نکات مهم گرفتن عکس خوب

امروزه با توجه به گسترش شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای مفید به همراه عکس خوب و با کیفیت، یکی از محورهای اساسی جهت فعالیت در عرصه کسب و کارهای مجازی است.

می‌توان گفت با افزایش تعداد مخاطبان و محبوبیت بیشتری که محتواهای تصویری در فضای مجازی دارند، اغلب افراد به دنبال نحوه و نکات مهم گرفتن عکس خوب هستند.

همچنین می‌توان اشاره کرد که با توسعه ابزارهای دیجیتال و پیشرفت چشم گیر تلفن‌های همراه افراد زیادی به دنبال آموزش عکاسی هستند.

بسیاری ازافراد به صورت حرفه‌ای و آکادمیک به دنبال یادگیری می‌روند و گروهی دیگر تنها به دنبال آموزش گرفتن عکس خوب با دوربین عکاسی یا گوشی موبایل خود در حد مبتدی هستند.

از زمان اختراع دوربین‌ها و گوشی‌های موبایل تا به امروز که بیشترین تنوع ابزار عکس برداری را شاهد هستیم، عکاسی همچنان یک هنر و مهارت به حساب می‌آید.

تصویر

به طوری که بسیاری از جوانان امروزه به دنبال آموزش آنلاین عکاسی با گوشی موبایل خود می‌روند تا علاوه سرگرمی، این هنر خود را به عنوان یک شغل و مهارت پولساز در بیاورند.

اگر شما هم با هر دلیلی به دنبال یادگیری تکنینک‌ها و نکات گرفتن عکس خوب از سوژه‌های مختلف به کمک دوربین و گوشی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

تکنیک های موثر در گرفتن عکس خوب با موبایل و دوربین

مهارت عکاسی و تصویربرداری امروزه متعلق به گروه سنی یا صنفی خاص نمی‌باشد، زیرا اغلب افراد به وسیله تلفن همراه خود، با یادگیری تکنیک‌ها و روش‌های عکاسی می‌توانند از هر آن چه که می‌خواهند تصویری خوب و با کیفیت ثبت کنند.

نور برای عکس خوب

نور، مهمترین عامل برای داشتن یک خروجی باکیفیت در عکاسی است. ترجیحا استفاده از نور طبیعی و عدم استفاده از فلش، برای وضوح بالاتر تصاویر توصیه می‌شود.

برای نورپردازی صحیح، همواره باید به جهت تابش نور چه نور طبیعی (خورشید) و چه نور مصنوعی (لامپ یا پرژکتور) به سوژه عکاسی توجه داشت.

تصویر

نحوه صحیح تابیدن نورها به سوژه عکاسی، مبحث بسیار گسترده و قابل توجهی است که برای عکاسی حرفه ای نیاز به آموزش و ابزار تخصصی دارد؛ اما به طور کلی بهتر است که نور از سمت بالا و کنار دوربین بدون ایجاد سایه عکاس و دوربین به سوژه بتابد.

هم چنین پس از تنظیم منبع نور اصلی باید به تنظیمات نور دوربین یا تلفن همراه نیز که در هر دستگاه تنظیمات آن منحصر به فرد است، توجه داشته باشید زیرا با ایجاد تغییرات لازم در آن قطعا عکس بهتری خواهید داشت.

کادربندی درست برای گرفتن عکس خوب

توجه به تناسب اندازه و فاصله بین اجزایی که قرار است در عکس ما باشند یکی دیگر از نکات گرفتن عکس خوب با دوربین است.

با توجه به نوع عکاسی، بهتر است سوژه اصلی در تصویر از دیگر جزئیات واضح‌تر و در کانون و مرکز کادر عکاسی ما باشد.

برای کادر بندی بهتر می‌توانید از قانون یک سوم عکاسی که به وسیله خطوط شطرنجی یا Grid است، استفاده کنید.

هنگامی که دوربین عکاسی یا دوربین گوشی موبایل خود را باز کنید خطوط افقی و عمودی را مشاهده می‌کنید که 9 مستطیل را در صفحه به وجود آورنده‌اند. (اگر این قابلیت فعال نبود می‌توانید از طریق تنظیمات پیشرفته دوربین خود آن را فعال کنید.)

حال برای کادربندی صحیح با قانون یک سوم باید تلاش کنید تا سوژه مورد نظرتان این بار به جای مرکز تصویر، در محل تقاطع این خطوط قرار گیرد.

تصویر

استفاده از این تکنینک با ایجاد یک عمق میدان مناسب در تصویر، شما را در گرفتن یک عکس خوب و جذاب یاری خواهد کرد.

برای گرفتن عکس خوب خلاقیت داشته باشید.

روز به روز با پیشرفت دوربین‌ها و ابزارهای عکاسی، محتواهای تصویری خاص و جدید با سبک‌های ویژه طرفداران بیشتری به خود جلب می‌کنند.

بنابراین برای گرفتن عکس خوب، سعی کنید خلاق باشید و از ایجاد تغییراتی مانند تغییر زاویه دید دوربین با سوژه، ایجاد سایه و افزودن المان‌های مرتبط با آن نترسید.

تصویر

شما می‌توانید به کمک سایه اجسام و افراد، فیلترهای نوری، توجه به تقارن و ژست‌های جدید و خاص، تصاویر خلاقانه و منحصر به فردی را ثبت کنید.

بنابراین توجه کنید که نوع سوژه عکاسی و نحوه قرارگیری آن هم در اینکه چگونه عکس خوب بگیریم بسیار حائز اهمیت است.

بنابراین توجه داشته باشید که نوع قرارگیری سوژه برای گرفتن عکس خوب نیز حائز اهمیت است.

در دنیای پر زرق و برق عکاسی مدرن، دیدن نمونه عکس‌ها و ایده‌های دیگران نیز می‌تواند مانند جرقه‌ای در ذهن شما باشد و بی‌شک می‌توان گفت هرچه بیشتر نمونه ببینید، می‌توانید عکس‌های خلاقانه و جذاب‌تری بگیرید.

تاثیر لنز در گرفتن عکس خوب

دوربین‌ها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند که مهم‌ترین قسمت خارجی آن‌ها لنز است و در گوشی‌های موبایل بر خلاف دوربین‌ها اغلب لنزهای دوربین بدون محافظ و در معرض برخورد و تماس هستند.

مهم است بدانید که لنزها با توجه به جنس شیشه‌ای که دارند به خوبی رد اشیا و اثر انگشت بر آن‌ها باقی می‌ماند.

این موضوع باعث کثیف و کدر شدن لنزها و در نهایت تار شدن و بی‌کیفیتی عکس نهایی می‌شود.

پس یکی دیگر از نکات مهم گرفتن عکس خوب، تمیز بودن لنز دوربین است که می‌تواند در کیفیت، فوکوس و تار نشدن تصویری که ثبت می‌کنید بسیار موثر باشد.

تصویر

قطعا می‌دانید که کیفیت لنزهای دوربین یا گوشی همراه شما نیز از دیگر عوامل مهم و موثر در عکاسی هستند و در صورتی که لنز شما از کیفیت حداکثری برخوردار نیست شما می‌توانید از لنزهای بیرونی که در روی لنز اصلی دوربین و گوشی شما قرار می‌گیرند استفاده کنید.

این لنزهای بیرونی انواع مختلف، سایزها و کاربردهای متنوعی دارند که یادگیری و استفاده از آن‌ها هم در گرفتن عکس خوب و جذاب به شما کمک خواهد کرد.

اما یک نکته مهم و بدون هزینه:

اگر نور کافی داشته باشید و کادربندی درستی انجام داده باشید، دیگر حتی نیاز به تهیه لنز برای گوشی موبایل نیست. یعنی با هم تنظیمات پیش فرض گوشی خود هم می‌توانید یک عکس خوب بگیرید.

اما در دوربین های حرفه ای، لنز اهمیت بیشتری دارد و هرچقدر برای آن هزینه کنید، اسراف نکرده اید.

خلاصه نکات موثر در گرفتن عکس خوب

سعی کردیم در این قسمت، خلاصه ای از نکاتی که باید برای گرفتن عکس خوب بدانید را گردآوری کرده و خدمتتان ارائه کنیم:

  • توجه به نوع منبع نور و زاویه تابش منبع نور به سوژه عکاسی (برای عکاسی در نور کم یا نور شب استفاده از منبع پرنور بیرونی به جای استفاده از فلاش دوربین و گوشی ارجح است.)
  • کادربندی صحیح با در نظر گرفتن تناسب بین سوژه اصلی، بک گراند و دیگر جزئیات تصویر.
  • در نظر گرفتن محل قرارگیری سوژه در مرکز تصویر یا نقاط تقاطع خطوط شطرنجی(قانون یک سوم) با توجه به نوع عکاسی.
  • توجه به کیفیت دوربین و لنز (مهم است بدانید که اغلب در گوشی موبایل کیفیت دوربین جلو یا سلفی از دوربین پشت یا اصلی پایین‌تر است و لذا بهتر است برای گرفتن عکس بهتر با دوربین اصلی تلفن همراه خود کار کنید.)
  • یادگیری و استفاده از تنظیمات منحصر به فرد هر نوع دوربین، مانند تنظیم نور، کنتراست، انواع فیلترها و زوم دوربین.
  • اطمینان از ایجاد فوکوس و تمرکز کافی روی سوژه و تار نبودن آن در تصویر.
  • عدم لرزش دست و دوربین در هنگام عکس گرفتن (برای جلوگیری از لرزش می‌توانید از پایه‌های نگهدارنده دوربین و موبایل تهیه کنید.)
  • بسیاری از عکاسان معتقدند که در لحظه لمس شاتر یا دکمه دوربین و موبایل بهتر است نفس خود را در سینه حبس کنید تا علاوه بر جلوگیری از لرزش دست تمرکز بیشتری بر عکس گرفتن داشته باشید!
  • همواره سعی کنید با دیدن نمونه‌های مختلف در حوزه مرتبط با موضوع عکاسی خود ایده‌های نو و خاصی برای نوع عکاسی و نحوه قرار گرفتن یا ژست سوژه (به ویژه در عکاسی از انسان) داشته باشید!

امیدواریم از این مطلب که در مورد نکات گرفتن عکس خوب در آن صحبت شد، لذت برده باشید و نکات را به خوبی استفاده نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا