فون عکاسی چیست و انواع آن کدامند؟

فون عکاسی چیست؟ انواع فون عکاسی کدامند؟ فون مناسب عکاسی و تولید محتوا را چگونه انتخاب کنیم؟ چگونه با استفاده از فون، عکاسی کنیم؟ اگر شما هم در حوزه تخصصی عکاسی، فلیمبرداری و تولید محتوا فعالیت می کند، بهتر است با یکی از ابزارهای کاربردی این حیطه یعنی فون عکاسی آشنا شوید. اگر میخواهید راجع به فون عکاسی بیشتر بدانید، در این مقاله توضیحات کاملی راجع به آن به شما ارائه خواهیم کرد که بدون شک برای شما مفید خواهد بود.

عکاسی و فیلمبرداری با استفاده از تجهیزات، حرفه ای تر و تخصصی تر دنبال خواهد شد. یکی از این تجهیزات که می تواند کار ما را برای ادیت های ویژه در بک‌گراند آسان کند، فون عکاسی است.

فون عکاسی

فون عکاسی چیست؟

فون عکاسی، در واقع یک پرده صاف و رنگی است که در پشت سر سوژه قرار می‌گیرد تا به عنوان بک‌گراند، در عکاسی و فیلمبرداری تبلیغاتی، صنعتی حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد. این فون ها، می‌توانند بک گراند صاف و مسطحی ایجاد کنند که برای نصب آنها می‌توان از پایه هم استفاده کرد. برخی برای نصب فون عکاسی، خلاقیت به خرج می‌دهند و به صورت کرکره ای یا دیگر روش ها آن را نصب می‌نمایند.

مزیت مهم فون عکاسی این است که تصویربرداری و تولید محتوا در هر محیطی را برای ما فراهم می‌کند. سپس با تغییرات مورد نظر از طریق نرم افزارهای ویرایشگر فیلم و عکس، پس زمینه را تغییر دهیم و به جای آن تصویر دلخواه را جایگزین آن کنیم.

فون عکاسی کاربردهای فراوانی دارد. غیر از اینکه می‌توان به راحتی بک‌گراندی که در آن فون عکاسی وجود دارد را برش داد، که در عکاسی محصول کاربرد دارد، می‌توان از خود آن به عنوان بک‌گراند قابل قبول استفاده کرد.

تصویر

نحوه انتخاب فون باید به گونه ای باشد که حواس مخاطب را پرت نکند. بنابراین استفاده از رنگ های زننده یا انتخاب های براق، گزینه خوبی برای خرید فون عکاسی نخواهد بود.

مزیت مهم دیگر فون عکاسی که باید به آن اشاره کنیم، قابل حمل بودن آن است. فون های عکاسی که روی پایه سوار می‌شوند را می‌توانید با خود حمل کنید و در هر جا که نیاز بود، مجددا آن را پیاده سازی نمایید و تصویربرداری را انجام دهید.

فون عکاسی، چه برای عکاسی که نام آن را یدک می‌کشد و چه برای فیلمبرداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حالا در ادامه با انواع فون عکاسی بیشتر آشنا خواهیم شد و در آخر آموزش آماده کرده ایم که با استفاده از آن بتوانید با فون عکاسی، تصویربرداری کنید.

انواع فون عکاسی کدامند؟

فون عکاسی در انواع و اقسام مختلفی در بازار موجود هستند. این فون ها به دسته بندی های گوناگونی تقسیم می‌شوند که یکی از آنها جنسی است که دارند. جنس فون عکاسی، یکی از پارامترهای تعیین کننده برای انتخاب آن به شمار می‌رود.

انواع فون عکاسی

اما بهترین فون عکاسی باید چه ویژگی هایی داشته باشید؟ در اینجا چند مورد از آن را با هم بررسی خواهیم کرد:

 • چروک نشود. یکی از مهمترین ویژگی های یک فون عکاسی این است که بتواند صاف و مرتب در بک‌گراند قرار بگیرد، چون چروک های آن در تصویر می‌افتد و در ادیت ما را با مشکل مواجه خواهد کرد.
 • بتواند نور را جذب کند. یکی دیگر از ویژگی هایی که یک فون عکاسی خوب باید داشته باشد، این است که به خوبی نور را جذب کند تا بازتاب آن، باعث به هم خوردن تعادل نوری روی سوژه نشود.
 • دارای انعطاف باشد. برخی از اوقات نیاز است تا فون عکاسی را جمع کنیم و آن را به مکانی دیگر منتقل کنیم. پارچه یا متریال فون باید قابلیت انعطاف خوبی داشته باشد تا در این میان ما را همراهی کند و به دردسر نیندازد.

حالا به نظر شما کدام نوع پارچه ها و الیاف موجود در صنعت نساجی این ویژگی ها را دارند؟

در اینجا انواع فون عکاسی بر اساس جنس را برای شما شرح خواهیم داد:

1- فون عکاسی مخمل

یکی از انواع فون عکاسی که باید به آن اشاره کنیم، فون مخمل است. این فون ها، از پارچه مخمل درست می‌شوند و چه به صورت آماده و چه به صورت پارچه ای می‌توان آن را تهیه کرد.

با توجه به اینکه قیمت فون عکاسی نسبتا بالا است، برخی ها دوست دارند خودشان دست به کار شوند و فون عکاسی درست کنند.

فون عکاسی مخمل

یکی از بهترین پارچه ها که نور را به خوبی جذب می‌کند و به راحتی چروک نمی‌شود، ضمن اینکه قابل شستشو است، پارچه مخمل است. پارچه مخمل در انواع رنگ های تیره و روشن موجود است و شما می‌توانید آن را تهیه کنید.

برای ساخت فون عکاسی، یک پارچه مخمل در ابعاد مشخص مثلا 2* 3 یا 1*2 تهیه کنید و آن را به صورت شق و رق، روی یک سطح صاف نصب کنید.

مزیت دیگر فون عکاسی مخمل، این است که هر وقت کثیف شد، می‌توانید آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و بشویید و مجددا مثل روی اول استفاده نمایید. فقط سعی کنید طوری این فون را نصب کنید که چروک نشود، چون اگر جای آن بماند، ممکن است باعث ایجاد نویز در تصاویر در هنگام دور بری گردد.

در بازار، فون های عکاسی مخمل آماده هم موجود هستند که به خاطر پارچه با ارزش تر، نسبت به دیگر انواع فون عکاسی، قیمت بالاتری هم دارند.

فون هایی که تحت عنوان مخمل امروزی در بازار موجود است، ترکیبی از دو الیاف پلی استر و ابریشم مصنوعی است که هر دو الیاف ممتازی در صنعت نساجی به شمار می‌روند.

اگر به صورت مقطعی خواستید فون مخمل را تمیز کنید، می‌توانید از یک برس نرم و یا جارو برقی استفاده کنید. جارو برقی را روی درجه مناسبی از مکش قرار دهید و به صورت سراسری آن را به پارچه مخمل بکشید تا تمام غبار روی آن پاک شود.

 2- فون عکاسی کاغذی

بدون شک، یکی از بهترین انتخاب هایی که از ویژگی های بالا، پیروی می‌کند، کاغذ است. برای ساخت فون های کاغذی، از کاغذ با ضخامت بالاتر استفاده می‌شود. این نوع فون ها کاملا صاف هستند و به راحتی چروک نمی‌شوند، غیر اینکه به خاطر جذب بالای نور، انعکاسی از خود نشان نمی‌دهند که برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی پارامتر تعیین کننده ای خواهد بود.

فون عکاسی کاغذی و شطرنجی

قیمت فون عکاسی کاغذی نسبت به دیگر انواع فون موجود در بازار مناسب تر است.

با وجود مزایای خوبی که فون کاغذی دارد، در عوض معایبی هم دارد که باید در استفاده از آن، جوانب احتیاط را رعایت نمود. فون های کاغذی اگر چه نسبت به کاغذ معمولی از ضخامت بالاتری برخوردارند ولی نسبت به دیگر انواع فون عکاسی، مقاومت کمتری دارند و ممکن است پاره شوند.

فون های کاغذی همچنین به راحتی خیس می‌شوند، در برابر فشار تاب نمی‌آورند و کثیف شدن آنها در یک لحظه به آسانی اتفاق می‌افتد. پس باید در هنگام استفاده از فون های کاغذی به شدت جوانب احتیاط را رعایت کرد.

استفاده از فون عکاسی کاغذی برای کف، ایده مناسبی نیست، چون هر چیز نوک تیز یا خراشیده ای، می‌تواند آن را با آسیب مواجه نماید.

3- فون عکاسی پارچه ای

از دیگر انواع فون های عکاسی که دارای مقاومت بیشتری نسبت به فون های کاغذی هستند و رایج ترند، فون های پارچه ای است. پارچه های گوناگونی به عنوان متریال اولیه فون عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌توانند از جنس:

 • کتان
 • کرباس
 • برزنت
 • موسلین
 • ساتن

و غیره باشند. پارچه ای که برای این منظور انتخاب می‌شود، باید ویژگی های یک فون عکاسی خوب که در بالا به آنها اشاره کردیم را در خود داشته باشد. که تقریبا پارچه های بالا این ویژگی ها را دارند.

فون عکاسی پارچه ای

از مهمترین مزیت های فون عکاسی، می‌توان به مواردی همچون وزن سبک، قابلیت شستشو، قابلیت اتوکشی، قابلیت حمل راحت و عدم انعکاس نور اشاره نمود.

در عکاسی استودیویی، استفاده از فون های پارچه ای رایج است.

4- انواع فون عکاسی شطرنجی

فارغ از همه ویژگی ها و مزیت هایی که برای سه نوع فون بالا نام بردیم، فون عکاسی شطرنجی بدون شک ایده آل ترین انتخاب برای بک‌گراند در عکاسی است. بافت آن بسیار ریز و شطرنجی است، به همین دلیل به آن فون شطرنجی گفته می‌شود.

فون عکاسی شطرنجی

شایان ذکر است که پرده سبزهای رایج بازار از نوع فون شطرنجی هستند.

از مهمترین مزیت های فون عکاسی شطرنجی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم انعکاس نور در انواع عکاسی همچون پرتره، تبلیغاتی و صنعتی
 • کیفیت ساخت بالا و بافت بسیار مستحکم
 • قابلیت جابجایی آسان
 • عدم چروک شدن آسان
 • وزن سبک
 • قابلیت نصب روی پایه
 • دارای انعطاف بالا
 • قابلیت رول شدن خیلی آسان

فون های عکاسی شطرنجی در انواع و اقسام رنگ ها موجود هستند، ولی یکی از رایج ترین رنگ های موجود آن را که حتما دیده اید، رنگ سبز است که برای تصویربرداری کروماکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رایج ترین ابعاد موجود از پرده های کروماکی یا فون شطرنجی، در ابعاد 2*3 و 3*5 هستند که می‌توان آنها را بسته به ابعاد محیط و متراژ مورد نیاز تهیه نمود.

جمع بندی و سخنان پایانی

در این مقاله از مجله اینترنتی ساترین که زیر نظر استاد شجاع الدین آقایی نگارش شده است، به موضوع فون عکاسی و انواع آن پرداختیم. در به روز رسانی های بعدی، حتما در مورد آموزش عکاسی با فون هم صحبت خواهیم کرد و تکنیک ها و ترفندهایی که باید در تصویربرداری با فون عکاسی به کار بگیرید را به شما منتقل می‌کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا