آشنایی با انواع عکاسی تبلیغاتی

این مقاله میخواهیم با انواع عکاسی تبلیغاتی شما را آشنا کنیم. عکاسی تبلیغاتی، یکی از مهمترین نیازهای کسب و کارها در دنیای امروز است، چرا که به وسیله آن می‌توانند در فضای مجازی یا بردهای شهری دیده شوند.

اما عکاسی تبلیغاتی دارای انواعی است و ما می‌خواهیم با همه آنها آشنا شویم. چه به عنوان عکاس و چه به عنوان کارفرما، بهتر است با انواع عکاسی تبلیغاتی آشنا باشید.

اگر به عنوان یک عکاس حرفه ای فعالیت می‌کنید، باید بدانید که انواع عکاسی تبلیغاتی چه نام دارند و بتوانید نیازهای مشتری را برآورده نمایید. به عنوان یک کارفرما هم باید عناوین این نوع عکاسی را بدانید تا بتوانید به مجری یا عکاس منتقل کنید که به دنبال کدام سبک هستید.

پس با ما در این مطلب همراه باشید تا در مورد انواع سبک عکاسی تبلیغاتی شما را راهنمایی کنیم.

بررسی و آشنایی با انواع عکاسی تبلیغاتی

در عکاسی تبلیغاتی، گاها ممکن است سوژه ما یک شخص باشد یا یک شیء! بسته به تعداد و نوع عناصر موجود در کادر تصویر، عکاسی تبلیغاتی را نامگذاری می‌کنند.

حالا با هم ببینیم که انواع سبک عکاسی تبلیغاتی چه هستند و با چه نامی آنها را می‌شناسند؟

انواع سبک عکاسی تبلیغاتی

انواع سبک د ر عکاسی تبلیغاتی عبارتند از:

  • عکاسی مدلینگ؛
  • عکاسی دکوراتیو؛
  • عکاسی محصول؛
  • عکاسی لایف استایل؛
  • عکاسی غذا؛
  • عکاسی معماری؛

با توجه به اسامی آنها، احتمالا متوجه شدید که برخی از انواع عکاسی تبلیغاتی چه هستند. اما برای اینکه شما با این قضیه بیشتر آشنا شوید، هر کدام از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد.

عکاسی تبلیغاتی مدلینگ؛

در عکاسی تبلیغاتی مدلینگ، معمولا از یک شخص برای ارائه نمایشی واقعی تر از محصول استفاده می‌شود. که برای محصولات زنانه از مدلینگ خانم و برای عکاسی مردانه از مدلینگ آقا استفاده می‌شود.

این سبک عکاسی تبلیغاتی، در همه مشاغل می‌تواند استفاده شود ولی به طور گسترده تر در حوزه مد و فشن مورده بهره قرار می‌گیرد.

در حوزه کسب و کارهای پوشاک، جواهرات، کیف، کفش و اکسسوری، عکاسی تبلیغاتی مدلینگ بیشترین کاربرد را از خود نشان می‌دهد.

عکاسی تبلیغاتی دکوراتیو؛

منظور از عکاسی تبلیغاتی دکوراتیو، سبکی از عکاسی تبلیغاتی است که با وجود اجزایی دیگر در کادر به غیر از سوژه انجام شود. یعنی سوژه در فوکوس دوربین در یک دکوراسیون قرار گرفته است که تمام عمق میدان آن را پوشش می‌دهد.

خود عکاسی دکوراتیو، مدل های مختلفی دارد، اما فعلا دانستن همین قدر راجع به این نوع عکاسی، برای شما کفایت می‌کند.

برای عکاسی دکوراتیو، به غیر از هنر عکاسی باید چیزهای زیادی راجع به چیدمان درست وسایل، اجزای مناسب برای دکوراسیون، انتخاب بکگراند خوب و غیره هم بدانید تا بتوانید یک عکاسی کامل انجام دهید.

در واقع عکاس تبلیغاتی که می‌خواهد کار عکاسی دکوراتیو را انجام دهد، باید چیدمان دکور پس زمینه محصول را به گونه ای انجام دهد که سوژه اصلی در آن گم نشود و از طرفی، تعداد وسایل موجود در دکوراسیون به گونه ای نباشد که احساس شود دکوراسیون خالی است.

خلاصه یعنی نه باید پس زمینه عکاسی دکوراتیو شلوغ و نه باید خیلی خلوت باشد. باید چیدمان متعادلی از وسایل موجود در دکوراسیون فراهم کرد و با جاگذاری درست سوژه، تصویربرداری را انجام داد.

عکاسی محصول؛

یکی از شاخه های پرکاربرد عکاسی تبلیغاتی، عکاسی محصول است. بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی، برای اینکه به بهترین نحو محصولات خود را در فضای مجازی برای فروش به اشتراک بگذارند، به عکاسی تبلیغاتی محصول نیاز دارند.

عکاسسی تبلیغاتی محصول محدود به صنعت یا کسب و کار خاصی نمی‌شود و تقریبا همه کسب و کارهایی که کارشان فروش محصولات است، به این عکاسی نیاز دارند.

برخی از کسب و کارها دارای تیم عکاسی هستند تا از این نظر برای عکاسی محصولات پرشمار خود صرفه جویی داشته باشند.

معمولا عکاسی محصول در زمینه سفید انجام می‌شود تا بتوان آن را برای مقاصد مختلف استفاده کرد. با پس زمینه سفید، تمرکز فقط روی محصول است، علاوه بر اینکه دوربری محصولات در پس زمینه سفید بسیار راحت تر است و ویرایش تصاویر را راحت تر می‌کند.

همچنین برای بارگذاری در سایت ها و شبکه های اجتماعی، این نوع عکاسی بسیار توصیه می‌شود.

نکته ای که در این نوع عکاسی تبلیغاتی اهمیت دارد، نورپردازی صحیح است. به خصوص برای عکاسی از اشیا براق که باید برای حذف رفلکت محصول، نورپردازی به روش هوشمندانه و دقیق صورت پذیرد.

ما در مقاله ای آموزش عکاسی از اشیا براق را گذاشته ایم و شما در آن می‌توانید نکات و ترفندهای عکاسی از محصولات براق را فرا بگیرید.

در هر صورت، عکاسی محصول اگرچه توسط گوشی هم امکانپذیر است، اما یک شاخه تخصصی از عکاسی تبلیغاتی به شمار می‌رود و برای ارائه حرفه ای محصولات خود، باید توسط بهترین تجهیزات و متخصصین صورت بگیرد.

عکاسی تبلیغاتی لایف استایل؛

یکی از متفاوت ترین شیوه های عکاسی برای نمایش محصولات کاربردی دز زندگی روزمره، عکاسی لایف استایل است. این نوع عکاسی بسیار طرفدار دارد و در برخی از کسب و کارها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور واضح تر، عکاسی لایف استایل، نمایشی از یک محصول در قابی از زندگی است که حالا می‌تواند هر چیزی در آن قاب به منظور رساندن منظور به مخاطب باشد.

محصولات لوازم آرایشی و بهداشتی، از مشتریان پر و پا قرص این نوع عکاسی تبلیغاتی هستند.

عکاسی تبلیغاتی غذا؛

یکی از خوشمزه ترین انواع سبک عکاسی تبلیغاتی، عکاسی از غذا است. عکاسی از غذا، ترفندهای خاص خودش را دارد و برای رستوران ها و صنایع غذایی که میخواهند بهتر دیده شوند و از تصاویر غذاها برای فضای مجازی یا تبلیغات استفاده کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عکاسی از غذا، معمولا هم به صورت دکوراتیو و هم به صورت پس زمینه سفید صورت می‌گیرد. اما این نکته را بدانید، برای عکاسی از غذاهای ایرانی یا فست فود، عکاس باید حرفه ای و خلاق باشد و از لنز و دوربین تخصصی برای این کار استفاده کند.

عکاسی از غذا، دردسرهای خاص خودش را دارد، اما علی رغم این موضوع، برای عکاس ها از جذابیت بسیار خاصی برخوردار است.

صاحبان رستوران ها و فست فودها، با توجه به وجود پلتفرم های غذایابی آنلاین، به عکاسی تبلیغاتی غذا احتیاج دارند تا هم منحصر به فرد باشند و هم از رقبای خود حرفه ای تر عمل کنند.

عکاسی تبلیغاتی معماری و دکوراسیون؛

ساختمان ها، سوژه اصلی در عکاسی معماری و دکوراسیون هستند. برای نمایش درست یک ساختمان، با تجهیزات درست و حرفه ای عکاسی انجام می‌شود و برای مقاصد مختلف، در فضای مجازی یا به منظور طراحی گرافیک، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیاری از معماران یا طراحان داخلی، برای نمایش نمونه کارهای شغل خود، به این نوع عکاسی احتیاج دارند. همچنین برای نمایش یک واحد تجاری، اداری یا ساختمان مسکونی به مخاطبان به صورت سراسری، این نوع از انواع عکاسی تبلیغاتی کاربرد دارد.

عکاسی معماری هم ای نمای بیرونی ساختمان و هم از نمای داخلی انجام می‌شود. عکاسی معماری در داخل ساختمان، معمولا بدون چیدمان است ولی برعکس برای نمایش دکوراسیون داخلی، عکاسی با چیدمان و به صورت کامل انجام می‌شود.

تا اینجا، با انواع عکاسی تبلیغاتی آشنا شدیم و نام هر یک از سبک های این عکاسی را برای شما بیان کردیم. امیدواریم این مطلب به جهت افزایش دانش و اطلاعات شما در زمینه عکاسی کمک کرده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا