عکاسی صنعتی در منزل [ نکات و ترفندها]

عکاسی صنعتی، یکی از شاخه های مهم و حساس عکاسی حرفه ای است. از این بابت که به ثبت تصاویر از یک برند می‌پردازد و این تصاویر در طرح های گرافیکی، بیلبوردهای شهری و فروشگاه های اینترنتی باید استفاده شود. اگرچه عکاسی صنعتی حرفه ای نتیجه بهتری می‌دهد، اما می‌توان عکاسی صنعتی در منزل را هم انجام داد! چگونه؟

افرادی که در حال مطالعه این مقاله هستند، به دو منظور این مطلب را برداشت می‌کنند. برای عکاسی صنعتی در منزل:

1- یا می‌خواهید با تجهیزات کامل یکی از اتاق های خانه خود را به استودیو تبدیل کنید.

2- یا اینکه با امکانات کم، دوست دارید عکاسی صنعتی انجام دهید.

برای مورد اول که نکات، همان نکات راه اندازی یک استودیوی حرفه ای است، اما در این مقاله سعی کردیم که از منظور دوم مطالب را ادامه دهیم. یعنی عکاسی صنعتی در منزل با امکانات و تجهیزات کم و غیر حرفه ای!

آیا این کار امکانپذیر است؟ بله. ما در مقاله های قبلی در مورد عکاسی محصول در خانه نیز توضیح داده ایم. اگر این مطلب را مطالعه کرده باشید، به خوبی می‌دانید نه تنها این کار امکانپذیر است، بلکه می‌توان روی آن حساب ویژه باز کرد.

از مقدمه در این مورد که بگذریم، باید به سراغ اصل مطلب برویم. یعنی نکاتی که به ما برای عکاسی صنعتی در منزل کمک خواهد کرد. پس با این مقاله تا انتها همراه باشید.

نکاتی برای اجرای عکاسی صنعتی در منزل

اگر چه عکاسی صنعتی را باید جدی گرفت و باید برای آن هزینه کرد، اما برای ابتدای راه برخی از صنایع، عکاسی صنعتی در منزل هم می‌تواند از هیچ بهتر باشد.

امروزه استفاده از رسانه ها برای افزایش دیده شدن تقریبا گریزناپذیر است و افرادی که آن را نادیده بگیرند، در آینده ای نه چندان نزدیک، با شکست مواجه خواهند شد.

پس اگر صنعتی دارید که در حال فعالیت است و برای آن دلسوزی می‌کنید، به این نکته توجه کنید که هر چقدر هم محصول خوبی بسازید ولی تبلیغات خوبی نداشته باشید، دیده نمی‌شوید. چون هیچ کس از خوب بودن محصولات شما خبر ندارد.

برای عکاسی صنعتی در منزل، نکات و ترفندهایی وجود دارد که بر حسب تجربه آنها را در اختیار شما قرار خواهیم داد. سعی کنید به خوبی و مو به مو این نکات را اجرا کنید تا یک مجموعه کامل برای عکاسی صنعتی در خانه ایجاد کنید.

یک نکته قبل از هر چیزی!

ما سعی کرده ایم نکاتی را که در این مقاله برای شما بیان می‌کنیم، اجرای آن با کمترین هزینه امکان‌پذیر باشد. برای مثال، شما به دوربین های حرفه ای چند میلیونی با لنزهای گران قیمت احتیاجی ندارید و نیازی نیست آنها را تهیه کنید. برای ابتدای راه، کم هزینه شروع کنید و کم کم آن را ارتقا دهید.

1- باید یک باکس ایزوله برای عکاسی صنعتی در خانه داشته باشید.

ما نمی‌دانیم از چه محصولاتی قرار است عکاسی صنعتی انجام دهید. لباس، کفش، کیف، مهره، پیچ، دستگاه های صنعتی، جواهرات، غذا و غیره هر کدام که قرار است جلوی دوربین شما قرار بگیرند، باید در یک باکس ایزوله قرار بگیرند.

این باکس ایزوله بر اساس ابعاد محصولات شما باید منعطف باشد و طراحی شده باشد. شما باید تدبیری بیاندیشید که یک باکس برای همه محصولات طراحی کنید تا نیازی نباشد برای محصولات بزرگ تر مجبور شوید آن را تغییر دهید یا یک بزرگتر بسازید.

منظور از باکس ایزوله، باکسی است که در آن هیچ رنگ و نور اضافی نباشد. فقط محصول در آن در مقابل دوربین قرا بگیرد و عکاسی انجام شود.

یادتان باشد در عکاسی صنعتی، نکته ای که بسیار حائز اهمیت است نوع پس زمینه عکاسی است. برخی به سمت عکاسی دکوراتیو می‌روند، اما توصیه ای که ما داریم، عکاسی محصولات صنعتی با زمینه سفید است. چون برای اعمال تغییرات و استفاده در بسترهای مختلف، مثلا پوسترهای گرافیکی یا قراردادن روی سایت های فروشگاهی، این نوع عکاسی، بهتر و راحت تر خواهد بود.

برای ساخت جعبه، به هیچ عنوان از پرده سبز استفاده نکنید، چون برای حذف بازتاب نور سبز با مشکل مواجه خواهید شد.

همچنین برای ایجاد پس زمینه ای که کار شما را برای عکاسی راحت کند، سعی کنید از بافت هایی غیر از پارچه استفاده کنید. چون ممکن است چین و چروک های پارچه، در هنگام برش تصاویر برای شما مشکل ایجاد نماید.

2- نکات عکاسی صنعتی از اشیاء براق در منزل که باید بدانید!

بسیاری از محصولات صنعتی هستند که ظاهری براق دارند. عکس گرفتن از این گونه محصولات سخت به نظر می‌رسد، اما اگر نکاتی را که بیان می‌کنیم به خوبی رعایت کنید، می‌توانید بازتاب نور و تصاویر را به راحتی در عکاسی اشیاء براق حذف نمایید.

ما همچنین در مورد عکاسی از اشیا براق در مقالات قبلی توضیح داده ایم.

اما برای این مقاله، به صورت مختصر کافی است چند نکتته را بدانید:

  • نورپردازی صحیح و وجود نور کافی، خود یکی از عوامل کاهنده بازتاب است.
  • زاویه نورپردازی به محصول را از مستقیم به زاویه 45 درجه تغییر دهید.
  • فاصله منبع نور با محصول را تنظیم کنید تا بازتاب منبع نوردر محصول مشخص نباشد.
  • از یک رفلکتور در روبروی محصول استفاده نمایید تا بازتاب تصاویر از بین برود.
  • از هر زاویه که نور بتابانید، از همان زاویه نیز بازتاب دریافت خواهید کرد.

با رعایت این نکات و ترفندها، می‌توانید از اشیا براق همانگونه عکس بگیرید که از محصولات مات و بدون رفله عکس می‌گیرید.

3- حواستان به رنگ واقعی محصول در عکاسی صنعتی باشد!

فرقی نمی‌کند با چه دوربینی قصد دارید عکاسی را انجام دهید. اما این نکته را بدانید که یکی از حساس ترین موضوعات در عکاسی صنعتی، درآوردن رنگ واقعی محصول در عکاسی است.

شاید در ابتدا کار ساده ای به نظر برسد، اما واقعا اینگونه نیست. تصاویری که از محصولات صنعتی ثبت می‌شوند، اگر حرفه ای نباشد، رنگ واقعی با تصویر آن متفاوت خواهد بود و خطای نسبتا بالایی خواهد داشت.

کارفرماهای عکاسی صنعتی، روی این موضوع بسیار حساس هستند و اگر خود شما هم کارفرما هستید، این مسئله را باید بدانید و به خوبی رعایت کنید.

اگر می‌خواهید عکاسی صنعتی را با گوشی انجام دهید، بدانید که برخی از گوشی ها، رنگ تصاویر را تغییر می‌دهند تا جذاب تر به نظر برسد. برای همین، توصیه می‌کنیم که از حالت پیشرفته با فرمت (Raw) در گوشی خود استفاده نمایید تا این مشکل برطرف شود.

همچنین در نورپردازی، باید این مسئله را نیز در نظر بگیرید. یعنی نور شما باید به گونه ای باشد که رنگ اصلی محصول را تغییر ندهد.

عکاسی در همان باکسی که در ابتدا به شما گفتیم، به واقعی تر شدن رنگ محصولات در تصاویر و کاهش خطای آن کمک می‌کند.

4- حتما تمامی‌عکاسی ها را با فرمت (Raw) انجام دهید.

هرگز فراموش نکنید که دوربین شما چه موبایل چه دوربین حرفه ای، باید تمامی تصاویر را به صورت خام با فرمت (Raw) ثبت کنند. این فرمت علاوه بر اینکه عکس را همانگونه که از دریچه لنز دوربین ثبت شده است تحویل می‌دهد، بلکه برای شما این امکان را فراهم می‌آورد که در نرم افزارهای ادیت عکس، آن را راحت تر ویرایش نمایید.

جمع بندی و سخن پایانی

ما در این مقاله در مورد ترفندها و نکات عکاسی صنعتی در منزل صحبت کردیم و سعی کردیم تمامی گره های ذهنی شما را با ارائه نکات ساده باز کنیم.

در عکاسی صنعتی در خانه، مهمترین چیزی که باید به آن فکر کنید، نور است نه نوع دوربین. با دوربین های ساده گوشی های موبایل ارزان قیمت هم می‌توان بهترین عکس های صنعتی را گرفت، به این شرط که نور کافی را در محیط ایجاد کرده باشید.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشد و بتوانید از نکات آن به جهت عکاسی بهتر و حرفه ای تر از محصولات خود نهایت استفاده را ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا