تور مجازی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آیا تا به حال از تور مجازی چیزی شنیده اید؟ آیا می‌دانید تور مجازی چیست و چه کاربردهایی برای کسب و کارها دارد؟ آیا از مزیت های عکاسی تور مجازی آگاهید؟ ما امروز در این مطلب قرار است به همه این سوالات پاسخ دهیم تا از اهمیت تور مجازی آگاه شویم. این مطلب توسط آکادمی ساترین نگارش شده است و امید است که از این محتوا لذت و استفاده ببرید.

اگر شما بخواهید امکانی را فراهم کنید که مخاطب یا بازدید کننده بتواند یک محیط را به صورت 360 درجه و به صورت مجازی مشاهده کند، چه ایده ای دارید؟ دقیقا تور مجازی، قرار است همین کار را انجام دهد. یکی از کاربردی ترین عکاسی های دنیای امروز، که برای بسیاری از کسب و کارها و صنایع ضروری است، عکاسی تور مجازی 360 درجه است. تور مجازی، راهی به سوی تجربه متفاوت است و برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا مخاطب خود را به دنیای مجازی و تعاملی خود بکشانید.

نمونه کار عکاسی تور مجازی همراه اول

نمونه تور مجازی ساخته شده برای شرکت همراه اول توسط ساترین

برای مشاهده تور مجازی همراه اول اینجا کلیک کنید.

تور مجازی چیست؟

به طور کوتاه، عکاسی تور مجازی ترکیبی از تصویربرداری 360 درجه، برنامه نویسی و طراحی است که خروجی آن یک تور آنلاین مجازی است که بازدیدکنندگان می‌توانند در آن وارد شوند و از تمامی زوایا، یک محیط را مشاهده کنند. اگر چه از این عکاسی بیشتر برای موزه ها، اماکن تاریخی، اماکن گردشگری و غیره استفاده می‌شود، اما تمامی صنایع و کسب و کارها به آن نیاز دارند.

به طور کلی، عکاسی 360 درجه تور مجازی، به شما این امکان را می‌دهد که محیط مدنظر خود را به صورت واقعی تر، جذاب تر و تعاملی تر با مخاطبان به اشتراک بگذارید. یعنی باعث می‌شود مخاطب به عنوان یک بازدید کننده ویژه و “VIP” به صورت مجازی، وارد فضای واقعی کسب و کار یا ملک شما شود و اینگونه سبب ایجاد یک تصویر ماندگار در ذهن وی خواهد گردید.

عکاسی تور مجازی حرفه ای

تقریبا از بند بالا، پاسخ این سوال که تور مجازی چیست را دریافت کردید، اما آیا دوست دارید بدانید که چگونه می‌توان یک تور مجازی ساخت؟

روش ساخت و عکاسی تور مجازی چیست؟

ساخت یک تور مجازی، آسان نیست و نیازمند تبلیغات و افراد متخصص است. معمولا عکاسی آن توسط استودیوهای تبلیغاتی انجام می‌شود. استودیوی ساترین، یکی از بهترین ارائه کنندگان عکاسی تور مجازی به مشتریان است که با بهترین و جدیدترین تجهیزات، یک خروجی باکیفیت و منحصر به فرد به شما ارائه می‌دهد.

برای ساخت تور مجازی، باید از روش عکاسی پانوراما استفاده کرد. این روش عکاسی، سبب دربرگرفتن کل محیط مدنظر ما می‌شود. دوربین های مخصوص عکاسی پانوراما روی یک سه پایه به صورت ثابت قرار می‌گیرند و از یک نقطه عکاسی را شروع می‌کنند و تمامی زوایا را تا رسیدن به نقطه اول، تصویربرداری می‌کنند. هم اکنون، تمامی تصاویر باید در نرم افزارهای ویرایشگر، به هم متصل شوند تا یک تصویر 360 درجه داشته باشیم.

اما این پایان کار نیست، تور آنلاین هنوز تکمیل نشده است. با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، می‌توان یک سری امکاناتی را به عکس اضافه کرد.

امکانات تور مجازی آنلاین، عبارتند از:

 • امکان گذاشتن لینک در قسمت های مختلف؛
 • امکان بارگذاری ویدئو برای توضیح هر قسمت؛
 • امکان تعامل با کاربر از طریق کلیک و یا حرکت در محورهای تعیین شده؛
 • امکان قراردادن عکس و گالری تصاویر روی تور مجازی؛
 • امکان نمایش نمای شب و روز و سوییچ به حالت های مختلف؛
 • امکان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی؛
 • امکان استفاده در عینک های VR واقعیت مجازی؛
 • قابلیت دریافت دیتا با کلیک روی مکان های مختلف؛
 • امکان اضافه کردن متن به قسمت های دلخواه؛
 • قابلیت نمایش به صورت چند زبانه؛

و غیره.

عکاسی پانوراما برای تور مجازی 360 درجه

در اینجا قصد نداریم که آموزش عکاسی تور مجازی را داشته باشیم، اما اگر کنجکاوید بدانید که نرم افزارهای مورد استفاده در تور مجازی چیست، ما در اینجا به شما منتقل خواهیم کرد:

نرم افزارهای ساخت تور مجازی چیست؟

نرم افزارهای زیادی هستند که به شما امکان ساخت تور مجازی را می‌دهند، اما معروف ترین و محبوب ترین آنها را در لیست زیر برای شما نام برده ایم:

 • Google tour creator
 • 3dvista
 • Roundme
 • Panotour
 • Krpano

روش کار با این نرم افزارها زیاد سخت نیست و در صورت داشتن عکس خوب 360 درجه، می‌توانید یک تور مجازی را با پنل ساده این اپلیکیشن ها طراحی نمایید.

کاربردهای تور مجازی چیست و چرا کسب و کارها به آن نیاز دارند؟

شاید بپرسید که علت نیاز به تور مجازی چیست؟ چرا اصلا کسب و کارها باید برای این نوع محتوا هزینه کنند؟

وقتی وارد دنیای دیجیتال امروزی می‌شویم، می‌بینیم بسیاری از کسب و کارها و صنایع به دنبال این هستند که راه و روشی نوین برای نمایش خود پیدا کنند. وقتی عکاسی تور مجازی منتشر می‌شود، در واقع محتوایی است که تمامی زوایای محیط مد نظر شما را به تصویر کشیده است و در یک نما، مخاطب می‌تواند کل محیط را برانداز کند.

برای مثال، اگر صاحب یک سفره خانه، رستوران یا هتل باشید، برای اینکه محیط را به مشتری نشان دهید، بهترین راه، تور مجازی 360 درجه خواهد بود، چون نمایشی کامل از محیط شما در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد و اینگونه آنها راحت تر تصمیم خواهند گرفت که محیط شما را برای شب نشینی خود انتخاب کنند یا خیر؟

وارد شدن به تور مجازی به صورت آنلاین و یا آفلاین، این احساس را به مشتری القا می‌کند که واقعا در محیط شما قرار گرفته است. با قرار دادن لینک، دیتا، فایل، تصاویر و غیره، می‌توانید یک تجربه توأم با تعامل برای وی ایجاد کنید و او را مدت زمان بیشتری با کسب و کار خود درگیر کنید.

عکاسی تور مجازی موزه ها و اماکن گردشگری

اصلی وجود دارد که مشتریان در محیط هایی که قبلا دیده باشند، راحت تر خرید می‌کنند. پس از این طریق، می‌توانید محیط را برای مشتری، آشناسازی کنید و فروش خود را افزایش دهید.

کاربرد تور مجازی به همینجا محدود نمی‌شود. تمامی کسب و کارها و صنایعی که دارای محیط کار هستند، به نحوی برای برندسازی و آگاهی از برند خود، باید عکاسی 360 درجه تور مجازی را داشته باشند. یک عکس می‌تواند با حجم کمتر و دسترسی راحت تر و تعامل بیشتر با مخاطب، به جای فیلم های طولانی، کل محیط صنعت و کسب و کار شما را به نمایش بگذارد.

کاربرد تور مجازی در کسب و کارهای مختلف:

 • املاک و مستغلات؛
 • موزه ها؛
 • پارک ها و شهربازی ها؛
 • اماکن تاریخی و گردشگری؛
 • نمایشگاه ها؛
 • کارخانه ها؛
 • کارگاه های تولیدی؛
 • آموزشگاه ها؛
 • محیط های ورزشی؛
 • اماکن تفریحی؛
 • بیمارستان ها؛

و در یک کلام، مناسب همه کسب و کارهایی است که میخواهند اعتمادسازی انجام دهند.

مزایای تور مجازی چیست؟

در پاسخ به سوال مزایای تور مجازی چیست ، می‌توان به موارد متعددی اشاره نمود، از جمله آنها:

 • تعامل بیشتر مشتری با کسب و کار شما؛

وقتی محیطی مجازی ساخته می‌شود که مشتری می‌تواند در آن یک محیط را واقعی تر ببینید و در آن واکنش های مختلفی داشته باشد، شما موفق شده اید که مخاطب را با برند خود بیشتر درگیر کنید. مشتری وارد محیط می‌شود و در دید اول، تمام محیط کسب و کار شما را مشاهده می‌کند و برای اینکه بیشتر در محیط بماند، از لینک ها، عکس ها، کلیپ ها، متن ها و دیگر دیتاها استفاده می‌شود و اینگونه تعامل مشتری با کسب و کار شما افزایش می‌یابد و مدت زمان بیشتری در محیط کسب و کار شما خواهد ماند.

شما در ذهن مخاطب قرار خواهید گرفت و به همین راحتی ها از آن جدا نخواهید شد و این یعنی یک برندسازی قوی با یک تولید محتوای هوشمند!

 • بازگشت سریع تر سرمایه با تور مجازی؛

تور مجازی 360 درجه، به خاطر معرفی برند شما و همچنین شیوه تبلیغاتی نوین که در پیش می‌گیرد، می‌تواند نرخ بازگشت سرمایه شما را سریع تر نماید. این یعنی نباید پرداخت پول برای سفارش تور مجازی را یک هزینه دانست، بلکه یک سرمایه گذاری است که قرار است به زودی نتیجه خود را پس دهد.

 • تولید محتوای نوین؛

دنیای امروز، دنیای تغییر است. اگر نتوانید به اندازه کافی و در زمان مناسب تغییر کنید، ممکن است کسب و کار شما آسیب ببیند. پس تغییر کنید و به جای عکاسی 2 بعدی، به سمت عکاسی جدید و پیشرفته 360 درجه و ایجاد یک تور مجازی از کسب و کار خود بروید.

 • افزایش اعتماد مشتری به شما؛

یکی از پاسخ های اینکه مزیت تور مجازی چیست، افزایش اعتماد است. مشتری،  می‌تواند محیط کسب و کار شما را به صورت کامل ببیند و با دیدن آن، راحت تر به شما اعتماد خواهد کرد. چون دیگر در ذهن او، ناشناس نیستید و نسبت به کسب و کارهایی که تور مجازی ندارند، با اطمینان خاطر بیشتری گزینش خواهید شد.

 • اشتراک گذاری آسان و سریع؛

مهمترین قابلیت تور مجازی، اشتراک گذاری آن است. شما می‌توانید در سایت، شبکه های اجتماعی یا هر جای دیگر، از تور مجازی خود رونمایی کنید. البته با توجه به اینکه تور مجازی بر بستر “html5” طراحی شده است، برای دریافت امکانات آن باید از محیط هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند برای میزبانی آن استفاده کرد که بهترین گزینه همان داخل سایت است. می‌توانید لینک آن را به هر جا که خواستید ارسال کنید. ایمیل، شبکه های اجتماعی یا پیامک، این دست خود شما است.

 • تبدیل رویای کسب و کار شما به واقعیت؛

اگر چه همانطور که از نام آن پیدا است، یک محیط مجازی است، اما این محیط مجازی به خاطر 360 درجه بودن، به واقعیت بسیار نزدیک تر است. تور مجازی یک پنجره جدید به مشتریان باز می‌کند و رویای کسب و کار شما را به واقعیت نزدیک می‌کند.

 • برتری در ارتباط با مخاطب

نسبت به فیلم و عکس، قطعا مشتری ارتباط بهتری با تور مجازی برقرار خواهد کرد و از این نظر می‌توان آن را نسبت به دیگر رسانه ها در زمینه نمایش کاملی از محیط، برتر دانست. وجود المان ها و حرکت ها در این نوع محتوا، سبب تعامل بیشتر و در نتیجه برقراری ارتباط بهتر با مخاطب خواهد شد.

سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که مزایای تور مجازی چیست و چرا باید از آن برای رشد کسب و کار خود و بهتر دیده شدن کمک بگیریم؟

ساخت تور مجازی با ساترین

همانطور که گفتیم، یکی از مهمترین رکن های یک خروجی خوب برای تور مجازی، عکاسی خوب است. با توجه به حساسیت بالای عکاسی تور مجازی، نمی‌توان آن را با استفاده از گوشی یا تجهیزات غیر حرفه ای انجام داد. استودیو ساترین، با دارا بودن تمامی تجهیزاتی که برای عکاسی پانوراما و 360 درجه احتیاج است، بهترین خروجی تصویر را برای ایجاد یک تور مجازی 360 درجه ارائه می‌کند. همچنین وجود افراد متخصص در بطن کار، سبب هدفمندی پروژه خواهد شد.

نمونه کار تور مجازی استودیو ساترین برای مبلمان عاج

نمونه کار تور مجازی مبلمان عاج توسط استودیو ساترین: مشاهده

بعد از عکاسی، برای ساخت تور مجازی، بهترین تجهیزات و تکنولوژی روز به کار گرفته می‌شود تا یک خروجی با کیفیت و منحصر به فرد به مشتریان ارائه گردد.

شاید این سواال پیش بیاید که کسب و کارهای محدود نیازمند تور مجازی چیست؟ باید بگوییم، تور مجازی، محدود به کسب و کارهای خاص نیست، بلکه همه کسب و کارها به نوعی به آن نیاز دارند و دیر یا زود، گسترش آن را خواهیم دید. این انتخاب خودتان است که عکاسی و پیاده سازی تور مجازی را به چه شخص یا گروهی بسپارید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا