آموزش عکاسی عینک و آینه به صورت قدم به قدم

یکی از دشوارترین نوع عکاسی صنعتی، عکاسی از اشیا آینه ای و بازتاب دهنده نور و تصاویر است. برای اینکه بتوانید تصاویری از این اشیا ثبت کنید که فاقد هر گونه تصویر بازتاب شده باشند، باید فوت و فن آن را بلد باشید و از تجهیزات و نکات لازم برخوردار شوید. به همین منظور ما در این مطلب از آکادمی استودیو ساترین، تصمیم داریم آموزش عکاسی عینک و آینه که شدیدترین بازتاب ها را دارند، خدمت شما ارائه دهیم. لازم به ذکر است که این آموزش توسط استاد شجاع الدین آقایی تهیه و توسط تحریریه استودیو ساترین به نگارش در آمده است و امیدواریم که بتوانید از تجربیات استاد، برای عکاسی از عینک و آینه نهایت استفاده را ببرید.

آموزش عکاسی عینک و آینه، فقط مربوط به دوربین و تنظیمات آن نمی‌شود، بلکه به خاطر بازتاب نور و تصاویر در این دو محصول، مجبوریم از ترفندهایی کمک بگیریم که این بازتاب ها حذف شوند. این ترفندها بدون استفاده از تجهیزات خاص، پاسخگو نخواهند بود و در همین ابتدای کار به شما می‌گوییم که به یک سری تجهیزات خاص احتیاج خواهید داشت.

عکاسی از عینک و آینه

عکاسی از عینک، آینه و شیشه یک سبک خاص در عکاسی صنعتی است و برای هر عکاسی حتی اگر حرفه ای و با تجربه باشد، کار سختی به شمار می‌رود. اما به هر حال، اگر در حال تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای هستید، باید این آموزش را فرا بگیرید چون ممکن است پیشنهاداتی برای عکاسی از اشیا شیشه ای و آینه دار به دست شما برسد. سعی شده است آموزش عکاسی عینک و آینه در این مقاله، به صورت کامل ارائه شود تا شما بتوانید از همه وجه های آن استفاده ببرید تا یک عکس خوب از عینک و آینه بگیرید، آن هم بدون رفله و بازتاب!

تجهیزات مورد نیاز در آموزش عکاسی عینک و آینه

در آموزش عکاسی عینک و آینه باید به یک سری از تجهیزات و لوازم اشاره کنیم که به آنها در ابتدای کار نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که عکاسی آینه به خاطر ابعاد بزرگ تر و همچنین انعکاس مستقیم تصاویر در خودش، از عکاسی عینک سخت تر است ولی به طور کلی برای عکاسی از هر دو محصول نیاز به یک سری تجهیزات مشترک دارید که در ادامه آنها را برای شما نام خواهیم برد.

تجهیزات نورپردازی عکاسی از عینک و آینه؛

در عکاسی صنعتی داخل استودیو، نور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به خصوص اگر با محصولی سر و کار داشته باشیم که بازتاب داشته باشم. با استفاده از تابش نور به صورت حرفه ای، می‌توان بازتاب تصاویر در عینک و آینه را به خوبی مدیریت کرد.

نور مورد نیاز شما شامل موارد زیر خواهد بود:

 • نور اصلی یا “Key light”
 • نور فرعی یا “Fill light”
 • نور بکگراند یا “Background light” برای روشن کردن بکگراند که معمولا از پشت بکگراند می‌تابد.
 • نور بک لایت
 • نور هدلایت
 • نور فلش که می‌تواند پرتابل یا ثابت باشد.
 • اکتاباکس یا سافت باکس برای نرم کردن تابش نور.

4 الی 5 شاخه نور برای کامل شدن ابزار نور صحنه نیاز خواهد بود که در ادامه آموزش، نحوه چینش آنها را نیز برای شما توضیح خواهیم داد.

نورپردازی برای عکاسی از عینک و آینه بدون بازتاب

یک محیط ایزوله برای عکاسی عینک و آینه؛

شما باید برای عکاسی از عینک و آینه در استودیو یا مکان دیگر، یک باکس یا محیطی را طراحی کنید که کاملا ایزوله باشد. یعنی هیچ نور و رنگ اضافی درون آن وجود نداشته باشد، به غیر از نوری که ما به محصول می‌تابانیم و رنگی که از محصول وجود دارد. البته این موضوع برای عکاسی با پس زمینه سفید، از اهمیت بالاتری برخوردار است و عکاسی دکوراتیو ممکن است بنابه سبک عکاسی شما، نیاز به محیط ایزوله نداشته باشد.

توصیه می‌کنیم که این محیط سراسر سفید و به صورت یکدست باشد. اگر نمی‌توانید چنین محیطی را طراحی کنید، از خیمه نور که به صورت آماده قابل کرایه است هم می‌توانید کمک بگیرید.

برخی از عکاس ها برای خودشان یک اتاقک ایزوله می‌سازند تا عکاسی از محصول خود را درون آن انجام دهند و دیگر نیازی نباشد هر دفعه، کلی دردسر بکشند و زمان بگذارند تا یک همچین چیزی طراحی کنند. ( تقلب!)

استفاده از باکس عکاسی و خیمه نور در عکاسی از عینک و آینه

رفلکتور و سافتر برای کنترل بازتاب؛

یکی از ابزاری که برای مدیریت رفله در عکاسی از عینک و آینه و هر شی براقی مورد نیاز است، رفلکتور یا دیفیوزر است. اصطلاحا به این نوع لوازم، سافتر می‌گویند چون می‌تواند نور را نرم کند و یک بازتاب نرم و بدون آلایش روی محصول ما داشته باشد.

یک بکگراند مناسب برای عکاسی؛

یکی از نکات آموزش عکاسی از عینک و آینه این است که باید بتوانید بکگراند خوبی برای عکاسی آماده کنید. یکی از کج سلیقه ترین کارهایی که گاها عکاس های آماتور انجام می‌دهند، استفاده از پرده سبز است که به هیچ عنوان آن را توصیه نمی‌کنیم. چون همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، محیط باید کاملا ایزوله و عاری از رنگ مزاحم باشد، این در حالی است که با استفاده از پرده سبز، ما رنگ سبز و بازتاب آن را بر روی محصول خواهیم داشت و همچنین اگر قرار است محصول را دوربری کنیم، حتما با دردسر روبرو خواهیم شد.

بهترین بکگراند برای عکاسی از محصول، بکگراند روشن است و چه بهتر که سفید باشد. با استفاده از یک بافت سفید رنگ و بدون چین و چروک، می‌توانید یک بکگراند ایده آل برای عکاسی از هر نوع محصول صنعتی ایجاد نمایید. فوم برد سفید، یک وسیله تخت و شق و رق است که گزینه مناسبی برای بکگراند عکاسی خواهد بود.

بهترین بکگراند برای عکاسی عینک و آینه

اکسسوری برای عکاسی دکوراتیو عینک و آینه؛

قبل از شروع به کار، توصیه این است که هدفتان را از عکاسی محصول مشخص کنید. آیا قرار است فقط از محصول عکاسی کنید و بک آن سفید باشد، یا قرار است محصول در یک دکور و با حضور اکسسوری های دیگر عکاسی شود؟ اگر نیاز به اکسسوری دارید، حتما آنها را تهیه کنید.

مثلا برای عکاسی از عینک، می‌توانید از بافت های طرح داری مثل چوب و سنگ استفاده کنید و زیبایی و جذابیت تصویر را دو چندان کنید. اگر می‌خواهید هنر خود را به چالش بکشید، سعی کنید در محیط هایی مثل محیط های اداری، عینک را قرار داده و از آن تصویر برداری کنید. قطعا اهمیت مدیریت نور و رفله در این عکاسی دکوراتیو نمایان خواهد شد و چالش خوبی برای محک زدن هنر شما است.

لنز مناسب برای عکاسی از عینک و آینه؛

در آموزش عکاسی عینک و آینه، این را بدانید که دوربین خوب بدون لنز خوب، در عکاسی صنعتی آنقدر کارایی ندارد. شما در انتخاب لنز باید بسیار دقت کنید.

قبل از اینکه به سراغ انتخاب لنز بروید، باید بدانید که سبک عکاسی شما چیست؟ آیا قرار است از محصول با پس زمینه تار عکاسی کنید یا خیر، عمق میدان بیشتر است و پشت محصول تار نیست؟ به خاطر اینکه نمی‌توان چندین نوع لنز را برای عکاسی با خود حمل کرد، سعی کنید قبل از آن به این موضوع فکر کنید که کدام لنزها بیشتر کارایی خواهند داشت.

لنزهایی که انتخاب می‌شوند، می‌توانند از انواع زوم یا پرایم باشند. قطعا در انواع زوم، ما محدودیت کمتری نسبت به پرایم در تغییر فاصله کانونی خواهم داشت ولی عکس های شارپ تر و با کیفیت تری می‌شود با لنزهای پرایم گرفت.

سعی کنید در عکاسی از عینک و آینه، از لنزهای نرمال به سمت تله استفاده نمایید. طبق تجربه، لنزهای رایج و محبوبی که می‌توانید برای عکاسی صنعتی و به خصوص عکاسی از عینک و آینه استفاده کنید، در موارد زیر نام برده شده است:

 • لنز 24-70
 • لنز پرایم 50
 • لنز 18-135
 • لنز 70-200

اینها مواردی هستند که برای شروع آموزش عکاسی عینک و آینه صلاح دیدیم تا آنها را به شما منتقل کنیم، چون یک عکاس حرفه ای، در ابتدا باید متناسب با نوع عکاسی که قرار است انجام دهد، تجهیزات خود را به خوبی بچیند و از بردن وسایل اضافه یا جا گذاشتن وسایل ضروری، جلوگیری کند.

لنز 24-70 مناسب برای عکاسی صنعتی

لنز 24-70 مناسب برای عکاسی صنعتی

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از عینک و آینه؛

با توجه به اینکه به احتمال زیاد قرار است عکاسی در محیط داخلی و استودیو صورت بگیرد، به همین منظور ما تنظیمات دوربین را بر اساس عکاسی داخل استودیو بیان خواهیم کرد:

 • سرعت شاتر را روی 1/125-1/160 تنظیم کنید.
 • عدد دیافراگم می‌تواند بین 8 و 11 باشد.
 • ایزو را روی پایین ترین حالت ممکن قرار دهید، یعنی بین 100-400.
 • فرمت تصاویر را RAW انتخاب نمایید.

البته همانطور که گفتیم، برای عکاسی در محیط ایزوله و بسته استودیویی، این تنظیمات ایده آل است و شما می‌توانید بسته به نوع عکاسی، آنها را دستکاری کنید.

مثلا اگر قرار است فوکوس روی سوژه باشد، مخصوصا در عکاسی دکوراتیو، دهانه دیافراگم باید بسته تر باشد تا پس زمینه تار شود.

آموزش بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی عینک و آینه

مراحل آموزش عکاسی عینک و آینه به صورت گام به گام؛

حالا که با تجهیزات مورد نیاز و همچنین تنظیمات متناسب با عکاسی عینک و آینه آشنا شدید، برویم تا گام به گام به سوی ثبت یک شات خوب از عینک و یا آینه نزدیک شویم.

 • نورها را بچینید؛

شما در ابتدا باید نور را بچینید. بهترین زاویه برای نورهای اصلی، در زاویه 45 درجه از محصول است. دو نور در زاویه 45 درجه تنظیم کنید و با استفاده از کاغذ کالک، اکتاباکس یا سافت باکس، سختی نور را بگیرید تا نور نرم تر به شیء ما بتابد.

حتی المقدور به سوژه از روبرو نور ندهید. اما اگر ناچار به این کار هستید، بهتر است نور را در ارتفاع بالاتر سوژه قرار دهید تا بازتاب آن را در عینک یا آینه نداشته باشیم. یعنی کانون تجمع نور دقیقا در بالای محصول خواهد بود و پرتوهای نور به صورت غیر مستقیم، محصول را از روبرو روشن خواهند کرد.

در واقع چینش نور باید به گونه ای باشد که بتوان با استفاده از آن، سایه ها را مدیریت کرد. که با رعایت کردن نکاتی که در بالا گفتیم، این هدف محقق خواهد شد.

 • سافتر را روبروی محصول قرار دهید؛

چون قرار است احتمالا از روبرو هم از عینک تصویربرداری انجام شود، توصیه می‌کنیم که یک رفلکتور روبروی آن قرار دهید. اینگونه تنها چیزی که در بازتاب عینک پیدا است، بافت رفلکتور خواهد بود که برای مخاطب قابل تشخیص نیست. اگر می‌خواهید بافت رفلکتور کمتر بیفتد، به آن از پشت نور بدهید و اینگونه بافت آن را محو خواهید کرد و بازتاب تقریبا بی رنگ یا بهتر است بگوییم سفید رنگی را خواهیم داشت.

 • دوربین را تنظیم کنید.

محل قرارگیری دوربین را تنظیم کنید و با توجه به زوایایی که قرار است از محصول عکس بگیرید، آن را جانمایی کنید. حالا بهترین تنظیمات دوربین را که در بالا به آن اشاره داشتیم، اعمال کنید و منتظر ثبت یک شات خوب از محصول باشید.

 • از زوایای مختلف، عکاسی را انجام دهید.

برای اینکه بتوانید تمامی ابعاد یک محصول را به تصویر بکشید، باید از زوایای مختلف، از آن تصویربرداری کنید. بهترین زوایای عکاسی از محصول، روبرو و زاویه 45 درجه است. زاویه 45 درجه برای عکاسی عینک و آینه بهتر است، چون رفله دوربین را در آنها نخواهیم داشت.

اما اگر از روبرو هم تصویر برداری می‌کنید، بهتر است که از رفلکتورها یا سافترها نهایت استفاده را ببرید.

بهترین زاویه عکاسی از عینک و آینه

 • ادیت لازم را روی تصاویر انجام دهید.

در عکاسی عینک و آینه با توجه به اینکه با فرمت RAW عکاسی را انجام می‌دهیم، می‌توان ادیت های خوبی روی آن زد و دستتان باز است.

اما در مورد آینه که ادیت سخت تری دارد و تقریبا آینه را در ادیت باید در آورد. مگرنه انواع بازتاب تصاویر، به شما اجازه نمی‌دهند که یک تصویر خوب از آینه داشته باشید. به همین منظور، وقتی از روبروی یا زاویه 45 درجه از آینه تصویربرداری انجام می‌دهید، قطعا تصویر دوربین و تجهیزات را خواهید داشت. حالا برای برطرف کردن، یک لایه گرادیانت سفید و خاکستری ایجاد کنید و آن را روی آینه بیندازید تا تصویر یکدست ایجاد شود. به همین راحتی، حس آینه بودن را هم به طرف مقابل منتقل خواهید کرد.

نکاتی برای تکمیل آموزش عکاسی عینک و آینه و بهتر شدن خروجی!

برای افزایش جذابیت تصاویر و همچنین تاثیر گذاری بیشتر، می‌توانید از مدل استفاده کنید. بسیاری از صنایع خارجی از مدل برای معرفی محصولات خود استفاده می‌کنند و این موضوع سبب ارتباط انسان با انسان خواهد شد.

در عکاسی دکوراتیو از عینک و آینه، به کادربندی و اهمیت آن بیشتر دقت کنید. برای کادربندی بهتر و اصولی، از قانون یک سوم و نقاط طلایی می‌توانید کمک بگیرید.

نکته سوم، اینکه در عکاسی دکوراتیو، از متریال شلوغ استفاده نکنید به گونه ای که سوژه اصلی میان آنها گم شود و تمرکز چشم به سوی دیگر اجزا برود.

به هیچ عنوان از لنزهای واید برای عکاسی عینک و آینه استفاده نکنید چون سبب ایجاد اعوجاج و دفرمگی در تصاویر خواهند شد و آن خروجی ایده آل را به شما نخواهند داد.

نکته آخر و انتقال یک تجربه؛

ما وقتی میخواهیم عکاسی از آینه را از روبرو انجام دهیم، از یک سافتر یا پلکسی درست روبروی آینه استفاده می‌کنیم. جای لنز را در آن سوراخ می‌کنیم و تصاویر مورد نظر را ثبت می‌کنیم و سپس عکس ثبت شده را به داخل نرم افزارهای ویرایشگر می‌بریم و آنجا با ایجاد یک لایه، تصویر آینه را یکدست می‌کنیم. این ترفند قطعا برای شما کارآمد خواهد بود.

امیدواریم از این مطلب که درباره آموزش عکاسی عینک و آینه بود، لذت برده باشید و بتوانید در آینده از آن بهره کامل را ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا