آموزش عکاسی از طبیعت و منظره [ نکته ها و ترفندها]

با توجه به اینکه عکاسی از طبیعت و منظره یکی از ژانرهای مورد علاقه بسیاری از عکاسان است، تصمیم گرفتیم در این مطلب از سری آموزش های آکادمی ساترین، با آموزش عکاسی از طبیعت و منظره همراه شما باشیم و با کلی ترفند و نکته شما را راهنمایی کنیم که چگونه عکس های بهتری از طبیعت ثبت کنید و بعدا با دیدن دوباره آنها لذت ببرید.

در ابتدا باید بگوییم که عکاسی طبیعت، با عکاسی هایی که تا به حال آموزش دادیم، بسیار متفاوت است. عکاسی طبیعت همانند عکاسی صنعتی یا عکاسی تبلیغاتی نیست که بتوان آن را در هر موقع که بخواهیم انجام دهیم یا از نورهای استودیویی استفاده کنیم. بلکه بیشتر، خروجی این عکاسی به هنر و دانش عکاسی ما بر می‌گردد.

شاید آموزش عکاسی از طبیعت ساعت ها زمان نیاز داشته باشد، اما سعی کردیم در اینجا به شما آموزش دهیم که چگونه کادر بندی کنید، چه زمانی برای عکاسی منظره بهتر است، از چه فیلترهایی باید استفاده شود و در نهایت اینکه به چه تجهیزاتی نیاز دارید.

سوای از آموزش عکاسی از طبیعت، باید در این راه تجربه های بسیاری کسب کنید و مدام عکاسی کنید و شات های مختلفی ثبت کنید و نتیجه کار را ببینید. این باعث خواهد شد که شما به عکاس بهتری تبدیل شوید و تصاویر حرفه ای تری ثبت نمایید.

تجهیزاتی که برای عکاسی از طبیعت نیاز دارید!

برای عکاسی از طبیعت به یک سری از وسایل و تجهیزات نیاز دارید. البته این وسایل بر خلاف آموزش های قبلی که در مجله ساترین دادیم، زیاد نیست و بار شما را سنگین نمی‌کند.

در ضمن این آموزش بیشتر عکاسی از منظره های طبیعت در روز را مد نظر دارد، اگر مایل هستید تا در مورد عکاسی در شب یاد بگیرید، ما در مقاله آموزش عکاسی در شب، همه نکات آن را زیر ذره بین برده ایم و برای شما توضیح داده ایم.

دوربین مناسب عکاسی طبیعت!

برای ثبت تصاویر خوب و با کیفیت از طبیعت و مناظر گوناگونی طبیعی، نیازمند دوربین حرفه ای هستیم. دوربین های DSLR گزینه های مناسبی برای ما در عکاسی منظره خواهند بود. دوربین های حرفه ای کنون (Canon)، نیکون (Nikon) و سونی (Sony) هستند که می‌توانیم از آنها برای عکاسی در طبیعت کمک بگیریم.

چند مدل پیشنهادی را در زیر معرفی کرده ایم:

 • دوربین سونی SONY a7R IV
 • دوربین کنون Canon EOS Rebel T7i
 • دوربین Canon EOS M50
 • دوربین عکاسی نیکون Nikon Z7
 • دوربین نیکون Canon EOS 7D Mark II
 • دوربین Canon EOS 5D Mark IV
 • دوربین Canon EOS 6D
 • دوربین عکاسی کنون Canon 90D

اگر در ابتدای راه هستید و می‌خواهید یک دوربین مناسب تهیه کنید، باید بیشتر تحقیق کنید. اما در ایران، استفاده از دوربین های کنون مرسوم تر است و همچنین برای عکاسی حرفه ای چند منظوره، بسیاری از متخصصان این حوزه، استفاده از دوربین عکاسی Canon 6D را پیشنهاد می‌کنند.

لنز مناسب عکاسی طبیعت و منظره!

اگر به مباحث عکاسی و تئوری های آن آشنا باشید، احتمالا می‌دانید برای ثبت تصاویر منظره از طبیعت، باید از لنزهایی استفاده کرد که میدان دید گسترده ای برای ما فراهم کنند تا در ثبت زیبایی های منظره محدود نشویم. به همین دلیل باید سمت لنزهایی برویم که واید و عریض باشند.

از مدلهای لنز مناسب برای عکاسی طبیعت و منظره:

 • لنز پرایم 35 میلی متری
 • لنز پرایم 16 میلی متری
 • لنز پرایم 14 میلی متری
 • لنز زوم 16-35 میلی متری

لنزهای پرایم را در مطلب انواع لنز دوربین عکاسی معرفی کردیم، اما به طور مختصر این را بدانید که دارای فاصله کانونی ثابتی هستند و نمی‌توان آن را تغییر داد. اما لنزهای زوم بین یک محدوده فاصله کانونی می‌توانند تغییر کنند و لنزهای به صرفه تری از نظر اقتصادی هستند.

با توجه به صرفه اقتصادی، ما توصیه می‌کنیم که برای عکاسی از طبیعت و منظره از لنز زوم 16-35 میلی متری استفاده کنید که بسیاری از کاربران از خرید و استفاده آن رضایت داشته اند.

این لنز، دارای کمترین اعوجاج در فاصله کانونی 16 میلی متری است و گزینه بسیار خوبی برای شما به منظور استفاده در عکاسی های محیطی، جمعیت، منظره، ورزشگاه ها و معماری خواهد بود.

سه پایه عکاسی مناسب برای عکاسی منظره و طبیعت

عکاسی منظره و طبیعت، باید بدون کوچکترین لرزش انجام شود. بنابراین استفاده از سه پایه قابل حمل به شدت توصیه می‌شود. سه پایه های قابل حمل معمولا سبک هستند ولی ما در طبیعت به یک سه پایه قرص و محکم نیاز داریم تا مبادا بر اثر وزش باد یا ناترازی سطح زمین، تکان بخورد و کار ما را خراب کند.

پس یک کیسه به همراه خود داشته باشید تا در مواقع اینچنینی، بتوانید آن را با خاک، شن یا سنگ سنگین کنید و با استفاده از آن، وزن پایه را بالاتر ببرید که کمتر تکان بخورد.

استفاده از ریموت شاتر در عکاسی طبیعت

مورد چهارم و آخری که هم می‌تواند جزء تجهیزات عکاسی از طبیعت شما باشد و هم نباشد، ریموت شاتر است. اما به توصیه ما حتما از این وسیله استفاده کنید، چون جایی در میان تجهیزات شما اشغال نمی‌کند ولی در عوض وسیله ای بسیار کاربردی به جهت لرزش کم است.

با توجه به اینکه باید برای عکاسی دکمه شاتر روی دوربین را فشار دهید، این ممکن است سبب ایجاد لرزش کوچک شود. اما استفاده از ریموت شاتر این لرزش کوچک را هم از بین می‌برد و در نتیجه تصاویر شارپ تری خواهید داشت.

نکات و ترفندهای عکاسی از طبیعت و منظره

حالا که فهمیدیم باید چه تجهیزاتی را به همراه داشته باشیم، برویم سراغ بحث تئوری داستان تا ببینیم چه ترفندهایی را باید به کار ببریم تا خروجی بهتری در عکاسی از منظره داشته باشیم.

توجه؛ این بخش حاوی اطلاعات مهمی است که از تجربه متخصصان بدست آمده است، پس حتما با دقت آنها را مطالعه کنید و اگر امکانش را دارید، حتما از این نکات یادداشت برداری داشته باشید.

نکته1: برای عکاسی منظره و طبیعت، فرمت را روی “RAW” قرار دهید.

قبل از شروع هر تغییری، این تنظیم را روی دوربین خود اعمال کنید. فرمت دوربین به صورت معمول روی حالت “JPEG” است و شما باید آن را به فرمت “RAW” تغییر دهید.

این برای شما بهتر است، چرا که دستتان برای ایجاد تغییرات بیشتر و بهتر در ادیت نرم افزاری باز است و هم اینکه تصاویر با رنگ ها و پویایی بهتری ارائه می‌دهد.

نکته2: عکاسی طبیعت را به صورت افقی و “Landscape” انجام دهید.

ما از لنزهای واید برای عکاسی از طبیعت استفاده می‌کنیم تا بتوانیم میدان دید گسترده تری داشته باشیم، یعنی افق دید بیشتری به مخاطب بدهیم.

به همین دلیل، متخصصان عکاسی و عکاسان حرفه ای طبیعت، توصیه می‌کنند که دوربین را به صورت افقی قرار دهید و عکاسی عمودی یا پرتره را فراموش کنید.

نکته3: در ساعات طلایی روز عکاسی طبیعت را انجام دهید.

منظور از ساعات طلایی روز در عکاسی، همان ساعاتی است که تابش آفتاب را نداریم ولی در عوض نور بسیار خوبی در محیط وجود دارد که معمولا در ساعتی قبل از غروب آفتاب یا ساعتی بعد از طلوع آن رقم می‌خورد.

برای اینکه تصاویر بهتری ثبت نمایید، باید محیط از نظر نور در شرایط ایده آل خود باشد، پس وقت شناس باشید و ساعت خود را به گونه ای تنظیم کنید که در تایم طلایی روز، برای عکاسی از طبیعت در محیط باشید.

اشکالی ندارد که کمی زودتر در محیط حاضر باشید و منتظر تایم طلایی بمانید، اما اگر دیرتر برسید، نور از دست رفته است و اصطلاحا می‌گویند کلوین نداریم.

نکته 4: برای عکاسی منظره حتما از فیلتر استفاده کنید.

استفاده از فیلترهای عکاسی اختیاری است، اما برای عکاسی از طبیعت استفاده از آنها را به شدت توصیه می‌کنیم. چند نوع فیلتر هستند که برای عکاسی از منظره و زنده کردن رنگ ها مناسبند:

 • فیلتر پلاریزه؛
 • فیلتر چگالی خنثی؛
 • فیلتر ND؛

این فیلترها کمک می‌کنند که ما تصاویر بهتر با رنگ های دلپذیرتری از طبیعت و مناظر گوناگون ثبت کنیم.

نکته 5: دوربین را برای عکاسی طبیعت تنظیم کنید.

با توجه به اینکه در حال استفاده از نور طبیعی محیط هستیم، باید تنظیمات دوربین را بهینه سازی کنیم تا تصاویر بهتری ثبت کنیم.

تنظیمات دوربین به جهت نوردهی و ثبت تصاویر بهتر:

 • سرعت شاتر کمتر؛

عکاسی از طبیعت یا منظره بهتر است که با شاتر اسپید پایین تر تصویربرداری شود.

با سرعت شاتر کمتر، هم نور بهتری خواهیم داشت و هم در عکاسی از آبشار، رودخانه، عبور گله و غیره حس حرکت و پیوستگی به مخاطب القا می‌گردد.

نتیجه عکاسی از طبیعت با شاتر اسپید پایین تر را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

نتیجه عکاسی از طبیعت با شاتر اپسید کمتر

 • کاهش ایزو؛

بعد از اینکه سرعت شاتر را کاهش دادید، باید تا جایی که ممکن است، ایزو را پایین قرار دهید. استفاده از ایزو در نور ایده آل، فقط سبب افزایش نویز در تصاویر می‌شود و آنها را خراب می‌کند.

 • دیافراگم بازتر؛

با توجه به اینکه نیاز داریم تا عمق میدان بیشتری داشته باشیم، دیافراگم را به فراخور منظره باید باز کنیم. دیافراگم بازتر سبب می‌شود که تاری عکس از بین برود و بتوانیم روی کل محیط فوکوس داشته باشیم.

نکته 6: از نعمت آسمان برای عکاسی طبیعت بهره ببرید.

آسمان بک‌گراند خیلی فوق العاده ای برای عکس های شما می‌شود. با استفاده از فیلتر پلاریزه و دقیقا در تایم طلایی، می‌توانید تصاویر فوق العاده ای با بک آسمان ثبت کنید که قطعا خودتان بعد از دیدن خروجی نهایی، کلی لذت خواهید برد.

پس سعی کنید در عکاسی از طبیعت، به آسمان توجه ویژه ای داشته باشید و از آن به عنوان یک عنصر پس زمینه به خوبی استفاده ببرید.

نکته 7: از قانون یک سوم و نقاط طلایی در عکاسی طبیعت غافل نشوید!

قانون یک سوم و نقاط طلایی یکی از بهترین روش ها برای کادر بندی است که بسیاری از افراد حرفه ای آن را رعایت می‌کنند. اگر به خوبی با قانون یک سوم آشنا باشید، این را می‌دانید که می‌توانید خط افق را روی آن تنظیم کنید و جلوه فوق العاده ای ایجاد کنید.

نقاط طلایی هم برای سوژه هایی که میخواهیم بیشتر دیده شوند، بسیار مناسب خواهند بود پس به کار بردن آن برای عکاسی از آبشار، کوه، تپه، یا سوژه های محیطی، می‌تواند تمرکز چشمی مخاطب را روی آنها ببرد و عکس شما هدفمندتر باشد.

عکاسی از طبیعت زیبای دماوند

نکته 8: در عکاسی طبیعت خلاق باشید.

با دانستن نکات مختلف و ترفندهایی که در عکاسی از طبیعت به شما آموزش دادیم، سعی کنید ابتکار عمل را در دست بگیرید و نقش خلاقانه ای برای ثبت تصاویر ایفا کنید.

برای مثال، در عکاسی هایی که دریا یا آب را داریم، می‌توانید از انعکاس آنها برای ثبت تصاویر زیبا و خلاقانه بهره بگیرید.

عکاسی از طبیعت با انعکاس آب

مورد دیگر استفاده از فوکوس است. در عکاسی منظره هایی که دشت و گل داریم، می‌توانید گل ها و گیاهان جلویی تصویر را تار کنید و فوکس را روی منظره پشت آن قرار دهید که تصویر بسیار زیبایی ایجاد خواهد کرد.

جمع بندی نهایی؛

سعی کردیم در این مقاله، به بهترین نحو آموزش عکاسی از منظره را برای شما توضیح دهیم و با ارائه نکات و ترفندها، شما را راهنمایی کنیم تا در آینده به عکاس بهتری تبدیل شوید و عکس های منحصر به فردی از خود ثبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا