گیمبال چیست و چه کاربردی دارد؟

هر چند وقت یکبار، وسایل جدیدی از تجهیزات تصویربرداری در فضای مجازی ترند می‌شود که به خاطر کاربردی که دارند، به زودی فراگیر می‌شوند و خیلی از عکاسان و فیلمبرداران به سراغ آن می‌روند. یکی از این وسایل کاربردی که به تازگی خیلی معروف شده است و کارآموزان عکاسی و گرافیک راجع به آن سوال می‌کنند، گیمبال است. گیمبال، یک وسیله بسیار کاربردی است که می‌تواند در ثبت تصاویر بدون لرزش به ما کمک کند.

برای اینکه بیشتر راجع به این وسیله کاربردی بدانیم، می‌خواهیم ببینیم که گیمبال چیست، چه کاربردی دارد و چگونه کار می‌کند؟ اگر شما هم با دیدن تصاویر گیمبال، دوست دارید راجع به آن بیشتر بدانید، با ما در این مقاله از مجله اینترنتی استودیو ساترین همراه باشید.

بد نیست بدانید که در بین تصویربرداران حرفه ای، معمولا گیمبال ها را با نام برندشان می‌شناسند. مثلا معروف ترین گیمبال های موجود که تصویربرداران از آن بهره می‌برند، کرین، رونین و ویبل هستند.

در ابتدا و قبل از هر چیزی باید بدانید که گیمبال برای عکاسی حرفه ای و فیلمبرداری سینمایی کاربردها بسیاری دارد که در ادامه راجع به آن توضیحاتی خواهیم دداد.

اما غیر از گیمبال هایی که ویژه دوربین های حرفه ای فیلمبرداری به بازار عرضه شده است، نوع دیگری از گیمبال ها نیز هستند که برای فیلمبرداری با موبایل کاربرد دارند.

این نوید را به شما می‌دهیم که به صورت کامل قرار است راجع به هر دو مورد گیمبال حرفه ای و گیمبال موبایل خدمت شما توضیحاتی را ارائه دهیم.

گیمبال چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟

گیمبال چیست؟ چه کاربردی دارد؟

یکی از مشکلاتی که در تصویربرداری روی دست وجود دارد، لرزش های فراوانی است که در تصویر پدیدار می‌شود و گاها آزاردهنده است. البته توجه داشته باشید در برخی از مواقع، لرزش ناشی از وجود دوربین روی دست، یک نوع تکنیک فیلمبرداری است ولی همین لرزش هم حتی مقداری دارد و اگر بیش از اندازه باشد، در تدوین تصاویر دچار مشکل خواهیم شد.

با توجه به این مشکل آزاردهنده در بین تصویربرداران، تولیدکنندگان تجهیزات تصویربرداری اقدام به پژوهش در مورد وسایلی کردند که بتوان با استفاده از آن، تصاویر را بدون لرزش یا حداقل لرزش ثبت نمود. گیمبال ها یکی از تجهیزاتی بودند که در این راه تولید شدند و اکنون نمونه های پیشرفته آن را در بین تصویربرداران مشاهده می‌کنیم.

گیمبال چیست؟

به طور خلاصه، گیمبال یک لرزشگیر یا استابیلایزر دوربین است که دوربین روی آن سوار می‌شود و می‌توان به وسیله آن، به ضبط تصاویر بدون لرزش پرداخت.

گیمبال برای مواقعی که مجبوریم در حرکت تصویربرداری کنیم، بسیار کاربرد دارد. اگر حتی دست ما هم بدون لرزش بتواند فیلمبداری کند، اما هنگامی که در حرکت فیلمبرداری می‌کنیم، به خاطر حرکت پا، لرزش هایی ممکن است در تصویر ایجاد شود که زیاد خوشایند کارگردان نخواهد بود.

توجه داشته باشید که کاربرد گیمبال بیشتر برای فیلمبرداری است و کمتر برای عکاسی استفاده می‌شود، چه بسا هستند افرادی که از گیمبال برای عکاسی هم استفاده می‌کنند.

حالا بیایید تا کاربردهای گیمبال را با هم بررسی کنیم:

1- عکاسی در شرایط نور کم

اگر بخواهیم در نور کم عکاسی کنیم، باید کمترین لرزش اتفاق بیفتد، در غیر اینصورت ما تصویری تار خواهیم داشت. با توجه به اینکه گیمبال این کار را برای ما انجام می‌دهد، چه بهتر که برای عکاسی در نور کم از گیمبال استفاده کنیم تا کمترین لرزش اتفاق بیفتد و ما بتوانیم بهترین عکس ها را ثبت کنیم.

وقتی دوربین روی دست قرار بگیرد، لرزش های آن به راحتی به دوربین هم منتقل می‌شود که ما نمیخواهیم چنین اتفاقی رقم بخورد. پس گیمبال که جلوی انتقال لرزش دست را به دوربین می‌گیرد، انتخاب خوبی برای عکاسی در شب و نور ناکافی خواهد بود. همیشه در عکاسی نمی‌توان با افزایش اکسپوژر و ایزو، عکسهایی با نور بیشتر گرفت، بلکه باید از ترفندهایی استفاده کرد که در نور کم بتوان بدون دستکار تنظیماتی همچون ایزو، عکس های خوبی گرفت، چون ایزو کیفیت عکس را به خاطر وجود نویزها کاهش می‌دهد.

2- فیلمبرداری سینمایی

برای فیلمبرداری سینمایی استفاده ازگیمبال بسیار رایج است. البته ممکن است نوع گیمبالی که در فیلمبرداری های معمولی استفاده می‌شود، با گیمبال های موجود در صنعت سینما متفاوت باشد، اما چیزی که محرز خواهد بود این است که در صنعت سینما گیمبال ها یک وسیله کاربردی هستند و به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در واقع گیمبال این قابلیت را به فیلمبرداران سینما خواهد داد که بتوانند از صحنه های مختللف با حرکات پیچیده و غیر معمول، فیلمبرداری کنند. طبیعتا تصاویری که از این حرکات به نمایش گذاشته می‌شود، هیجان را به وجود مخاطب منتقل خواهد کرد و حس حرفه ای بودن تولید را به منتقدان القا می‌کند.

کاربرد گیمبال حرفه ای در سینما

3- فیلمبرداری ورزشی

یکی از مهمترین کاربردهای گیمبال، فیلمبرداری و عکاسی ورزشی است. همانطور که می‌دانید، دامنه حرکات ورزشکاران زیاد است و در برخی مواقع فیلمبردار باید به سرعت نماهایی از ورزشکاران را به تصویر بکشد. تصاویر در حرکت، خوب نمی‌شوند و کیفیتشان را از دست می‌دهند، مگر اینکه از یک لرزشگیر قدرتمند همچون گیمبال های حرفه ای استفاده شود.

از این به بعد به مسابقات ورزشی خارجی که پخش می‌شوند، بیشتر دقت کنید و گیمبال های پیشرفته که برای تصویربرداری ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند را ببینید.

4- فیلمبرداری در مناطق ناهموار

همانطور که گفتیم، حرکت فیلمبردار باعث ایجاد لرزش در تصاویر خواهد شد، مگر اینکه این لرزش بخشی از دستورات مدیر فیلمبرداری یا کارگردان باشد ( برای معدود صحنه هایی که کارگردان از این نماها هدف یا منظورر خاصی دارد).

حالا فرض کنید حرکت فیلمبردار در مناطق ناهمواری مثل کوه ها، جنگل ها یا تپه ها باشد. قطعا تصاویر دارای لرزش ناشی از حرکت روی این ناهمواری خواهند بود که با بهترین نرم افزارها هم نمی‌توان کار زیادی برای آنها کرد. به همین خاطر، از گیمبال استفاده می‌شود تا کمترین لرزش به دوربین منتقل شود تا تصاویری با وضوح بالا داشته باشیم.

5- فیلمبرداری با دوربین های اکشن

دوربین های اکشن همواره تصاویری را در لحظات سخت و حساس ثبت می‌کنند. برای اینکه تصاویر با کیفیت بالا، وضوح بیشتر و لرزش کمتر به خروجی نهایی برسد، باید از لرزشگیرهایی مثل گیمبال استفاده کرد. اگرچه دوربین های اکشن دورن خودشان استابیلایزر دارند، اما قطعا بسته به شدت نماهای اکشن، ممکن است کافی نباشد به همین دلیل از گیمبال باید استفاده نمود.

6- فیلبمرداری زیر آب

جالب است بدانید که گیمبال های ضد آب برای تصویربرداری در اعماق دریاها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. حرکت غواص فیلمبردارها پرتنش است، برای همین، نیاز به ابزاری دارند تا از انتقال این تنش ها به دوربین جلوگیری شود. گیمبال هایی که قادرند زیر آب استفاده شوند، قطعا هم ضد آب هستند و هم بازوهای قدرتمندتری دارند، چون همانطور که می‌دانید، نیروی اصطکاک در آب حرکت را دشوار می‌کند. این ابزار، برای ثبت تصاویری واضح و روان توسط غواص فیلمبردارها مورد استفاده قرار می‌گیرد و ما نتیجه آنها را در مستندهای دریایی مشاهده می‌کنیم.

کاربرد گیمبال در فیلمبرداری حرفه ای

7- فیلمبرداری و عکاسی حیات وحش

همانطور که احتمالا به آن آگاه هستید، تصویربرداری حیات وحش بسیار حساس است. گاه اوقات لحظاتی به وجود می‌آیند که بسیار زیبا و تکرار نشدنی خواهند بود، در این لحظات، فیلبمردار یا عکاس باید سریع در محل مناسب قرار بگیرد و تصویر برداری را انجام دهد، بدون اینکه لرزشی اتفاق بیفتد. برای همین خاطر، گیمبال ها در تصویربرداری حیات وحش نیز کاربرد دارند.

همانطور که خواندید، بخش زیادی از کاربردهای گیمبال را در تصویربرداری بررسی کردیم و فهمیدیم که این ابزار چه کمکی می‌تواند به انسان برای ثبت تصاویر بهتر کند. گیمبال ها گاها، استفاده ما را به ابزارهای سنگین مثل ریل و تراولینگ کاهش می‌دهند که این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد.

گیمبال موبایل چیست؟

حالا که در مورد گیمبال دوربین توضیحات کافی را خدمتتان ارائه کردیم، بد نیست با گیمبال موبایل هم آشنا شویم، وسیله ای که این روزها، زیاد راجع به آنها می‌شنویم.

شاید اگر کسی 20 سال پیش به ما می‌گفت که با دوربین می‌توان فیلمبرداری های حرفه ای انجام داد، می‌خندیدیم، اما اکنون وسایل زیادی برای فیلمبرداری حرفه ای موبایل عرضه شده اند که نشان می‌دهند، می‌توان با دوربین موبایل هم تصاویری حرفه ای تر ثبت نمود.

گیمبال موبایل، یک وسیله لرزش گیر است که دوربین موبایل روی آن سوار می‌شود و می‌توان یک فیلمبرداری خیلی تر و تمیز انجام داد. نمی‌دانیم در حال حاضر از چه گوشی استفاده می‌کنید، ولی گیمبال موبایل معمولا آنقدر گران است که قیمت آن گاها تنه به تنه قیمت یک گوشیی موبایل می‌زند. برای همین، هنوز استفاده از آن خیلی فراگیر نشده است، ولی خیلی از تولیدکنندگان محتوا استفاده از این ابزار ارزشمند را در چشم انداز خود دارند.

گیمبال موبایل چیست؟

گیمبال موبایل، دارای یک هولدر قابل تنظیم است که گوشی را می‌توان بین این هولدر قرار داد. برخی از گیمبال ها هستند که امکان قرار دادن گوشی در هر دو راستای عمودی و افقی را دارند. تقریبا نحوه قرار دادن گوشی روی گیمبال موبایل، همانند قرار دادن روی مونوپادها است، با این تفاوت که متریال به کار رفته در گیمبال بسیار باکیفیت تر از متریال موجود در مونوپادها یا سه پایه های معمولی موبایل است.

برای آگاهی از قیمت گیمبال موبایل، می‌توانید به سایت های فروش اینترنتی سری بزنید و براندازی داشته باشید. ولی طبیعتا، توان هرکسی نیست که این وسیله را خریداری کند.

گیمبال موبایل کارکرد آسان تری نسبت به گیمبال دوربین دارد و می‌توان به راحتی تنظیمات آن را ستاپ کرد و شروع به فیلمبرداری نمود.

اگر قصد دارید بدون دوربین و فقط با استفاده از موبایل، تصویربرداری های بدون لرزش و حرفه ای تری انجام دهید، یک گیمبال می‌تواند برای شما معجزه کند. امکان ثبت تصاویری وجود دارد که گمان می‌رود این تصاویر با دوربین های حرفه ای و توسط فیلمبرداران سرشناس گرفته شده است.

در مورد اینکه گیمبال موبایل و دوربین چگونه کار می‌کنند و چگونه باید آنها را راه اندازی کرد، در به روز رسانی ها بعدی، حتما راجع به آنها صحبت خواهیم کرد.

جمع بندی و سخنان پایانی

یکی از عواملی که باعث می‌شود تصاویر باکیفیت تری داشته باشیم، عدم لرزش در هنگام تصویربرداری است. سوای از نور کافی، لرزش هم در کیفیت تصویربرداری تاثیرگذار است. پس باید کاری کرد که تصاویر با لرزش بسیار کمتری ثبت شوند. ابزار کاربردی که نمونه های پیشرفته آن تولید می‌شوند و به دست ما می‌رسند، گیمبال ها هستند که به راحتی و در چند دقیقه می‌توان آنها را با دوربین هماهنگ کرد و شروع به تصویربرداری کرد.

گیمبال ها، محدودیتی در حرکت ایجاد نمی‌کنند و شیک تصویربرداری می‌تواند در تمامی جهت ها، تصاویر مورد نظر خود را با استفاده از آن، ثبت نماید.

این وسیله امروزه فقط مختص دوربین نیست، بلکه نمونه های آن برای گوش موبایل هم تولید می‌شوند و افرادی که تولید محتوای خود را با گوشی انجام می‌دهند، به این وسیله احتیاج خواهند داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا