تمامی تجهیزات تولید محتوا که احتیاج داریم!

برای تولید محتوا به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ تجهیزات تولید محتوا کدام هستند؟ با چقدر بودجه می‌توانیم تجهیزات تولید محتوا بخریم؟ آیا برای تولید محتوا به تجهیزات خاصی نیاز داریم؟ حتما شما اکنون به این نتیجه رسیده اید که برای بقای کسب و کارتان در فضای مجازی، باید تولید محتوا کنید. هر اقدامی نیاز به یکسری مقدمات دارد و حتما می‌دانید که برای تولید محتوا، این مقدمات همان تجهیزات هستند.

با توجه به اینکه تهیه تجهیزات تولید محتوا، دغدغه بسیاری از فعالان حوزه فضای مجازی است، در این مقاله قصد داریم تمامی آنچه که برای تولید محتوا نیاز است را خدمت شما معرفی کنیم. به خاطر داشته باشید که امروزه محتوا پادشاه است.

تصویر

هدف از تولید محتوا هر چیزی می‌تواند باشد:

 • یا فروشنده هستید و نیاز دارید که با تولید محتوا، محصولات خود را به نمایش بگذارید.
 • یا بلاگر هستید و برای فعال ماندن پیج و افزایش تعامل، نیاز به تولید محتوا دارید.
 • یا مدرس هستید و برای ضبط دوره های خود به تجهیزات تولید محتوا احتیاج دارید.

در هر دسته و گروهی که باشید، این مقاله به شما کمک می‌کند که بهترین تجهیزات را برای تولید محتوای خود تهیه کنید.

این مقاله در استودیو ساترین تهیه و تدوین شده است که با مدیریت استاد شجاع الدین آقایی در حوزه عکاسی و فیلمبرداری حرفه ای به صورت تخصصی فعالیت می‌کند.

تجهیزات تولید محتوایی که نیاز داریم!

راستش را بخواهید، انتخاب تجهیزات برای تولید محتوا، حد و حدود خاصی ندارد. هر چقدر بتوانید هزینه کنید، تجهیزات حرفه ای تری هستند که برخی از نعمت داشتن آنها محرومند.

اما دانستن یکسری کلیات و موارد، می‌تواند به شما کمک کند که بهتر تصمیم بگیرید و انتخاب کنید.

تصویر

ما در اینجا سعی می‌کنیم بیشتر راجع به کلیات تجهیزات تولید محتوا صحبت کنیم و انتخاب جزئیات را بر عهده خود شما قرار می‌دهیم.

اما قبل از اینکه به معرفی تجهیزات مناسب تولید محتوا بپردازیم، بهتر است چند نکته را در نظر بگیریم:

 • با چه هدفی تولید محتوا می‌کنید؟ برای انتخاب تجهیزات تولید محتوای حرفه ای یا مبتدی، باید هدف شما مشخص باشد. اینکه از تولید محتوای خود چه هدفی دارید؟ آیا معرفی محصول است؟ آیا قرار است خودتان را معرفی کنید؟ آیا محتوای تصویری شما آموزشی است؟ یا قرار است یک کلیپ طنز و داستانی بسازید؟ این پرسش ها به شما کمک می‌کنند که بتوانید هدف خود را از میان موضوعات مختلف پیدا کنید. حالا که هدف مشخص شد، می‌توان بهتر تعیین کرد که برای تولید محتوا به چه تجهیزاتی نیاز است.
 • سبک تولید محتوای شما چگونه است؟ اینکه با چه سبک و سیاقی دوست دارید تولید محتوا کنید نیز مهم است و به نظر ما نقش بسیار تعیین کننده ای در انتخاب تجهیزات خواهد داشت. هر شخصی سبک خاص خودش را در تولید محتوا دنبال می‌کند. معمولا همه از یک الگوی خاص پیروی می‌کنند که می‌تواند یک فروشگاه معتبر یا یک بلاگر مطرح باشد. سبک خود را بگویید تا به شما بگوییم به چه تجهیزاتی برای تولید محتوا احتیاج دارید؟
 • آیا شخص جلوی دوربین قرار می‌گیرد؟ از پارامترهای دیگری که تعیین کننده تجهیزات مناسب تولید محتوا است، این است که آیا شخص روبروی دوربین قرار می‌گیرد یا خیر؟ اگر اینطور است، پس باید تجهیزاتی مناسب برای تصویربرداری با حضور چهره ( مثل نور مخصوص) نیز در نظر گرفته شود.

این سه نکته که در قالب پیش زمینه خدمت شما معرفی شدند، گره های ذهنی شما را برای انتخاب تجهیزات تولید محتوا باز خواهند کرد.

با درک این پیش زمینه، به سراغ معرفی تجهیزات مناسب برای تولید محتوا خواهیم رفت:

1- دوربین یا وسیله تصویربرداری (اجباری )

اولین و مهمترین چیزی که برای تولید محتوا به آن احتیاج دارید، یک دوربین است. البته با توجه به اینکه گوشی های الان، می‌توانند گاها حتی با همان کیفیت دوربین برای ما کار تصویربرداری را انجام دهند، به جای هزینه کردن برای دوربین، می‌توان از موبایل با کیفیت هم استفاده کرد.

اگر نمی‌دانید که چه گوشی برای فیلمبرداری خوب است، ما به معرفی چند مدل ” گوشی برای عکاسی و فیلمبرداری ” پرداخته ایم که می‌توانید مطالعه فرمایید.

از همینجا، عدم محدودیت برای انتخاب آغاز می‌شود. شما می‌توانید یک دوربین فوق گران و فوق حرفه ای تهیه کنید و تمامی محتواهای خود را با استفاده از آن تصویربرداری کنید، یا اینکه از یک گوشی ساده و اقتصادی برای اینکار بهره ببرید.

تصویر

اما در آغاز کار، می‌شود اشرافی گری را کنار گذاشت و با همین وسایل ساده هم شروع کرد. شروع کردن از همه چیز مهمتر است.

با یک گوشی که کارهای روزمره خود را انجام می‌دهید، تولید محتوا را شروع کنید و رفته رفته، تجهیزات تصویربرداری خود را به روز کنید و ارتقا ببخشید.

چه بسا هنوز هستند بهترین بلاگرهایی که برای تولید محتوای تصویری، از گوشی موبایل خود استفاده می‌کنند ولی به خاطر کیفیت خوب و نحوه ادیت فیلم، احساس می‌شود که تصویربرداری با دوربین حرفه ای انجام شده است.

اما در هر صورت انتخاب با شما است، از بین گوشی و دوربین حرفه ای کدام را انتخاب می‌کنید؟

2- سیستم عامل ( اجباری)

یکی دیگر از تجهیزات اجباری تولید محتوا که به آن احتیاج خواهید داشت، وسیله ای است که بتوانید با استفاده از آن محتواها را ساماندهی کنید، در صورت نیاز ویرایش نمایید، روی آنها تغییرات ایجاد کنید، حجم کم کنید و غیره.

در اینجا هم پای موبایل در میان است. لپ تاپ یا موبایل، هر دو سیستم عامل مناسب برای ساماندهی محتوا هستند. معمولا در کنار گوشی، همه یک لپ تاپ یا کامپیوتر شخصی هم در منزل خود دارند و از آن برای انجام کارهای اداری یا روزمره استفاده می‌کنند.

تصویر

این دو می‌توانند در کنار هم مورد استفاده قرار بگیرند، ولی قطعا استفاده از موبایل سرعت بالاتری به کار می‌بخشد. اپلیکیشن های موبایل پیچیدگی خاصی ندارند و تغییراتی که برای تولید محتوا نیاز داریم را می‌توانند به راحتی روی تصاویر مختلف اعمال کنند. در اینصورت دیگر نیازی به استفاده از لپ تاپ و برنامه هایی مثل پریمیر و افترافکت نیست.

البته برای ویرایش یا ادیت رسانه هایی که با دوربین گرفته شده اند یا به صورت حرفه ای تر، بدون شک به لپ تاپ یا کامپیوتر احتیاج خواهیم داشت.

بدین ترتیب، داشتن یک گوشی موبایل با کیفیت می‌تواند دو مورد از تجهیزات تولید محتوای شما را تامین نماید.

3- میکروفون ( اختیاری)

برخی از تولیدکننده های محتوا به میکروفون احتیاج ندارند ولی برخی دیگر به آن نیاز دارند تا بتوانند صدای باکیفیت تری از خود ضبط کنند.

از طرفی، می‌توان از میکروفون گوشی هم برای تولید محتوا استفاده کرد، اما در اینصورت شما به دو موبایل احتیاج دارید که مقرون به صرفه نیست!

تصویر

انتخاب میکروفون مناسب برای تولید محتوا به نوع دستگاه تصویربرداری شما بستگی دارد. اگر از دوربین حرفه ای استفاده می‌شود، باید میکروفون های مناسب برای دوربین انتخاب شود که در انواع بدون سیم و باسیم موجود است.

اما اگر با استفاده از دوربین موبایل اقدام به تصویربرداری می‌شود، میکروفون هایی هستند که با سیم یا بلوتوث به گوشی متصل می‌شوند و قابلیت ضبط صدای باکیفیت بدون نویز و آواهای بیرونی را فراهم می‌کنند.

4- سه پایه ( اختیاری)

استفاده از سه پایه برای تصویربرداری نیز اختیاری است. اما این را بدانید برای تصویربرداری از چهره یا محصول به صورت طولانی مدت، بدون شک به یک سه پایه برای دوربین یا موبایل احتیاج خواهید داشت.

تصویر

سه پایه از آن دسته تجهیزاتی محسوب می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را داشته باشید. اگر با گوشی موبایل تصویربرداری می‌کنید، سه پایه مناسب قیمتی ندارد و با بودجه محدود هم می‌توان آن را تهیه نمود.

وجود سه پایه، علاوه بر اینکه امکان تصویربرداری بدون لرزش را فراهم می‌کند، خستگی دست و انگشتان را نیز کاهش می‌دهد.

5- گیمبال ( اختیاری)

این وسیله برای تولید محتواهای حرفه ای و فرا حرفه ای قطعا کارآمد است اما اگر سبک و سیاق تولید محتوای معمولی را در پیش گرفته اید، به این وسیله احتیاجی ندارید.

در مقاله ای به اینکه گیمبال چیست و چه کاربردی دارد؟ اشاره کرده ایم.

اما به صورت مختصر، بدانید که گیمبال یک وسیله جانبی برای فیلمبرداری بدون لرزش حین حرکت است. نمونه های حرفه ای آن برای دوربین و نمونه های معمولی تر آن برای گوشی موبایل عرضه می‌شوند.

تصویر

کاربرد گیمبال در حذف لرزش در هنگام تصویربرداری فوق العاده است. برای دنبال کردن سوژه باید به دنبال آن راه بیفتید که لرزش راه رفتن به صورت کامل به دوربین منتقل می‌شود. اما وقتی از گیمبال استفاده کنیم، دیگر این اتفاق رقم نمی‌خورد و ما تصاویری بدون لرزش خواهیم داشت که در کیفیت نهایی تصاویر بسیار موثر است.

6- تجهیزات نورپردازی ( اختیاری)

وسایل نورپردازی به عنوان یکی از اصلی ترین تجهیزات تولید محتوا، شناخته می‌شوند. نور تاثیر چشمگیری در افزایش کیفیت تصاویر دارد. بدین ترتیب برای افزایش کیفیت تصویربرداری باید در مکانی که نور کافی وجود دارد تولید محتوا کنیم یا اینکه از تجهیزات نور مصنوعی برای نورپردازی محیط استفاده کنیم.

انتخاب تجهیزات نورپردازی بازهم به هدف و سبک تولید محتوای شما بستگی دارد. اگر صرفا قرار است از محصولی رونمایی شود، باید وسایل نور مناسب محصولات انتخاب شوند و اگر قرار است چهره وجود داشته باشد، آنگاه انتخاب وسایل ما متفاوت خواهد بود.

تصویر

وسایل نورپردازی متفاوتی وجود دارند که در ادامه از برخی آنها نام می‌بریم:

 • رینگ لایت
 • باتوم لایت
 • خیمه عکاسی یا باکس عکاسی
 • اکتاباکس
 • سافت باکس
 • فلاش اکسترنال

قطعا برای استفاده از هرکدام از این موارد باید از قبل بررسی های لازم را انجام دهید و ببینید که به کدامیک نیاز دارید.

اما اگر می‌خواهید برایتان کم هزینه تمام شود، می‌توانید از لامپ های معمولی و ال ای دی هم برای نورپردازی استفاده کنید. به شرط اینکه جنس نور و تصویر به آن چیزی که مد نظر دارید، نزدیک باشد.

مثلا می‌توانید برای عکاسی از محصولات خود یک جعبه بسازید و با استفاده از ال ای دی های نواری و لامپ معمولی، نور داخل باکس را تامین کنید. البته باید آنقدر آزمایش کنید تا بتوانید نوری که مورد نظر دارید، بدست آورید.

اما اگر توانایی و بودجه خرید وسایل نورپردازی بالا را دارید، برای آسایش بیشتر می‌توانید آنها را تهیه کنید.

توجه داشته باشید که نور عامل اصلی کیفیت تصاویر شما است و نباید اجازه دهید که عدم نور تصاویر شما را خراب کند.

7- پرده عکاسی یا فون (اختیاری )

خیلی وقت است که در بین تجهیزات تولید محتوا، بحث پرده سبز مطرح نیست. استفاده از پرده سبز دردسرهای خاص خودش را دارد، مثلا نیاز به ادیت ویژه دارد، ممکن است رفلکس نور سبز به سوژه بتابد و در کل مصنوعی بودن پس زمینه مشخص گردد و در خروجی محتوای ما تاثیر بگذارد.

اما برای فیلمبرداری به تازگی مرسوم شده است که از یک بک گراند ساده و عمومی استفاده می‌کنند. یعنی شما محل کار خود را مرتب می‌کنید و با چند اکسسوری مناسب و نورپردازی کافی، می‌توانید تصویربرداری را انجام دهید.

ولی اگر هدف عکاسی از محصولات با پس زمینه سفید است، شما به یک فون عکاسی سفید رنگ نیاز خواهید داشت تا پس زمینه محصولات خود قرار دهید و از آنها عکاسی کنید. همچنین برای عکاسی محصول، می‌توانید از یک خیمه عکاسی که هم نور آماده و هم بک گراند آماده دارد استفاده کنید. آماده سازی سریعتری دارد و بر اساس اصول عکاسی محصول ساخته شده است.

همانطور که گفتیم، برای فیلمبرداری خرید پرده یا فون عکاسی نیازی نیست و با همان بکگراند دفتر یا محل ضبط کلیپ ( به شرط اینکه مرتب باشد) می‌توان تصویربرداری را انجام داد. در برخی از سبک های تولید محتوا، پس زمینه فلو ( تار) می‌شود و در برخی دیگر به خاطر قرارگیری لوگو یا المان های برندینگ خاص، پس زمینه در فوکوس کامل قرار دارد.

تصویر

این 7 مورد که فقط دو مورد آن اجباری هستند، می‌توانند به عنوان تجهیزات تولید محتوا برای شما به کار بروند. فقط حواستان باشد که باید بر اساس نیازتان هر کدام از این تجهیزات را تهیه نمایید.

جمع بندی و سخنان پایانی

در این مقاله سعی کردیم 7 مورد از تجهیزات تولید محتوا را برای شما نام ببریم. هدف از ذکر اجباری یا اختیاری روبروی هر یک از موارد این بود که بدانید فقط با یک گوشی ساده هم می‌توان تولید محتوا را انجام داد و بقیه ادویه و نمک تولید محتوا هستند که می‌توانند کیفیت خروجی را بالا ببرند.

توجه داشته باشید که این تجهیزات بنا به کاربردی که دارند، قیمت های متفاوتی هم از خود نشان می‌دهند. در برخی از تجهیزات، قیمت محدودیتی ندارد. مثلا دوربین حرفه ای!

شما می‌توانید با حداقل 20 میلیون تومان یک دوربین نیمه حرفه ای تهیه کنید و با بالارفتن کیفیت دوربین، قیمت آنها نیز افزایش می‌یابد. دوربین 20 میلیونی داریم تا دوربین هایی که چند صد میلیون تومان قیمت دارند.

پس ابتدا بودجه را در نظر بگیرید، گستردگی کار را تعیین کنید و هدف خود را از تولید محتوا مشخص کنید، سپس اقدام به تهیه تجهیزات تولید محتوا کنید. اینگونه به صورت هدفمند به آنچه که نیاز دارید، دست پیدا خواهید کرد.

بدون شک، تولید محتوا در ابتدا می‌تواند با حداقل امکانات شروع شود و نیازی به هزینه کردها میلیونی نیست. اما به هر حال، این انتخاب بر عهده شما است که تجهیزات مناسب تولید محتوا را به صورت کامل تهیه کنید یا خیر!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا