دوربین بدون آینه چیست و چه تفاوتی با دوربین معمولی دارد؟

دوربین بدون آینه چیست؟ عملکرد آن چگونه است؟ دوربین بدون آینه چه تفاوتی با دوربین های معمولی دارد؟ دوربین بدون آینه بخریم یا DSLR؟ اگر این سوالات، پرسش های شما نیز هستند، با ما همراه باشید، چون قرار است در این مقاله از دانشنامه استودیو ساترین، به آنها تمام و کمال پاسخ دهیم.

به تازگی بحث دوربین های بدون آینه بسیار گسترده شده است. بسیاری از افرادی که به صورت حرفه ای در زمینه عکاسی و فیلمبرداری فعالیت می‌کنند، توصیه می‌کنند که حتما دوربین های بدون آینه را امتحان کنیم. اما دوربین بدون آینه چیست و چگونه عمل می‌کند؟ برخی فکر می‌کنند که دوربین های بدون آینه، عملکرد ضعیف تری از خود نسبت به دوربین های معمولی یا DSLR نشان می‌دهند، در صورتی که اینگونه نیست. دوربین بدون آینه برای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هم مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار کاربردی و محبوب است.

پس دوربین بدون آینه چیست؟

دوربین های بدون آینه (Mirrorless camera)، در واقع نسل جدیدی از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری را تشکیل می‌دهند که در آن ویزور یا چشمی حذف شده است و در برخی دوربین ها، یک پیش نمایش دیجیتالی روی نمایشگر یا در همان محل معمول ویزور تعبیه شده است. پس اگر قبلا تصویری که در ویزور یا چشمی می‌دیدیم، یک تصویر منعکس شده از آینه دوربین بود، اما حالا این تصویر به صورت دیجیتالی به چشم ما می‌رسد.

تفاوت دوربین DSLR با دوربین بدون آینه چیست؟

حالا بیایید با هم بررسی کنیم ببینیم که تفاوت های دوربین بدون آینه چیست و این مدل ها را با دوربین های معمولی DSLR مقایسه کنیم.

تفاوت های دوربین DSLR با دوربین بدون آینه چیست؟

دوربین های DSLR در واقع نسل جدیدی از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری بودند که عرضه آنها به صورت گسترده از سال 1999 فراگیر شد. نسل قبلی دوربین ها با نام SLR عرضه می‌شدند. در دوربین های DSLR که نمونه های زیادی از آن هم اکنون در بازار موجود هستند، مثل ( دوربین های کنون 80d, 5d و غیره) یک آینه تعبیه شده است و کار این آینه رساندن تصویر به منظره یاب است. با انعکاس نور و تصویر، کاربر می‌تواند در منظره یاب اپتیکال، تصویر پیش نمایش را مشاهده کند.

هنگامی که دکمه شاتر فشرده شود، این آینه کنار می‌رود تا نور و تصویر به سنسور اصلی دوربین برسد و تصویر ثبت شود.

وجود منظره یاب ، برای عکاسان حرفه ای جهت تنظیم قاب و کادر بندی بسیار حائز اهمیت بوده است، به همین دلیل این منظره یاب در نسل جدید هم وجود دارد، اما به جای آینه و تصویر اپتیکال، تصویر به صورت دیجیتالی به نمایشگر می‌رسد. پس اولین تفاوت دوربین DSLR و بدون اینه را باید در مورد زیر دانست:

1- تفاوت در منظره یاب دوربین بدون آینه و DSLR

که در دوربین بدون آینه منظره یاب به صورت EVF یا الکتریکی است، اما در دوربین های DSLR به صورت اپتیکال یا OVF است.

وجود منظره یاب الکتریکی یا دیجیتال، چند مزیت هم دارد. مثلا اینکه هر آنچه در نمایشگر قابل مشاهده است، کاربر می‌تواند در منظره یاب هم داشته باشد، مثل خط های گرید، هیستوگرام، فوکوس و گاها منوی تنظیمات دوربین.

بنابراین، مانور روی منظره یاب الکتریکی بسیار بهتر و بیشتر خواهد بود که در آینده جای پیشرفت و توسعه بسیار زیادی دارد.

2- تفاوت در فوکوس خودکار دوربین بدون آینه و DSLR

در گذشته به خاطر انعکاس نور به سنسور فوکوس خودکار و آینه منظره یاب که در فرایند دوربین های DSLR بود، فرایند فوکوس خودکار در این دوربین ها بسیار بهتر از دوربین های بدون آینه صورت می‌گرفت، چون در واقع تکنولوژی به کار رفته برای فوکوس خودکار، الهام گرفته از دوربین های نسل DSLR بود. اما امروزه، فناوری های جدیدی جایگزین فناوری قدیمی شده اند که می‌توانند صدها نقطه تشخیص داشته باشند و فوکوس بهتری ارائه دهند.

بنابراین دوربین های بدون آینه امروزی در فناوری فوکوس خودکار هم بسیار بهتر عمل می‌کنند و حتی می‌توانند بهتر از دوربین های DSLR فوکوس خودکار انجام دهند.

قطعا دوربین های بدون آینه، در ابتدای راه هستند و رفته رفته پیشرفت می‌کنند و جای دوربین های DSLR را می‌گیرند. همانطور که این دوربین ها، توانستند جای دوربین های SLR را بگیرند.

در این مورد اگر بخواهیم یکی را به عنوان برنده این مقایسه اعلام کنیم، باید گفت در حال حاضر سیستم فوکوس خودکار دوربین های بدون آینه بهتر عمل می‌کنند و در مواقعی که فرصت فوکوس دستی (Manual) وجود ندارد، دوربین های بدون آینه انتخاب بهتری هستند.

3- تفاوت در ابعاد دوربین بدون آینه و DSLR

با توجه به اینکه آینه و منظره یاب اپتیکال در دوربین های بدون آینه حذف شده است، توسعه دهندگان این امکان را داشته اند تا دوربین هایی با همان کیفیت اما در ابعاد کوچکتر و ضخامت کمتر تولید کنند. بنابراین ابعاد و اندازه دوربین های بدون آینه نسبت به دوربین های DSLR کاهش یافته است. همین موضوع سبب کاهش وزن دوربین ها شده است تا وقتی عکاسان و فیلمبرداران از این دوربین ها استفاده می‌کنند، کمتر احساس خستگی داشته باشند.

4- تفاوت کیفیت تصاویر در دوربین بدون آینه و DSLR

اگر بخواهیم بدانیم تفاوت دیگر دوربین های معمولی با دوربین بدون آینه چیست، باید به بررسی کیفیت تصاویر بپردازیم. بسیاری از افرادی که می‌خواهند اقدام به خرید دوربین جدید کنند، خیلی این سوال را می‌پرسند که کیفیت تصاویر دوربین بدون آینه نسبت به دوربین های نسل DSLR بهتر است یا خیر؟ با وجود تمامی مزایایی که برای دوربین بدون آینه نسبت به دوربین های معمولی دارد، اما در این مورد تفاوتی نشان نداده است. به گونه ای که نمی‌توان تفاوت زیادی بین تصاویری که با دوربین بدون آینه ضبط شده اند با تصاویر دوربین DSLR قائل شد. اگر به دنبال مقایسه کیفیت تصاویر هستید، متوجه شدید که فعلا تفاوت چندانی بین مدل های هر دو دیده نمی‌شود. تا ببینیم در آینده چه تغییراتی ایجاد خواهد شد.

5- کیفیت فیلمبرداری و ویدئو دوربین بدون آینه و مقایسه با دوربین DSLR

در مقایسه ویدئو دوربین بدون آینه و دوربین DSLR، کیفیت تصویر هیچ نقشی ندارد، چون گفتیم که در این مورد تفاوت آنچنانی مشاهده نمی‌شود. پس باید به سراغ ملاک های اندازه گیری دیگری برویم. مثلا یک مورد، فوکوس خودکار و سریع در دوربین های بدون آینه است و همانطور که گفتیم در این مورد بسیار خوب و پویا عمل می‌کند. با توجه به وجود آینه اپتیکال که در فیلمبرداری علنا بدون کاربرد است، نور کمتری به جهت فوکوس به سنسور می‌رسد، به همین دلیل فوکوس ضعیف تری اتفاق می‌افتد. دنبال کردن سوژه ها در یک کادر با فوکوس خودکار، قطعا از دوربین های بدون آینه بهتر بر می‌آید.

6- مقایسه عمر باتری دوربین بدون آینه و DSLR

دوربین های DSLR به خاطر وجود منظره یاب اپتیکال که برای ارائه پیش نمایش نیازی به صرف انرژی ندارند، دارای ذخیره انرژی بیشتری هستند. ولی در دوربین های بدون آینه، در حالتی که هنوز شاتر دوربین فشرده نشده است، دوربین یک پیش نمایش دیجیتالی برای شما ارائه می‌کند و این نیازمند صرف انرژی بیشتری است. پس باتری دوربین های DSLR دارای بازدهی بالاتری هستند.

7- مقایسه تنوع لنز و لوازم جانبی دوربین DSLR و بدون آینه

با توجه به اینکه سابقه دوربین های بدون آینه نسبت به دوربین های معمولی کمتر است، طبیعی است که ما تنوع لوازم جانبی و لنز کمتری را برای آنها داشته باشیم. دوربین های DSLR فعلا نسبت به دوربین های بدون آینه فراگیر تر هستند و هنوز که هنوز است، جامعه آماری استفاده از این دوربین ها بسیار بیشتر و گسترده تر از دوربین های بدون آینه است. پس قطعا عرضه لنز و لوازم جانبی برای این دوربین ها بالاتر است.

جمع بندی و سخن پایانی

به طور کلی دوربین های بدون آینه و DSLR که در این روز ها نقل محافل هنرمندان و عکاسان شده است، تفاوت های چشمگیری باهم ندارند. البته به عقیده بسیاری از کارشناسان، دوربین های بدون آینه نسل جدیدی از دوربین های عکاسی و فیلمبرداری را خواهد ساخت و کم کم جای دوربین های DSLR را خواهد گرفت. پس باید منتظر باشیم ببینیم که دوربین های بدون آینه که در سال های اخیر تولید آنها توسط کمپانی های مطرح شدت گرفته است، چگونه گوی سبقت را از دوربین های رایج بازار خواهند ربود.

سوالات متداول

و در آخر به برخی از سوالات متداول درباره دوربین های بدون آینه پاسخ خواهیم داد.

  • دوربین بدون آینه چیست؟

در دوربین بدون آینه، منظره یاب اپتیکال که با انعکاس نور و تصویر از یک آینه، به ما پیش نمایش می‌داد، جای خود را به منظره یاب دیجیتال داده است و آینه در این محصول حذف شده است.

  • تفاوت دوربین بدون آینه با DSLR چیست؟

دوربین بدون آینه دارای سیستم فوکوس خودکار بهتر، فناوری پیشرفته تر، ابعاد و وزن سبک تر نسبت به دوربین های DSLR است.

  • کیفیت تصویر دوربین بدون آینه بهتر است یا DSLR؟

در این مورد عملکرد دوربین بدون آینه با دوربین DSLR تفاوت چندانی نشان نداده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خروج از نسخه موبایل