فهرست عناوین محتوا

آموزش عکاسی 360 درجه محصول به صورت قدم به قدم

در این مطلب قصد داریم در مورد آموزش عکاسی 360 درجه محصول، مطالبی را خدمت شما ارائه کنیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

هنگا‌می‌که به عکاسی و شاخه‌های مختلف آن علاقمند باشید و در این حوزه فعالیت کنید، حتما تا به حال عبارت عکاسی 360 درجه از محصول به گوشتان خورده است.

این نوع عکاسی روش پیچیده و جدیدی نیست اما در گذشته به دلیل کاربرد کمتر، زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.

برای توضیح بهتر و آموزش پایه عکاسی 360 درجه، ابتدا به سراغ دلایل محبوبیت این سبک ‌از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌رویم.

به طور کلی با گسترش فرهنگ خرید و فروش آنلاین ارائه یک تصویر باکیفیت و کامل از هر محصول در اولویت همه کسب و کارهای فعال در رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

به عبارتی ‌می‌توان گفت امروزه عکس محصول اولین قدم برای فروش اینترنتی آن به شمار می‌رود. همچنین باید گفت، تصویر محصول مهم ترین بخش کلیدی برای اعتماد مشتریان در هنگام خرید آن از فروشگاه آنلاین خواهد بود.

اما عکاسی 360 درجه محصول چیست؟

عکاسی 360 درجه محصول (همچنین به عنوان عکاسی 360 درجه، چرخش 360 درجه و یا عکاسی چرخشی سه بعدی نیز شناخته می‌شود) نوعی تولید محتوای تصویری از محصول است که به مخاطبان این امکان را می‌دهد تا بتوانند در نزدیک ترین حالت به واقعیت محصول را تماشا کنند.

و این موضوع به این معنی است که عکاس برای عکاسی 360 درجه، باید از زوایای مختلف محصولات تصاویر با کیفیت و واضحی ثبت و ارائه کند.

این سبک عکاسی اغلب مناسب عکاسی از محصول، به منظور استفاده در قسمت صفحات معرفی محصول در فروشگاه‌های اینترنتی و رسانه‌های اجتماعی است.

پس اولین قدم در آموزش عکاسی 360 درجه محصول، تیزبینی عکاس و یافتن زوایای مناسب برای تصویربرداری خواهد بود.

نکات آموزشی عکاسی 360 درجه محصول

آن دسته از کسب و کارهایی که می‌خواهند اطلاعات بیشتر و دقیق تری درباره محصولات خود ارائه دهند و اعتماد مشتریان خود را با نزدیک کردن تصور آن‌ها به عکس واقعی محصولات، چندین برابر کنند؛ از این سبک عکاسی 360 درجه محصول بسیار استقبال ‌می‌کنند.

نکات مهم در آموزش عکاسی 360 درجه مناسب عکاسان مبتدی و حرفه ای

همانند یادگیری دیگر سبک‌های عکاسی، در آموزش عکاسی 360 درجه محصول هم شما نیازمند یک سری تجهیزات مخصوص و یادگیری تکنیک‌ها و قواعد این سبک عکاسی هستید.

بدیهی است که عکاسان همواره برای فراهم کردن تجهیزات عکاسی، دو راه متفاوت در پیش رو دارند، یکی استفاده از تجهیزات و امکانات استودیوهای تخصصی عکاسی و راه دیگر خرید وسایل مورد نیاز در هر سبک عکاسی و ایجاد فضایی مشابه استودیو در محیط مورد نظر است.

بنابراین برای شروع این سبک ‌می‌توانید به استودیوها بروید یا خودتان فضا و زمینه مناسب برای عکاسی 360 درجه را بسازید.

قبل از شروع نکات آموزش عکاسی 360 درجه محصول، باید بگوییم که این نوع عکاسی، یکی از زیر مجموعه های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نیز به شمار می رود و می تواند سود و عایدی خوبی برای مجریان این امر داشته باشد.

در ابتدا، به بررسی تجهیزات ضروری و مورد نیاز در آموزش عکاسی 360 درجه محصول ‌می‌پردازیم:

 • میز گردان یا چرخشی ویژه عکاسی 360 درجه
 • دوربین دیجیتال (DSLR) یا تلفن همراه با دوربین حرفه ای و باکیفیت
 • سه پایه متناسب با دوربین یا گوشی همراه
 • تجهیزات نورپردازی مانند لایت باکس
 • پس زمینه سفید یا رنگی (با توجه به رنگ محصول)
 • لپ تاپ به همراه کابل اتصال مناسب

اگر شما یک عکاس حرفه ای باشید یا مدتی در حوزه عکاسی فعالیت کرده باشید، احتمالاً 80 درصد از موارد ضروری و ابتدایی در عکاسی را تهیه کرده اید و کافی است یک میز گردان مخصوص عکاسی 360 درجه محصول بخرید و این سبک از عکاسی را شروع کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی 360 درجه محصول کدام است؟

مراحل آموزش عکاسی 360 درجه محصول

در واقع، آموزش عکاسی 360 درجه از محصول به اندازه دیگر سبک‌های عکاسی چندان دشوار نیست و کافیست مراحل این نوع عکاسی را اصولی پیش بروید.

مرحله 1. پس زمینه مناسب را آماده کرده و نور زمینه را به درستی تنظیم کنید.

بهتر است از پس زمینه سفید که با لایت باکس همراه است استفاده کنید و اگر از لامپ استفاده ‌می‌کنید، آن‌ها را به صورتی در دو طرف سوژه عکاسی قرار دهید که فضای مورد نظر برای عکاسی به میزان کافی روشن شود.

مرحله 2. صفحه گردان را روی سطح صاف در مرکز تصویر قرار دهید.

صفحه‌های گردان در بازار به دو صورت دستی و برقی هستند. صفحه گردان دستی همان طور که از نام آن پیداست به کمک دست و با توجه به زاویه‌های مورد نیاز برای عکاسی چرخیده ‌می‌شود و در مدل برقی از این محصول، یک عدد ریموت کنترل تعبیه شده و شما ‌می‌توانید به کمک ریموت از پشت دوربین چرخش صفحه را مدیریت کنید.

عکاسی 360 درجه محصول

مرحله 3. محل قرارگیری دوربین یا گوشی همراه خود را تنظیم کنید.

در این قسمت از آموزش عکاسی 360 درجه محصول، یاد می‌گیریم که چگونه دروبین را در یک موقعیت درست قرار بدهیم.

برای فاصله بین دوربین و سوژه، دوربین را تا حد امکان به جسم نزدیک کنید.

حتما دوربین یا گوشی موبایل را روی سه پایه قرار دهید، به طوری که مقداری فضای خالی از پایین سوژه در کادر وجود داشته باشد، زیرا با این کار برش دادن و قرار دادن تصویر خود در پس زمینه سفید آسان تر خواهد بود.

توجه داشته باشید اگر از چیزی عکس می‌گیرید که ممکن است نور را منعکس کند (مانند اجسام شیشه ای، جواهرات، ساعت و …)، برای جلوگیری از آن انعکاس، از رفلکتور و یا راه حل‌های مناسب برای حذف انعکاس استفاده کنید.

مرحله 4. تنظیمات دوربین دیجیتال و یا دوربین گوشی خود را بررسی کنید.

اگر از دوربین دیجیتال استفاده ‌می‌کنید، لازم است تنظیماتی مانند ایزو و سرعت شاتر را به صورت دستی انجام دهید یا از تنظیمات اتوماتیک دوربین خود استفاده کنید؛ همچنین بهتر است لرزشگیر روی لنز را خاموش کنید.

اگر از دوربین گوشی استفاده ‌می‌کنید، تعادل رنگ سفید را کنترل کنید (در نقطه 0 یا منفی 2)، نوردهی را تنظیم کنید و سعی کنید همه چیز در اطراف جسم سفید شود، اما خود شی را روشن نکنید و مطمئن شوید که خطوط اصلی واضح باقی ‌می‌مانند.

تعداد عکس‌هایی را که ‌می‌خواهید بگیرید تنظیم کنید و هر چه تعداد عکس‌های بیشتری انتخاب کنید، در حین پیمایش 360 عکس محصول، شیء شما نرم‌تر می‌چرخد.

همچنین سرعت چرخش صفحه گردان را متناسب با دوربین خود تنظیم کنید، زیرا این کار با افزایش مدت زمان عکاسی، باعث ‌می‌شود دوربین شما زمان کافی داشته باشد تا فریم‌های لازم را بگیرید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی 360 درجه از محصولات

مرحله 5. از نرم افزار و ابزار ویرایش مخصوص عکس برداری 360 درجه استفاده کنید.

فناوری جدید به کار رفته در نرم افزار‌های ادیت و ویرایش عکس و فیلم به شما این امکان را ‌می‌دهد که تصاویر را ثبت کنید و به طور خودکار پس زمینه را حذف کرده و آن را با پس زمینه سفید خالص جایگزین کنید.

تصاویر خروجی در این برنامه‌ها اغلب به‌طور خودکار مقیاس‌بندی شده و برش داده می‌شوند و در مرکز تصویر قرار می‌گیرند.

در نهایت ‌می‌توانید تصاویر 360 درجه خروجی را به طور مستقیم یا به کمک سرویس اشتراک‌گذاری ابری در صفحه سایت فروشگاه یا دیگر رسانه‌ها آپلود کنید.

عکاسی 360 درجه برای چه محصولاتی توصیه ‌می‌شود؟ + مزایا و معایب عکاسی 360 درجه

در این قسمت از آموزش عکاسی 360 درجه محصول، سعی کردیم شما را با ویژگی ها و مزایای عکاسی 360 درجه محصولات آشنا کنیم.

اگرچه این قابلیت چرخش 360 درجه و دیدن تما‌می ‌زوایای یک محصول بسیار سودمند است، اما برای هر محصولی توصیه ن‌می‌شود و ارزش انجام این نوع عکاسی برای محصولاتی است که هزینه‌های اضافی تولید محتوای 360 درجه را بتواند توجیه کند.

به عبارتی از هر محصولی که در نمای 360 درجه عکس گرفته شود اطلاعات بیشتری به مخاطب اضافه نمی‌شود. به طور مثال اجسام مسطح با نمای 360 درجه هم چیز متفاوتی را برای نمایش به مخاطب ندارند و با تعدادی عکس معمولی و باکیفیت هم ‌می‌توان تصاویر این محصولات را برای فروش بارگذاری کرد.

واضح ترین کاربرد چرخش 360 درجه برای بهتر نشان دادن شکل محصولات پیچیده ای است که ممکن است چند عکس ثابت در مورد تجسم شکل واقعی آن‌ها کافی نباشد.

تا کنون هیچ راهی برای لمس محصول از راه دور وجود ندارد، بنابراین خریداران آنلاین ن‌می‌توانند محصولات فروشگاه‌های آنلاین را لمس کنند، اما ‌می‌توانند حس لامسه یک محصول مشابه را به یاد بیاورند و عکاسی 360 درجه محصول و انیمیشن‌های ویدیویی ‌می‌توانند در این امر بسیار کمک کننده باشند.

آموزش نورپردازی برای عکاسی 360 درجه محصول

نماهای 360 درجه محصول ‌می‌تواند تا حد زیادی شکاف بین تجربه خرید آنلاین و لمس واقعیت محصول را کاهش دهد، مخاطب ‌می‌تواند تا حد ممکن محصول را زیرورو کند و از زوایای مختلف تجسم کند.

مزایای داشتن عکاسی 360 درجه محصول و چنین محتوای تصویری غنی در یک وب سایت ‌می‌تواند قابل توجه باشد.

 • مشتریان آگاه‌تر

در آموزش عکاسی 360 درجه محصول باید این نکته را بدانید که، این نوع عکاسی می‌تواند مقدار قابل توجهی اطلاعات را به محصول اضافه کند: نه تنها ویژگی‌های پنهان محصول را نشان می‌دهد، بلکه اطلاعات بیشتری در مورد شکل محصول می‌دهد و موادی که از آن ساخته شده است.

 • اعتماد بیشتر برای خرید

مشتریان می‌توانند محصولات را به صورت آنلاین نزدیک‌تر به واقعیت تجربه کنند و تصمیمات آگاهانه‌تری برای تهیه محصول از شما خواهند داشت.

 • عودت و بازگشت محصول کمتر

اطمینان بیشتر درهنگام خرید یک محصول شانس کمتری برای بازگرداندن آن دارد و این به معنای افزایش رضایت مشتری، کاهش بازگشت کالا و هزینه‌های جانبی کمتر برای کسب و کار شما است.

 • رقابت بهتر با رقبا

تجربه نمایش درست محصول بخشی از تجربه کلی کاربر از وب سایت شما است. این یکی از عوامل کلیدی برای متمایز کردن کسب و کار شما از رقبا است.

 • افزایش اعتبار برند  شما

به نمایش گذاشتن عکس‌های 360 درجه در رسانه‌های آنلاین کسب و کار شما به مشتریان شما توصیف کامل تری از محصولات خواهد داد و بی شک معرفی کالا با ارائه اطلاعات کامل‌تر به مخاطب شما، باعث اعتبار محصول و برند شما خواهد بود.

نتیجه گیری و سخنان پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی آنچه که برای آموزش عکاسی 360 درجه محصول احتیاج دارید را بگنجانیم تا شما بتواند درک درستی از این موضوع پیدا کند و با آگاهی بیشتری یاد بگیرید.

عکاسی 360 درجه محصول علی رغم اینکه می تواند سودمند باشد ، اما هزینه قابل توجهی روی دست کارفرما می گذارد. طبق این گفته، باید در مورد سفارش عکاسی 360 درجه محصول تصمیم گیری شود.

می‌توانید به طور کامل عکاسی 360 درجه محصولاتی که نیاز به معرفی در این سبک دارند را به طور کامل به یک استودیو تخصصی عکاسی برون سپاری کنید.

اگر هم در ابتدای راه هستید م‌ توانید برای ایجاد یک استودیوخانگی و کوچک مناسب محصولاتتان اقدام کنید و به سراغ خرید تجهیزات مورد نیاز عکاسی 360 درجه محصول رفته و قدم به قدم با استفاده از آموزش‌ها مهارت خود را در این حوزه ارتقا بخشید.

امیدواریم از این مطلب که در مورد آموزش عکاسی 360 درجه محصول بود، لذت برده باشید و بتوانید از نکات آن به صورت کاربردی بهره ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا