عکاسی 360 درجه محصول چیست؟ به همراه آموزش عکاسی 360 درجه

عکاسی 360 درجه محصول چیست و چه فوایدی دارد؟ تکنیک های عکاسی 360 درجه از محصولات چگونه است؟ چه امکاناتی برای عکاسی کامل 360 درجه نیاز داریم؟ اگر علاقه مند به این مبحث و همچنین آموزش عکاسی 360 درجه محصول هستید، از شما دعوت می‌کنیم که تا انتها این مطلب را دنبال فرمایید تا ما بتوانیم پاسخ پرسش های شما را ارائه کنیم.

آیا تا به حال از واژه عکاسی 360 درجه محصول چیزی به گوشتان خورده است؟ آیا دوست دارید با آموزش عکاسی 360 درجه محصول، این ترفند را یاد بگیرید؟

اما عکاسی 360 درجه محصول چیست؟

پاسخ کوتاه: عکاسی 360 درجه، یکی از تکنیک های عکاسی صنعتی است که با اصطلاح “Object Vr” هم شناخته می‌شود، در واقع در آن از تمامی ‌زوایای محصول، عکسبرداری می‌شود و مخاطب می‌تواند همه وجه های محصول را به صورت کامل و در یک نما مشاهده کند. مزیت این عکس ها، اعتماد بیشتر مشتری و در نتیجه افزایش فروش خواهد بود. اگر شما ماوس را روی تصویر اسکرول کنید، محصول خواهد چرخید و شما قابلیت مشاهده تمامی ‌وجه آن را خواهید داشت. روبرو، پشت و زوایای بغل همگی قابل مشاهده خواهند بود.

در عکاسی 360 درجه محصول، تمامی ‌زوایای یک محصول مشخص به بهترین حالت برای بیننده به نمایش گذاشته می‌شود تا با ایجاد حس رغبت و نیاز در خریدار ، منجر به خرید محصول شود. در واقع شما فرض کنید یک صندلی را می‌بینید، وقتی آن را لمس می‌کنید، قابلیت چرخش آن را به صورت مجازی خواهید داشت، مثل یک فیلم که دور تا دور محصول را فیلمبرداری می‌کند و به شما نمایش می‌دهد. اما مزیت عکاسی در نمایش جزئیات محصول بیشتر است و برای پشت سرهم قراردادن عکس ها و چرخش سه بعدی، از نرم افزارهای ویژه استفاده می‌شود.

برای تصویربرداری این نوع عکاسی، همانگونه که در ادامه و طی آموزش عکاسی 360 درجه محصول به آن اشاره خواهیم کرد، از تجهیزات خاصی استفاده می‌شود و همچنین تکنیک های خاصی وجود دارد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به فعالیت در این حوزه در شاخه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هستید، ما همه فوت و فن های آن را به شما آموزش می‌دهیم. قابل توجه شما اینکه این آموزش توسط آکادمی‌استودیو ساترین آماده شده است و تمامی ‌نکات بیان شده، حاصل سال ها تجربه و سابقه این تیم خواهد بود.

به نظر شما دلیل احتیاج به عکاسی 360 درجه محصول چیست؟ در ادامه با بررسی مزایا و فواید عکسبرداری 360 درجه، به این پرسش نیز پاسخ خواهیم داد.

مزایای عکاسی 360 درجه محصول چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

فروش اینترنتی، سال به سال در حال گسترش است و رغبت مردم به خرید اینترنتی بسیار بیشتر از گذشته است. در این میان، برای فروش بیشتر و حرفه ای تر، باید عکس خوب و کامل برای مشتری به نمایش بگذارید. در واقع، مشتری از شما عکس می‌خرد و کالا تحویل می‌گیرد. هر چقدر این عکس تر و تمیز تر باشد، تمایل مشتری برای اعتماد به محصول شما افزایش خواهد یافت و از این راه می‌توان فروش بیشتری داشت.

به طور کلی، مزایای عکاسی 360 درجه صنعتی، از این قرار است:

 • افزایش فروش؛

تحقیقات نشان داده است در فروش اینترنتی، هر چقدر کیفیت عکس و نور پردازی آن بهتر باشد و تمامی ‌زوایای آن پوشش داده شده باشد، مشتریان بیشتری آن محصول را می‌خرند. حالا اگر امکانی را برای مشتری فراهم کنید که خودش بتواند با صفحه گردان، از تمامی ‌جهات، جزئیات محصول شما را ببیند، توانسته اید نظر او را جلب کنید.

 • افزایش برندسازی؛

بسیاری از فروشگاه های اینترنتی در زمینه عکاسی از محصول با مشکل روبرو هستند و در این زمینه ضعیف عمل می‌کنند. اگر شما برای عکاسی محصولات خود وقت بیشتر بگذارید و عکس 360 درجه از محصول خود برای مشتری به نمایش بگذارید، قطعا اگر مشتری از شما خرید هم نکند، برندتان را به خوبی به ذهن خواهد سپرد و از این طریق با یک تیر چند نشان می‌زنید. هم به هدف افزایش فروش می‌رسید و هم به هدف برندسازی.

 • کاهش بازگشت از فروش محصولات؛

وقتی مشتری خودش تمامی ‌زوایای محصول را می‌بیند، متوجه می‌شود که آیا این همان محصولی است که احتیاج دارد یا خیر؟ از این طریق، تصمیم گیری برای مشتری راحت تر خواهد بود و بعد از تحویل هم دقیقا همان محصولی را تحویل می‌گیرد که تصویر آن را به صورت 360 درجه دیده است. بنابراین، درصد مرجوعی کالای فروش رفته شما به طور محسوسی، کاهش خواهد یافت.

حالا اگر علاقه مند هستید تا تصویر برداری 360 درجه محصول را فرا بگیرید، در بندهای بعدی همه مواردی که به آن احتیاج دارید را بیان خواهیم کرد.

آموزش عکاسی 360 درجه محصول

به نظر شما، مهمترین عامل در موفقیت در عکاسی 360 درجه محصول چیست؟ در بحث عکاسی صنعتی 360 درجه، تجهیزات نقش بسیار مهمی ‌را ایفا می‌کنند. این تجهیزات هستند که یک خروجی نهایی خوب و با کیفیت به شما تحویل می‌دهند، اما به غیر از تجهیزات، موارد دیگری هم هستند که باید آنها را به خاطر سپرد:

 • فضای خوب؛
 • نور پردازی خوب؛
 • تنظیمات صحیح دوربین؛

ابزارها و تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی 360 درجه محصول چیست؟

همانطور که گفتیم، یکی از مهمترین رکن ها برای عکسبرداری 360 درجه، تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز است. اولین نکته آموزش عکاسی 360 درجه محصول، تهیه این ابزارها است:

 • دوربین و لنز با رزولوشن متوسط

در عکاسی مهم است که از چه لنز و دوربینی استفاده می‌شود. توصیه می‌کنیم که از مدل های دو رقمی یا تک رقمی کنون و نیکون استفاده کنید. لنزی هم که برای عکاسی 360 درجه استفاده می‌شود، نه باید زیاد واید و نه زیاد تله باشد تا عمق میدان و جزئیات را از دست ندهیم.

 • سه پایه عکاسی

یک سه پایه قرص و محکم برای ثابت نگه داشتن دوربین، احتیاج خواهید داشت. توجه داشته باشید که اهرم ها و پیچ های این سه پایه محکم باشند تا مبادا در هنگام چرخش و یا عکاسی، لرزش ایجاد کنند.

 • تجهیزات نورپردازی

در محیط عکاسی 360 درجه، باید نور ثابت باشد. از نورهای ثابت همچون ال سی دی و اس ام دی می توانید استفاده کنید و برای سافت کردن نور، استفاده از کالک یا اکتاباکس توصیه می‌شود.

 • ریموت و لپ تاپ

ریموت و لپ تاپ، پای ثابت عکاسی صنعتی است که هر عکاس حرفه ای باید آن را بداند. ریموت ها علاوه بر فیزیکی، در قالب اپلیکیشن و نرم افزار نیز قابل تهیه هستند. برای اتصال کامپیوتر و دوربین، به یک کابل رابط با سری “USB” احتیاج است.

 • نرم افزار و ابزار ویرایش مخصوص عکس برداری 360 درجه

برای ادیت و ویرایش تصاویر و همچنین ادغام آنها با یکدیگر، نیاز به نرم افزارهای مخصوص دارید.

 • صفحه گردان

این ابزار، برای چرخش محصول استفاده می‌شود به گونه ای که امکان عکس برداری از تمامی زوایای آن فراهم خواهد شد.

 • بک گراند

یک بکگراند متناسب با محصول انتخاب کنید. طبق تجربه ما، استفاده از بکگراند سفید، بهترین گزینه است.

از نرم افزار عکاسی 360 درجه برای نمایش عکس ها در وبسایت استفاده می‌شود. حالا ببینیم که چگونه می‌توانیم با استفاده از این ابزارها، عکاسی 360 درجه را انجام دهیم.

مراحل عکاسی 360 درجه محصول چیست و از کجا باید شروع کنیم؟

اینکه مراحل عکاسی 360 درجه محصول چیست و چگونه باید شروع کرد، باید گفت این تصویربرداری در طی یک فرآیند انجام می‌شود که در ادامه، به زبانی ساده برای شما توضیح می‌دهیم:

 • اولین مرحله آموزش عکاسی 360 درجه محصول، انتخاب بک گراندی با نور خوب و ختنثی است که ترجیحا باید به رنگ سفید باشد.
 • محصول را در مرکز صفحه گردان عکاسی 360 درجه و در زاویه دلخواه قرار می‌دهیم. ممکن است لازم باشد محصول به چیزی تکیه دهد تا زاویه مورد نظر بدست آید.
 • نورهای فضا را تنظیم کنید تا در اطراف محصول، نور کافی وجود داشته باشد. البته توجه داشته باشید که نور اضافه ای در ناحیه خاصی از محصول وجود نداشته باشد، زیرا باعث می‌شود عکس ها از درخشندگی زیادی برخوردار باشند.
 • صفحه گردان توسط نرم افزار خاصی کنترل می‌شود. در این نرم افزار، تعداد عکسهای 360 درجه ای که می‌خواهید را وارد کنید.
 • اول از همه، در نظر داشته باشید که یک عکس 360 درجه محصول را به صورت آزمایشی یگیرید تا ببینید که چگونه به نظر می‌رسد. در صورت لزوم، بار دیگر نورها را تنظیم کنید.
 • یا چرخش های منظم صفحه گردان، عکس ها به ترتیب گرفته می‌شوند.
 • نرم افزار هم بر اساس ترتیب، نام مشخصی را هر یک تصاویر انتخاب می‌کند.
 • بعد از عکس برداری، می‌توانید بر روی نرم افزار، عکس های 360 درجه را مشاهده کنید که به ترتیب نمایش داده می‌شوند. البته، می‌توانید در این نرم افزار، محصول را به چپ و راست بچرخانید و حتی بر روی آن زوم کنید.

نحوه ویرایش تصاویر در عکاسی 360 درجه محصول چیست؟

مرحله بعدی در آموزش عکاسی 360 درجه محصول، نحوه ادغام (Merge) و همچنین ویرایش تصاویر است. ما تمامی نکاتی را که نیاز دارید، در این قسمت ارائه کرده ایم.

عکس های 360 درجه محصول را می‌توان با استفاده از نرم افزاهای مختلفی (مثل ادوب فتوشاپ) ویرایش کرد. برای ویرایش تمامی ‌عکس های 360 محصول باید فرمت آنها RAW باشد. در صورت لزوم، می‌توانید عکس ها را با فتوشاپ روتوش کنید. پس از اینکه ویرایش عکس ها تمام شد، می‌توانید برای سهولت آپلود عکس های 360 درجه محصول در وبسایت ها و یا اپلیکیشن ها، آنها را به صورت فرمت  JPG دربیاورید.

عکاسی 360 درجه محصول در استودیو ساترین

“استودیو ساترین” کلیه خدمات مربوط به عکاسی 360 درجه محصول را در قالب مراحل زیر انجام می‌دهد:

 • دریافت نظرات اختصاصی مشتری و ثبت سفارش عکاسی 360 درجه محصول
 • اجرای پروژه عکاسی 360 درجه از محصولات
 • ارائه عکس ها و ادیت آنها

همچنین اگر به آموزش حضوری و عملی احتیاج دارید، می توانید در دوره های آموزش عکاسی 360 درجه محصول در استودیو ساترین شرکت نمایید و از تجربیات خوب اساتید حوزه عکاسی صنعتی، بهره ببرید.

نتیجه

امروزه، در دنیای تجارت الکترونیک، فرآیند خرید هم درست مشابه دنیای فیزیکی، شامل دیدن و لمس کردن محصولات می‌شود؛ همه این امکانات تنها با عکاسی 360 درجه محصول فراهم شده است. برای اینکه در دنیای تجارت الکترونیک موفق باشید، محصولات شما باید از رقبا متمایز باشد و مشتری های  شما هم باید از تمام زوایا، محصولات شما را مشاهده کنند. با کمک عکاسی 360 درجه محصول، می‌توانید به تمام این اهداف دست پیدا کنید. برای انجام این نوع عکاسی حتما به نوع محصولات و مشتری ها توجه داشته باشید. امیدواریم از این محتوا که در بر گیرنده مطالب آموزش عکاسی 360 درجه محصول بود، لذت برده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا