فهرست عناوین محتوا

لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی که باید بشناسید!

در این مقاله از آکادمی استودیو ساترین، می‌خواهیم به معرفی لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بپردازیم. توصیه می کنیم اگر به دنبال تهیه تجهیزات حرفه ای برای این حیطه شغلی هستید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

لنزهای دوربین به طور کلی در همه سبک های عکاسی از عوامل مهم در افزایش کیفیت عکس‌ها و تصاویر است.

از تجهیزات اولیه ای که در عکاسی می‌تواند به همه عکاسان مبتدی و حرفه ای کمک کند تا در هر شرایطی به ویژه در محیط های خاص با نور ناکافی و فواصل مختلف عکس‌های خوب و با کیفیت بگیرند.

اما پس از درک اهمیت داشتن لنز دوربین، موضوع اصلی انتخاب لنز متناسب با هر سبک از عکاسی است.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی اغلب به جهت ثبت تصاویر محصولات مختلف و تیزرهای تبلیغاتی در موضوعات مختلف انتخاب می‌شوند.

بنابراین باید برای انتخاب لنزهای مناسب این نوع عکاسی عواملی مانند: حجم سوژه‌ها، فاصله بین دوربین عکاس تا سوژه عکاسی، شرایط محیط عکاسی، نوع نورپردازی و غیره توجه داشت.

اما به طور کلی می‌توان گفت که دو مولفه: فاصله کانونی و وضوح تصویر مناسب مهم ترین ویژگی است که از لنزهای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی انتظار می‌روند.

تمرکز اصلی این مقاله بر روی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و معرفی لنزهای عکاسی صنعتی و بررسی ویژگی‌هاو نکات مهم هنگام انتخاب لنزهای کاربردی عکاسی صعنتی و تبلیغاتی است.

در نتیجه برای خرید بهترین لنز عکاسی به شما می‌گوییم که هنگام خرید لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی باید به چه ویژگی‌هایی توجه کنید و در نهایت، برخی از لنزهای پرفروش در این حوزه را معرفی می‌کنیم تا قدم به قدم در افزایش مهارت های عکاسی خود پیشرفت کنید.

معرفی انواع لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

در اینجا به معرفی چند مورد از لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به همراه ویژگی هایشان خواهیم پرداخت.

در انواع سبک های عکاسی، استفاده از لنزهای مناسب برای دوربین امری ضروری است. لنزها به صورت گسترده در مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند.

پیش از معرفی لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بهتر است تفاوت های بین دوربین های صنعتی و معمولی را نیز بدانید تا با عکاسی صنعتی که به وسیله انواع دوربین‌هاانجام می‌شود اشتباه نکنید.

تفاوت عمده بین این دو نوع دوربین این است که دوربین های صنعتی به جهت کاربردشان اغلب برای ثبت تصاویر دقیقی که جزئیات بسیاری دارند استفاده می‌شوند.

جالب است بدانید عناصر و اجزای اصلی در دوربین های دیجیتال معمولی مانند فلاش و منظره یاب به طو کلی در دوربین های صنعتی وجود ندارند و جایگزین آن یک رابط است که دوربین صنعتی را به رایانه متصل می‌کند و اغلب به واسطه ی کابل، کامپیوتر و نرم افزارهای مخصوص این نوع دوربین‌هارا کنترل می‌کنند.

اما به سراغ معرفی لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌رویم تا در ابتدا با انواع آن‌هاآشنا شده و به کمک ویژگی هایی که هر کدام از این نوع لنزها دارند، بتوانید برای انتخاب لنز مناسب با نیاز خود به درستی تصمیم گیری کنید.

دانستن ویژگی‌های یک لنز خوب برای افرادی که قصد خرید دوربین عکاسی دارند نیز کاربرد دارد، زیرا آگاهی از این موضوع به افراد کمک می‌کند تا بتوانند دوربین عکاسی و لنز دوربینی که قرار است تهیه کنند با یکدیگر سازگاری بهتری داشته باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت ویژگی هایی مانند دیافراگم(Diaphragm)، فوکوس، فاصله کانونی و سازگاری لنز با دوربین از عوامل مهم و قابل توجه در انتخاب لنز برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هستند؛ که در ادامه به بیان توضیحات بیشتر در این موارد می‌پردازیم.

لنزهایی با دیافراگم باز و قابلیت ایجاد زاویه دید وسیع برای عکاسی صنعتی بسیار محبوب ترند.

همان طور که می‌دانید در هنگام عکاسی با دوربین هرچه دیافراگم بازتر باشد امکان تار کردن پس زمینه تصویر یا به عبارتی ایجاد افکت بوکه فراهم خواهد شد.

در نتیجه لنزی که دریچه دیافراگم بازتری داشته باشد، بهتر می‌تواند تمرکز بیننده را بر محصول و سوژه اصلی جلب کند.

بنابراین هنگامی که در عکاسی صنعتی یکی از اهداف جلب توجه مخاطب بر محصول است و هدف دیگر تصویربرداری با امکان ثبت همه جزئیات است، این نوع لنزها عملکرد بهتری خواهند داشت.

لنزهایی با دیافراگم باز و گسترده، قابلیت ایجاد یک میدان دید بزرگ با امکان به تصویر کشیدن تمامی جزئیات موجود در محیط عکاسی صنعتی و تبلیغاتی (به ویژه فضاهای صنعتی و بزرگ) را فراهم می‌کنند.

در مجموع اگر عکاسی صنعتی مورد نظر شما اغلب در فضاهایی مانند کارخانجات، تولیدی ها، انبارها و ساختمان های بزرگ انجام می‌شود باید به سراغ لنزهایی با دیافراگم باز بروید تا بتوانید در نهایت خروجی بهتری داشته باشید.

توصیه می‌شود در هنگام بررسی این ویژگی برای ثبت تصاویر بهتر در هنگام انتخاب لنز برای عکاسی صنعتی به سراغ لنزهایی با دیافراگم f/1.8 تا  f/2.8باشید.

از بررسی قابلیت فوکوس خودکار و حداقل فاصله فوکوس در لنزها غافل نشوید

لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی لازم است از قابلیت فوکوس دقیق و سریع برخوردار باشد.

زیرا هنگامی‌که لنز قابلیت فوکوس خوبی دارد هم سرعت عکاسی افزایش می‌یابد، و هم به دلیل وجود دقت زیاد در فوکوس، نگرانی بابت نتیجه نهایی عکاسی نخواهید داشت و تصاویر خروجی کمتر نیاز به ویرایش و ادیت خواهند داشت.

یکی از تکنیک‌هایا سبک های مرسوم در عکاسی صنعتی سبک ماکرو است که عکاس در نزدیک ترین فاصله از سوژه مورد نظر عکاسی می‌کند.

در این سبک هر چقدر میزان حداقل فاصله فوکوس  لنز مورد نظر کوتاه‌تر باشد، به این معنی است که عکاس آزادی عملی بسیار بیشتری برای عکاسی سبک ماکرو  دارد.

در نتیجه اگر عکاسی صنعتی شما از محصولاتی است که لازم است سوژه به صورت متمرکز در زمینه باشد و شما در فاصله کم با سوژه عکاسی کنید، به دارا بودن ویژگی فوکوس خودکار و بررسی حداقل فاصله فوکوس لنز توجه داشته باشید.

بهترین لنز برای عکاسی صنعتی دارای چه فاصله کانونی است؟

در انتخاب لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبیلغاتی بهتر است لنزی را انتخاب کنید فاصله کانونی آن بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر باشد.

زیرا چنین لنز دوربینی با این مشخصات می‌تواند تصاویر بهتر و زیباتری ثبت کند و انتخاب لنزهای وایدتر ممکن است سبب خراب شدن عکس‌هاشوند.

لنزهای به اصطلاح تله‌فوتو یا زوم برای عکاسی از فواصل دور بسیار مناسب اند. در اغلب مواقع فاصله زیاد بین سوژه و عکاس سبب تار شدن و افت کیفیت تصویر می‌شود؛ اما این نوع از لنزها به عکاسان این امکان را می‌دهند که از فواصل دور نیزعکس هایی با کیفیت بسیار بالا بگیرند.

در عکاسی از مناظر طبیعی، فضای باز و محیط های وسیع اغلب از این نوع لنزهای تله فوتو استفاده می‌شود تا عکاس بتواند به طور دقیق جزئیات تصویر را با کیفیت مطلوب ثبت کند.

همچنین در بسیاری از مواقع برای عکاسی صنعتی در مقیاس های بزرگ از لنزهای چشم ماهی یا فیش آی استفاده می‌شود که بسیار عریض اند و زاویه دیدی 180 درجه داشته و مناظر را به صورت کروی ثبت می‌کنند.

مزایای انتخاب بهترین لنز برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

انتخاب یک لنز مناسب برای عکاسی صنعتی به صورت حرفه‌ای می‌تواند تاثیر زیادی بر کیفیت و وضوح تصاویر داشته باشد. برخی از لنزها برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، دارای ویژگی‌های خاصی مانند تصویربرداری از فواصل دور، حفظ وضوح در نقاط مختلف تصویر و حتی کنتراست بالا هستند.

بنابراین انتخاب یک لنز مناسب، می‌تواند به شما کمک کند تا همانند عکاسان حرفه ای عکس هایی با کیفیت و وضوح بالا حتی در فواصل در و محیط های وسیع بگیرید.

همچنین لنزهای مناسب عکاسی صنعتی دارای قابلیت تنظیم دقیق نور و رنگ‌ها هستند که این امر به عکاس امکان می‌دهد تا در هر شرایط نوری، تصاویر با کیفیت و در رنگ‌های واقعی و زیبا بگیرند.

در انتخاب لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، به این موضوع نیز توجه داشته باشید که شما چقدر به این سبک از عکاسی علاقه دارید و قرار است چند پروژه را با این سبک به اتمام برسانید! در نتیجه قبل از صرف هزینه برای این تجهیزات نوع فعالیت‌های عکاسی خود را نیز در نظر بگیرید.

همچنین به نوع دوربینی که دارید توجه کنید زیرا نوع دوربین و ساختار آن می‌تواند در انتخاب نوع لنز بسیار موثر باشد . شما با در نظر گرفتن این موضوع می‌توانید لنز مناسبی را برای عکاسی حرفه‌ای انتخاب کنید.

استفاده از لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی، به عکاس این فرصت را می‌دهد تا عکس‌های حرفه‌ای و جذابی را برای تبلیغات تولید کند.

این لنزها دارای دقت بالایی هستند و با استفاده از آن‌هاعکس هایی با حالت‌های مختلف و با جزئیات دقیق  ثبت می‌شوند که این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا عکس‌های تبلیغاتی، بسیار جذاب تر و حرفه‌ای شوند و بتوانند تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان بگذارند.

سخن پایانی و نتیجه گیری

مهم ترین نکته این است که بهترین لنز برای هر سبک عکاسی متفاوت است و با توجه به انتظارات عکاس و ویژگی هایی که در هر سبک عکاسی لازم دارد انتخاب می‌شود.

در نتیجه ابتدا باید از نوع عکاسی و مشخصاتی که برای عکاسی خود نیاز دارید، آگاه باشید تا بتوانید بهترین لنز را انتخاب کنید.

در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به لنزهایی نیاز دارید که امکان به تصویر کشیدن همه جزئیات را با دقت بالایی فراهم کند و بتواند در شرایط نوری مختلف، عکس هایی با رنگ های واقعی و کیفیت بالا ثبت کند.

لنزهایی که جهت استفاده در عکاسی تبلیغاتی و صنعتی پیشنهاد می‌شوند اغلب برای عکاسی در سطح حرفه ای و استاندارد هستند و بهره بردن از این لنزها سطح کیفی سفارشات عکاسی را بسیار بالا می‌برد؛ اما لزوما نیاز نیست همه عکاسان انواع این لنزها را در اختیار داشته باشند .

در این مقاله سعی کردیم در مورد لنزهای کاربردی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مطالبی را ارائه کنیم که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از نکاتی که در اختیارتان قرار دادیم، بهره مند شده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا