9 ایده خلاقانه در عکاسی تبلیغاتی از محصولات که باعث افزایش فروش میشود!

عکاسی تبلیغاتی از محصولات چه تاثیری در فروش کسب و کار ما دارد؟ در دنیای امروز چه نیازی به عکاسی تبلیغاتی داریم؟ چرا باید برای عکاسی از محصولاتمان هزینه کنیم؟

امروزه با گسترده تر شدن دنیای دیجیتالی و دیجیتال مارکتینگ، فروشگاه های آنلاین و همچنین عکاسی تبلیغاتی محصولات در سرتاسر اینترنت و فضاهای مجازی محبوبیت زیادی را کسب کرده اند.

همه فروشندگان و صاحبان کسب و کارها این را به خوبی می‌دانند که اگر می‌خواهند که از سایر رقبای خود پیشی بگیرند باید به جز فروش حضوری، فروش آنلاین را هم در نظر داشته باشند. در بخش فروش آنلاین همانند فروش افلاین رقابت شدیدی بین فروشگاه ها وجود دارد، استفاده از چند عکس تبلیغاتی منحصر به فرد در تبلیغات با استفاده از عکاسی تبلیغاتی محصولات، یک امتیاز مثبت برای یک فروشگاه محصوب می‌شود و می‌تواند با تکیه بر آن این کورس رقابت را با پیروزی پشت سر بگذارد.

سوال هایی که ممکن است برایتان پیش بیاید : چگونه رقابت طاقت فرسای تبلیغات را برنده شویم؟ عکاسی تبلیغاتی از محصولات یا کالا چیست؟ چجوری تصاویر هنری و خلاقانه تبلیغاتی ایجاد کنیم؟ تاثیر استفاده از تصاویر خلاقانه در رونق کسب و کارتان و … درباره همه این موضوعات به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

هدف از عکاسی تبلیغاتی محصولات چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی آنرا تعریف کنیم، عکاسی از محصولات یکی  از زیر مجموعه های عکاسی تبلیغاتی است. در این نوع تصویربرداری، عکاس با استفاده از تجهیزات حرفه ای و بهره گیری از ایده های خلاقانه خود، به ثبت یک چشم انداز زیبا از یک کالا به منظور تشویق مشتریان به خرید آن، می‌پردازد.

استفاده از چند عکس منحصر به فرد، در تبلیغ کالا تفاوت ها را ایجاد می کند.

از این رو عکاسی تبلیغاتی به یک شغل محبوب و پر درآمد بدل شده که اگر به صورت حرفه ای انجام شود می‌تواند بازده هر کسب و کاری را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

در این مقاله قصد داریم که چند ترفند حرفه ای عکاسی تبلیغاتی را با شما به اشتراک بگزاریم با ما همراه باشید :

احتمالا بیشتر شما اصول اولیه مربوط به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را به خوبی می‌دانید. استفاده از سه پایه، تنظیم دوربین در بیشترین دیافراگم، استفاده از پس زمینه تک رنگ (در بیشتر مواقع پس زمینه یکدست سفید)، ایجاد پس زمینه خارج از فوکوس و موارد دیگر. اما حتما تصاویر تبلیغاتی را دیده اید که نمونه آن هیچ کجا پیدا نمی‌شود و به تعبیری دیگر منحصر به فرد هستند. این نمونه تصاویر معمولا در تبلیغات برای برندهای برتر و معروف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در حالی که عکاسان این عکسهای مفهومی و الهام بخش از مهمترین قوانین عکاسی محصول پیروی می‌کنند، در بعضی مواقع با نقض یک یا تعدادی از این قوانین تصاویر خارق العاده ای را به ثبت می‌رسانند. پس اولین قدم برای شروع کار، داشتن اعتماد به نفس و شجاع بودن در عکاسی است. به قولی اگر به کار خود اطمینان نداشته باشید هیچوقت نمی‌توانید به یک شات خاص و بی نظیر دست پیدا کنید.

هیچ وقت اولین نمونه کارهای خودتون رو با آخرین نمونه کارهای عکاسان با تجربه تر مقایسه نکنید چرا که این امر اعتماد به نفس شما را پایین می‌آورد. در عوض، عکسهای ثبت شده جدید خودتون رو با شات های قدیمی تر خودتان مقایسه کنید و به وضوح پیشرفت را ببینید!

چند ایده که در عکاسی تبلیغاتی از محصولات به دردتان می‌خورد!

با توجه به اینکه برای بهتر شدن خروجی عکاسی تبلیغاتی از محصولات، نیاز به خلاقیت و ایده پردازی است، طبق تجربه، ما چند ایده را برای شما بیان کرده ایم که با توجه به آنها، می‌توانید به خلاقیت دست پیدا کنید و عکس های متفاوت تری از قبل بگیرید. 9 مورد از ایده هایی که به به بروز خلاقیت شما کمک می کند را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد:

1. عکاسی محصول را از زوایای جدید تجربه کنید

همانطور که قبلا گفتیم، اصلی ترین هدف ثبت تصویر از یک محصول جذب بیشتر مشتریان است.

اینروزها آنقدر تعداد عکس های تبلیغاتی زیاد شده که یکجورایی چشم همه انسان ها به آنها عادت کرده و بیشتر مواقع بدون اینکه حتی نیم نگاهی بیاندازند، آنها را نادیده می‌گیرند. این امر برای صاحبان کسب و کارها همانند یک کابوس ترسناک است اما چاره چیست؟

ثبت یک عکس از محصول از زاویه ای کاملا متفاوت نسبت به دیگر عکس های استفاده شده در تبلیغات، می‌تواند حداقل برای چند ثانیه چشم مخاطبان را بر روی تصویر میخکوب کند. یک کلام بگویم برای موفقیت در رقابت های شدید تبلیغاتی زاویه های جدید را در عکاسی امتحان کنید. در پایین می‌توانید نمونه عکس هایی که از زاویه های مختلفی ثبت شده اند را مشاهده بفرمایید :

عکاسی از فست فود
عکاسی تبلیغاتی از محصولات
عکاسی از محصولات

2. تکنیک جان بخشی به اشیاء در عکاسی تبلیغاتی از محصولات

در دنیای عکاسی و تصویرسازی، حتی توانایی زنده کردن اشیاء بی جان را دارید فقط کافیست که کمی خلاقیت به خرج بدید.

شما می‌توانید با ایجاد حرکات معنی دار در سوژه های عکاسی خود در عکاسی تبلیغاتی از محصولات(عکاسی پوشاک یا لباس)، بدون نوشتن حتی یک کلمه، کالای خود را تبلیغ کنید. یا با نمایش دادن آن محصول به همراه خصوصیت های موجودات زنده مانند انسان یا حیوانات، به آنها زندگی ببخشید.

به شات های زیر دقت کنید که عکاس فقط با ایجاد چند تغییر ساده در شکل قرارگیری لباس ها، به آنها زندگی بخشیده است :

آموزش عکاسی خلاقانه
عکاسی از پوشاک
آموزش عکاسی خلاقانه

3. برای خلاقیت در عکاسی تبلیغاتی محصول، کالا را آویزان کنید!

این ترفند بیشتر در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سایز محصولی که می‌خواهید از آن تصویربرداری کنید خیلی بزرگ نباشد. یکی از مزیت های این روش این است که امکان عکاسی از چند جهت مختلف را برای شما فراهم می‌کند. ( از زیر، وارونه، از پهلو و …)

برای این امر، می‌توانید از یک طناب یا سیم استفاده کنید سپس با استفاده از نرم افزار های ویرایش طناب را از تصویر حذف کرده و با اضافه کردن چند ابجکت مرتبط به آن کالا، مفهومی جالب به آن اضافه کنید. به تصاویر زیر که در آنها از این روش استفاده شده است دقت کنید :

عکاسی تبلیغاتی از محصولات
عکاسی از محصولات

4. از سطوح بازتاب دهنده تصویر، در عکاسی از محصول استفاده کنید

برای عمق بخشیدن به تصاویر ساده تبلیغاتی در عکاسی تبلیغاتی از محصولات، می‌توانید با استفاده از یک آینه یا شیشه شفاف، در کنار سوژه اصلی یک انعکاس حرفه ای از آن داشته باشید.

اگر سوژه عکاسیتان به آب حساسیتی ندارد می‌توانید با قرار دادن آن در آب یا یک زمینه خیس، تصویر آن را خیلی شیک تر منعکس کنید.

به منظور تقویت بازتاب عکس، از نور بیشتری بهره ببرید. مشاهده نمونه ها :

عکاسی تبلیغاتی از محصولات طلا و جواهرات
آموزش عکاسی از ساعت

5. تاثیر عکاسی ماکرو را در عکاسی تبلیغاتی از محصولات فراموش نکنید!

در مرحله اول باید بدانیم که اصلا عکسبرداری ماکرو به چه معناست. تصویربرداری ماکرو نوعی عکاسی از نمای نزدیک، به طور معمول از سوژه های کوچک است.

سایز سوژه موجود در عکس ماکرو بزرگتر از اندازه واقعی آن در طبیعت است. معمولا لنز ها و تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی ماکرو، امکان نزدیک شدن به سوژه تا فاصله یک سانتیمتر را فراهم می‌کنند. ( منبع: سایت ویکی پدیا )

استفاده از این تکنیک در عکاسی از محصولات می‌تواند یک امتیاز مثبت برای شما باشد. هم متفاوت است، هم کوچک ترین جزئیات را به بهترین شکل برای مخاطبان به نمایش می گذارد. در عین حال از تاثیر نورپردازی در این نوع عکاسی نباید غافل شد.

این نکته را به خاطر داشته باشید که جذابیت اکثر عکس های ماکرو زمانی به چشم می‌آیند که در کنار عکس های عادی آن محصول استفاده شوند. پس سعی کنید که در زمان طراحی پوستر یا ساخت کاتالوگ تبلیغاتی محصولات، این مدل تصاویر را در کنار تصویر همان محصول که از نمای دورتر ثبت شده است قرار دهید.

برای درک بیشتر این موضوع نمونه های زیر را به عنوان الگو نگه دارید :

عکاسی تبلیغاتی
عکاسی تبلیغاتی از محصولات
عکاسی تبلیغاتی

6. دستکاری تصاویر با تکنیک های ادیت و ویرایش

در این بخش از آموزش عکاسی تبلیغاتی از محصولات منظور از دستکاری تصاویر، صرفا فقط کراپ یا یک تنظیم رنگ ساده نیست بلکه منظورمان ساخت یک قاب خلاقانه با به کارگیری ابزار و جلوه های ویژه فتوشاپ، با هدف به چالش کشیدن ذهن مخاطبان است.

همانطور که احتمالا متوجه شدید، در این نوع عکاسی باید تمرکز و وقت بیشتری بر روی ویرایش و تصویرسازی عکس بگذارید. قبل از شروع عکاسی ایده خود را کاملا برنامه ریزی کرده تا بعدا در زمان طراحی به مشکلی بر نخورید.

ممکنه که در بعضی مواقع حتی نیازی به عکاسی از محصول نداشته باشید فقط با تهییه یک عکس مرتبط با آن محصول، و استفاده از نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ، ایده های خود را عملی کنید. چند نمونه ویرایش حرفه ای در زمینه تبلیغ محصولات را مشاهده می‌فرمایید :طراحی های تبلیغاتی

7. بهره گیری از هنر تصویرسازی سورئال در عکاسی تبلیغاتی

به قولی، خلق یک جهان یا تصویر است فراتر از جهان فیزیکی که می‌شناسیم. که معمولا عملی را نشان می‌دهد که انجام آن در زندگی واقعی غیرممکن است.

قبل از هرکاری یک کاغذ و قلم بردارید، اکنون هر روشی که برای استفاده از محصول مورد نظر در ذهن دارید را یادداشت کنید. با استفاده های عادی روزمره از آن محصول شروع کنید و به تدریج اجازه بدهید ذهن شما به سمت ساخت یک ایده خیالی از آن کالا برود.

تصاویر زیر نمونه های خلاقانه از تصویرسازی سورئال هستند :

عکاسی تبلیغاتی خلاقانه
عکاسی تبلیغاتی خلاقانه
عکاسی از کالا

8. به کارگیری ترفند مقایسه اجناس در عکاسی تبلیغاتی محصول

به احتمال زیاد بار ها برای شما پیش آمده که بخواهید به صورت آنلاین خرید خودتون رو انجام بدید ولی کالای مورد نظرتان آنقدر تنوع رنگ دارد که شما را در انتخاب دودل می‌کند. با این ترفند در عکاسی، می‌توانید روند انتخاب را برای مشتریان ساده تر کنید.

محصولات را با ظاهری یک شکل، اما رنگ های متفاوت در کنار یا در مقابل هم قرار دهید. یا حتی با ترکیب کردن چند جنس مختلف، یک ست کامل و شیک را تصویربرداری کنید (برای عکاسی از پوشاک)

این نوع عکس ها علاوه بر اینکه جلب توجه می کنند، به شما این امکان را می دهند که چندین محصول را همزمان با هم به نمایش بگزارید. از طرفی دیگر، این روش به مشتریانی که تمایل به سفارش یک جنس به صورت غیر حضوری  دارند، کمک به سزایی می کند.

عکاسی از پوشاک
عکاسی از محصولات با پس زمینه سفید

9. به کارگیری مدل در عکاسی تبلیغاتی از محصولات

این روش اغلب در عکاسی تبلیغاتی از محصولات پوشاک کاربرد دارد. بسیاری از افراد قبل از سفارش لباس، کفش یا کلاه خود تمایل دارند که اون رو روی تن یک شخص دیگر ببینند. این کار به نحوی به خریداران این اطمینان را می‌دهد که دقیقا کالایی که در تصویر میبینند را دریافت می‌کنند.

از این روش می‌توانید در عکاسی از لباس، عکاسی از زیورآلات یا طلا و جواهرات بهره بگیرید.جمع بندی

سعی کنید همزمان با فراگیری عکاسی تبلیغاتی از محصولات، یکی از نرم افزارهای تصویرسازی مثل لایت روم یا فتوشاپ را هم به طور حرفه ای آموزشش ببینید یا اگر وقتش را ندارید با یک طراح گرافیک حرفه ای، جهت انجام ادیت یا جلوه های ویژه تبلیغاتی، همکاری کنید.

و در آخر این نکته را به خاطر داشته باشید که در ویرایش عکسهایتان زیاده روی نکنید چرا که خریداران آن انتظار به دست آوردن کالایی را دارند که عینا در تبلیغات آن دیده اند. اغراق بیش از حد در طراحی آنها، می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای فروشندگان آن داشته باشد.

اگر نظر یا پیشنهادی دارید حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. موفق باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا