آموزش عکاسی با موبایل [ کمی متفاوت!]

در این مطلب راجع به آموزش عکاسی با موبایل صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

شاید عکس گرفتن با موبایل کار ساده ای باشد، اما وقتی صحبت از عکاسی با موبایل می‌شود، قضیه فرق می‌کند. امروزه، دوربین، یکی از مهمترین مزیت های هر گوشی موبایل به شمار می‌رود که می‌تواند خاطرات را ثبت کند، عکس تبلیغاتی بگیرد و یک سند مهم را ثبت کند و همچنین فیلمبرداری کند.

با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارها به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده اند، این نیاز به آموزش عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای برای خیلی ها احساس می‌شود، چرا که بدون دوربین حرفه ای، می‌خواهند عکس های با کیفیتی بگیرند و آنها را منتشر نمایند.

شاید خیلی از افرادی که برای عکاسی با موبایل تلاش کرده اند، نا امید شده اند و احساس می‌کنند که نمی‌توان با موبایل عکس های حرفه ای گرفت و باید حتما از دوربین های حرفه ای استفاده نمود.

اما با آموزش عکاسی با موبایل در این مطلب، به شما این را می‌گوییم که می‌توانید بدون نیاز به دوربین، عکس های بهتری با موبایل ثبت کنید و آنها را به اشتراک بگذارید. عکسهایی که شاید در نگاه اول، کسی متوجه نشود با دوربین موبایل ثبت شده اند.

آموزش عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای؛

در آموزش عکاسی با موبایل، در ابتدا قصد داریم که دید شما را نسبت به عکاسی تغییر بدهیم. این دید شما را نسبت به اطرافتان هم عوض خواهد کرد و شما به اشیا و سوژه ها به گونه ای دیگر نگاه خواهید کرد.

پس این خیلی مهم است که در گام اول، هر آنچه که جسته و گریخته راجع به عکاسی می‌دانید را کنار بگذارید و به اصطلاح فنجانتان را خالی نمایید.

چون می‌دانیم که مهمتر از هر نوع تجهیزاتی، طرز فکر شما است که سبب آفرینش عکس های متفاوت و خاص در جهان تصاویر می‌گردد.

1- نگاهتان را در عکاسی با موبایل تغییر دهید!

منظور از تغییر نگاه را باید کمی عمیق تر بررسی کنیم. شما وقتی از کنار یک برج رد می‌شوید، در ذهن خود ترسیم کنید که چگونه از آن تصویربرداری می‌کنید؟ یا وقتی یک شیء پرنده بر روی کابل های برق می‌بینید! یا حتی سوژه هایی که در اطراف ما زیاد دیده می‌شوند.

مثلا می‌خواهید برای استوری صبحگاهی، از فنجان قهوه تان عکس بگیرید و آن را منتشر کنید. عکسی که می‌گیرید، چقدر به دل خودتان می‌نشیند؟

بیایید با همین عکاسی از یک فنجان قهوه این موضوع را ادامه دهیم. وقتی میخواهید از یک فنجان قهوه عکاسی کنید، هدفتان این است که حال خوبتان را با بقیه اشتراک بگذارید.

یعنی باید درون عکس، صفا، صمیمیت و در صورت امکان، گرم بودن قهوه را به مخاطب برسانید. حالا از این دریچه به ماجرا نگاه کنید و عکس های زیباتری خلق کنید.

برخی از افراد، بدون دانستن هدفشان از عکاسی، گوشی موبایل را در دست می‌گیرند و تصویر را ثبت می‌کنند، اما حرف ما این است که به هر سوژه و پیامی که قرار است به مخاطب برساند، عمیق تر و بیشتر فکر کنید.

این دیدتان را عوض می‌کند. باعث می‌شود شما از الان به بعد، طور دیگری به سوژه ها نگاه کنید و از آنها تصویربرداری نمایید.

در ابتدا نیاز است که برخی چیزها را روی کاغذ بنویسید. مثلا سوژه، هدف، پیام و غیره را روی یک کاغذ یا دفترچه یادداشت بنویسید و حالا فکر کنید که برای پدیدآوردن یک عکس خوب با در نظر گرفتن این موارد، باید چه کرد؟

2- عکس زیاد ببینید!

یکی از زیباترین توصیه هایی که در آموزش عکاسی با موبایل می‌توانیم به شما داشته باشیم، این است که بیشتر عکس ببینید.

تصاویر زیبایی که هنرمندان حرفه ای از سوژه های معمولی ثبت کرده اند را ببینید و برای عکاسی ایده بگیرید. مثلا اگر قرار است از فرد عکس بگیرید، چند تصویر با ژست ها و بکگراندهای مختلف ببینید تا عکس متفاوت تری ثبت کنید.

هر چقدر عکسهای بیشتری ببینید، دیدتان نسبت به دنیای عکاسی بهتر می‌شود و از این پس برای عکاسی از هر سوژه برنامه خواهید داشت.

تصاویر را از اینترنت دانلود کنید و ببینید که چگونه در نور یا عدم آن، عکس های هنرمندانه ثبت شده است.

3- نور مهمترین عامل عکاسی در موبایل است!

نور مهمترین عامل عکاسی در موبایل و دوربین های حرفه ای در جهان است. گاهی وقتها وجود نور و گاهی کمبود نور و گاهی نیز عدم نور، سبب ایجاد تصاویری خارق العاده و شاهکار می‌شوند.

در آموزش عکاسی با موبایل، بعد از اینکه دیدگاهتان را نسبت به سوژه ها اصلاح کردید، به این فکر کنید که می‌خواهید در این شرایط نوری، چگونه عکاسی کنید؟

اگر عکاسی یک محصول است، احتمالا باید نور به اندازه کافی در محیط وجود داشته باشد، چه به صورت طبیعی از خورشید و چه به صورت مصنوعی با استفاده از نورهای ال ای دی.

اما اگر در نظر دارید یک تصویر هنری ثبت کنید، نیازی نیست حتما محیط پر از نور باشد. البته منظورمان شب تاریک نیست! منظور ساعاتی است که خورشید هنوز می‌تابد، اما برخی از جاهای یک محیط، در سایه هستند و برخی دیگر در نور.

مثلا اگر سوژه ما همان یک فنجان قهوه است، بیایید این موضوع را بررسی کنیم و یک عکس متفاوت تر بگیریم.

اطراف پنجره، بسیاری از اوقات، محیط خوب را برای عکاسی رقم می‌زند. پس فنجان را با خود به کنار پنجره ببرید. احتمالا آفتاب از پشت میله ها به پنجره تان خورده است و یک بازتاب سیاه و سفید از نور روی فرش، میز یا هر چیز دیگر رقم خورده است.

فنجان قهوه تان را در قسمت پر نور قرار دهید و از زوایای مختلف، از آن عکسبرداری کنید. فقط حواستان باشد قهوه تان سرد نشود!

حالا با کمی‌اصلاح تصویر در نرم افزار، خواهید دید که می‌توان تصاویر زیبا را با گوشی موبایل هم ثبت کرد.

4- چینش اشیاء فرعی در عکاسی موبایل را فراموش نکنید!

اگر قرار است سوژه شما در میان اشیا باشد، آنها را درست بچینید. مثلا همین فنجان قهوه، در کنار آن استفاده از کتاب، کاغذ، قلم، گل و غیره می‌تواند حس آرامش را به مخاطب القا کند.

طوری پس زمینه را شلوغ نکنید که شوژه اصلی در آن گم شود. به تعداد محدود، می‌توانید در کنار یا در عمق میدان سوژه از اشیا فرعی استفاده کنید.

مثلا برای عکاسی لب پنجره، چه بهتر که کتاب و گل و گلدان در قسمت تیره و فنجان قهوه در قسمت روشن تابش آفتاب باشند که زیبایی بصری مضاعفی ایجاد خواهد کرد.

5- کادر بندی عکاسی را یاد بگیرید.

یکی از اصول آموزش عکاسی با موبایل یا با هر دستگاه دیگیری، یادگیری کادربندی عکاسی است. یکی از پرکاربردترین و ساده ترین قوانین کادربندی، مربوط به قانون یک سوم و نقاط طلایی است.

با آموزش کادر بندی، از این پس قوانین و نکات عکاسی را رعایت خواهید کرد و تصاویر بهتری ثبت خواهد شد.

6- تنظیمات پیشرفته دوربین را فعال کنید.

دوربین های اندروید، معمولا یک قسمت به نام پیشرفته، حرفه ای یا (Pro) درون خود دارند. با انتخاب آن، تنظیمات دوربین از قبیل عمق میدان، دیافراگم، وایت بالانس، سرعت شاتر ایزو و موارد دیگر از این دست به صورت (Manual) یا دستی قابل تنظیم خواهد بود.

هر کدام از این ویژگی ها، که تغییر کنند، ما می‌توانیم تصاویر متفاوتی ثبت کنیم. مثلا با کاهش سرعت شاتر، می‌توانیم عکسهایی بگیریم که رد نور در آنها مشخص است. مثلا ماشین هایی که از خیابان حرکت می‌کنند و رد نورشان باقی می‌ماند، ناشی از دستکاری سرعت شاتر در دوربین ها است.

اما در زیر، آموزش عکاسی موبایل و تنظیمات دوربین حرفه ای آن را به طور مختصر بیان می‌کنیم:

  • دیافراگم: با تغییر میزان دیافراگم، دریچه دیافراگم بسته یا باز می‌شود و شما می‌توانید عمق میدان را تغییر دهید. کاهش عمق میدان، سبب فلو شدن بیشتر پس زمینه سوژه خواهد شد.
  • سرعت شاتر: مدت زمان باز ماندن سنسور برای دریافت نور با سرعت شاتر تعیین می‌شود. هرچقدر سرعت شاتر بیشتر باشد، تصاویر ثبت شده بدون حرکت و سریع خواهند بود ( مانند حرکات ورزشی، یا سینه زنی و زنجیر زنی). اگر می‌خواهید از یک آبشار عکاسی کنید، بهتر است سرعت شاتر را کاهش دهید و عکسی متفاوت تر ثبت کنید.
  • ایزو: میزان حساسیت پیکسل های دوربین به نور با تغییر ایزو امکان پذیر است. در نور کم، ایزو زیادتر خواهد شد ولی وجود نویز در تصاویر، آزار دهنده است. پس هرچقدر ایزو بیشتر باشد، نور بیشتری داریم ولی در عوض نویز زیادی در تصاویر خواهد بود.

غیر از مواردی که برای هرکدام گفتیم، آنها می‌توانند در میزان نور ورودی به دوربین هم تاثیر گذار باشند. معلوم است که اگر ما دریچه دیافراگم را بیشتر باز کنیمف نور بیشتری خواهیم داشت و همچنین سرعت شاتر کمتر، باعث می‌شود مدت زمان بیشتری نور به سنسور برسد.

پس برای تغییر میزان نوردهی موبایل هم می‌توانیم این تنظیمات را به صورت دستی، تغییر دهیم.

در عکاسی محصول، باید سرعت شاتر زیاد، دیافراگم باز و ایزو نیز بسیار کم باشد. البته قبل از همه این موارد، باید نورپردازی خوبی داشته باشید.

در هر سبک عکاسی، این تنظیمات متغیر خواهند بود و به عنوان یک عکاس، شما باید تصمیم بگیرید که هر تنظیمی روی چه عددی قرار بگیرد.

جمع بندی

تا همینجا، کلی نکته خوب در آموزش عکاسی با موبایل فرا گرفتید. امیدواریم این مقاله در وهله اول بتواند دید شما را نسبت به عکاسی تغییر دهد و در گام دوم، بتواند به شما کمک کند تا عکس های حرفه ای با موبایل ثبت نمایید.

بازهم تاکید می‌کنیم، برای خلاقیت بیشتر و گرفتن تصاویر خارق العاده، از تصاویری که قبلا ثبت شده اند و در اینترنت موجودند، ایده بگیرید و در کل زیاد عکس ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا