
 • شاتر اسپید؛ سرعت شاتر هم باید بالا باشد و به سرعت کمتری نیازی نداریم. پس سرعت شاتر را بهتر است روی 1/125 تنظیم نمایید.
 • وایت بالانس؛ وایت بالانس در خروجی عکس ما تاثیرگذار خواهد بود. پس آن را روی مقدار 5300 تا 5800 تنظیم کنید یا اینکه روی حالت کلوین بگذارید.
 • فرمت عکاسی؛ فرمت RAW بهترین فرمت برای عکاسی است که ویرایش راحت تر را برای ما فراهم می‌کند و دقیقا عکسی را به ما تحویل می‌دهد که با دوربین گرفته ایم!

9- عکاسی تست محصول با زمینه سفید را انجام دهید.

تا اینجای کار تقریبا آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید برای شما به پایان رسید، اما سعی کنید که عکاسی تست انجام دهید و بررسی کنید. استفاده از لپ تاپ و ریموت شاتر را فراموش نکنید.

تست باعث می‌شود ضعف های کار شما و اصلاحات نوری که نیاز است، نمایان گردد و شما بتوانید آنها را برطرف نمایید.

جمع بندی

امیدواریم با این آموزش عکاسی محصول با زمینه سفید، به خوبی ارتباط برقرار کرده باشید و بتوانید از نکاتی که طی سال ها تجربه آنها را بدست آورده ایم، برای ارائه یک عکس با بکگراند سفید با کیفیت بالا به مشتری استفاده کنید و روز به روز به عکاس بهتری تبدیل شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا