بهترین لنزها برای عکاسی پرتره کدامند؟

بهترین لنزها برای عکاسی پرتره کدام است؟ برای عکاسی پرتره چه لنزی بگیریم؟ کدام لنز برای پرتره بهتر عمل می‌کند؟ اگر علاقمند هستید تا پاسخ این پرسش ها را دریافت کنید و ببینید باید چه لنزی برای عکاسی پرتره حرفه ای تهیه کنید، با ما همراه باشید چون قرار است تمامی نکات مربوط به انتخاب لنز برای عکاسی پرتره را در اینجا بیان کنیم و همچنین مدل هایی که برای شما مناسب را معرفی نماییم.

همانطور که می‌دانید، یکی از زیبایی های هنر عکاسی، تصویربرداری پرتره است. همه ما عکس پرتره “دختر افغان” را دیده ایم که عکاسی آمریکایی در سال 1984 آن را گرفته است. یک تصویر از دختری زیبا با چهره ای که آثار غم و جنگ در آن  هویدا است. این عکس زیبا روی مجله نشنال جئوگرافیک نیز چاپ شد و به عنوان یکی از بهترین تصاویر پرتره جهان لقب گرفت.

برای ثبت چنین تصاویر زیبا و حرفه ای، نیاز به ابزار لازم آن است. لنزهایی که فاصله کانونی مورد نظر برای عکاسی پرتره را داشته باشند و ضمن اینکه بتوان با استفاده از آنها عمق میدان را کاهش داد. چون همانطور که می‌دانید، کمترین عمق میدان در عکس های پرتره، ثبت می‌شوند.

اما با خواندن این مقاله در مجله اینترنتی استودیو ساترین، پیدا کردن لنز مناسب دیگر کار چندان دشواری نخواهد بود. ما لیستی از بهترین لنزها برای عکاسی پرتره را در اینجا معرفی خواهیم کرد و شما بنابه نیاز خود و همچنین موقعیت سوژه، می‌توانید آنها را انتخاب نمایید. قیمت لنزها بالا است و باید برای تهیه آنها هزینه کرد. برای همین، سعی کنید در انتخاب لنز خوب، نهایت دقت را به کار ببرید و لنزی تهیه کنید که در کارهای مختلف غیر از عکاسی پرتره هم بتواند برای شما کارگشا باشد.

بهترین لنزهای دوربین برای عکاسی پرتره

بهترین لنزها برای عکاسی پرتره کدامند؟ آخرین به روز رسانی 2024

همانطور که احتمالا می‌دانید لنزها را با بازه فاصله کانونی شان می‌شناسند. مثلا لنز 18-135، لنز 70-200، لنز 100-400 و غیره. حالا با توجه به برند دوربین، شما باید یک لنز مناسب تهیه کنید. مثلا اگر از دوربین سونی استفاده می‌کنید، لنز 70-200 سونی، اگر از دوربین کانن (Canon) استفاده می‌کنید، لنز 70-200 کانن مثلا برای شما مناسب خواهد بود. یعنی برای هر برندی، باید لنز مناسب آن را تهیه کنید.

آیا لنزی داریم که برای همه دوربین ها و برندها مناسب باشد؟

با توجه به اینکه ابعاد دهانه شاتر دوربین ها در برندهای مختلف متفاوت است، قطعا نه! شما باید بنا به دوربین و برندی که در اختیار دارید، لنز مورد نیاز خود را خریداری کنید. یعنی برای تهیه بهترین لنزها برای عکاسی پرتره، حتما باید نوع دوربین و نوع برند را به خاطر داشته باشید.

انواع لنز عکاسی پرتره

ما در مقاله ای به بررسی انواع لنز عکاسی پرداختیم که می‌توانید با ورود به آن بیشتر راجع به این موضوع بخوانید و بدانید که اصلا لنزهای موجود در بازار چند دسته هستند.

اما به صورت مختصر، راجع به انواع لنز عکاسی پرتره توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

بهترین لنزها برای عکاسی پرتره، در دو نوع وجود دارند:

  • لنزهای پرایم عکاسی پرتره. لنزهای پرایم، دارای فاصله کانونی ثابت هستند و برای تصویربرداری از سوژه به هیچ عنوان نمی‌توانید زوم کنید. اگر عیب این نوع دوربین ها را عدم تغییر فاصله کانونی بدانیم، مزیت آنها، گرفتن تصاویر شارپ تر و با تناژ رنگی حقیق تر خواهد بود. تصاویر لنز پرایم، تصاویر بهتری از لنزهای زوم خواهد بود. اما برای عکاسی پرتره با لنز پرایم، شما باید بتوانید فاصله خود را با سوژه به صورت دقیق تنظیم کنید و سوژه در همان فاصله بدون تغییر بماند که کار را برای عکاس سخت می‌کند. از لنزهای پرایم بیشتر برای سوژه های ثابت در عکاسی معماری، تاریخی، دکوراسیون و غیره استفاده می‌شود.
  • لنزهای زوم عکاسی پرتره. در لنزهای زوم، شما یک بازه ای برای تغییر فاصله کانونی دارید. مثلا لنز 70-200 یک لنز زوم است که فاصله کانونی آن از 70 تا 200 میلی متر متغیر است. این لنزها بیشتر برای عکاسی پرتره و سوژه های زنده ( مثل انسان، عکاسی حیات وحش و غیره) استفاده می‌شود. رایج ترین نوع لنزهایی که عکاس ها از آن استفاده می‌کنند، لنزهای زوم است.

با توجه به موارد بالا، دریافتیم که بهترین لنزها برای عکاسی پرتره از نوع زوم هستند که ما در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد. اما توجه داشته باشید که عکاسان حرفه ای، برای ثبت تصاویر پرتره از لنزهای پرایم نیز استفاده می‌کنند و لنزهای محبوبی در این دسته وجود دارد. اما اگر عکاس حرفه ای نیستید، توصیه می‌کنیم که به جای هزینه برای لنزهای پرایم، در ابتدای راه از لنزهای زوم استفاده کنید که هم در تعدیل هزینه و هم در گستردگی کاربرد، برای شما مناسب تر هستند.

توجه داشته باشید، حداقل فاصله کانونی برای خرید لنز عکاسی پرتره، خیلی می‌تواند به شما کمک کند. حداقل فاصله کانونی برای لنز عکاسی پرتره به زعم کارشناسان 50 و به زعم ما 70 میلی متر خواهد بود. حالا با علم به این موضوع، بیایید بهترین لنزهای عکاسی پرتره را بشناسیم.

بهترین لنزها برای عکاسی پرتره، به شرح زیر هستند:

1- لنز 70-200 (70-200mm f/2.8)

یکی از بهترین لنزهایی که می‌توانید برای عکاسی پرتره البته مختص دوربین های کانن تهیه کنید، لنز 70-200 با دیافراگم 2.8 است. این لنز، یکی از محبوب ترین لنزهای موجود برای عکاسی پرتره است که حداقل فاصله کانونی آن با سوژه 70 میلی متر و حداکثر فاصله کانونی 200 میلی متر ( 2 متر) خواهد بود. این لنز با دیافراگم 2.8 می‌تواند عمق میدان مورد نظر شما را به بهترین نحو ترسیم کند و تمایز عالی بین سوژه و بکگراند ایجاد نماید. ضمن اینکه بوکه های بسیار زیبایی می‌توانید از این لنز دریافت نمایید.

قیمت تقریبی این لنز در بازار بر اساس آخرین به روز رسانی این مقاله ( اسفند 1402) چیزی در حدود 40 میلیون تومان است که البته فروشنده های مختلف، قیمت های متفاوتی ارائه می‌کنند.

بهترین لنز برای عکاسی پرتره

اگر به این لنز احتیاج دارید و بودجه اندکی برای آن دارید، دو راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

  • کرایه کردن لنز 70-200. شما می‌توانید لنز 70-200 را از فروشگاه هایی که تجهیزات تصویربرداری کرایه می‌کنند، برای مدت زمان مشخص اجاره کنید.
  • خرید لنز دست دوم 70-200. اما اگر با کرایه کارتان راه نمی‌افتد و برایتان به صرفه نیست، می‌توانید لنز 70-200 دست دوم بخرید. البته حتما در تهیه لنز دست دوم، با یک فرد با تجربه در این حوزه مشورت کنید و با تحقیق و بررسی درست، اقدام به خرید کنید.

این لنز محبوب برای برندهای مختلف سونی، فوجی فیلم، نیکون، کانن و غیره موجود است و شما می‌توانید با این مشخصات و با این دیافراگم، در هر برندی آن را تهیه کنید.

2- لنز 18-135 (18-135 mmF/3.5-5.6 IS )

یکی دیگر از لنزهای محبوبی که تقریبا همه کاره است و برای عکاسی های معمولی کاربرد دارد، لنز 18-135 با دیافراگم متغیر 3.5 تا 5.6 است. این لنز نسبت به لنزهای دیگر دارای ابعاد کوچک تر و همچنین وزن سبک تری است. به خاطر بازه 18 تا 135 میلی متری که دارد، برای عکاسی با عمق میدان زیاد تا کم مناسب است.

این لنز معمولا به صورت پکیج روی برخی از دوربین ها عرضه می‌شود و می‌توان برای عکاسی پرتره نیز از آن بهره برد. لنز 18-135 به خاطر فاصله 135 میلی متری کانونی و همچنین بوکه های زیبایی که ایجاد می‌کند، یک انتخاب به صرفه، سبک، قابل حمل و چندکاربره برای عکاسی پرتره خواهد بود.

لنز برای عکاسی پرتره چی بخریم؟

عکاس ها همیشه این لنز را به همراه دارند مخصوصا اگر قرار است عکاسی از مراسم ها، همایش ها و غیره باشد این لنز کاربرد گسترده ای خواهد داشت و می‌تواند یک لنز همه فن حریف برای عکاس ها باشد. همچنین این لنز برای عکاسی صنعتی حرفه ای نیز کاربرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

3- لنز 24-70 (24-70 mm F/2.8)

یکی دیگر از لنزهای پرکاربرد برای عکاسی پرتره و به علاوه دیگر نوع عکاسی، لنز 24-70 با دیافراگم 2.8 است. این لنز هم قیمت مناسبی دارد و به خاطر فاصله کانونی متغیر آن که از 24 شروع شده و تا 70 میلی متر ادامه دارد، برای عکاسی از سوژه های مختلف کاربردی است.

از فاصله کانونی بالای 50 آن می‌توانید برای گرفتن عکس های فوق العاده پرتره استفاده نمایید. یکی از مهمترین مزیت های این لنز علاوه بر کاربرد گسترده ای که دارد، قابلیت فوکوس خودکار سریع است که خیلی به کمک عکاسان می‌آید. مواقعی که یک سوژه مناسب پیدا می‌کنند که فرصت برای فوکوس کردن نیست، این قابلیت به آنها کمک می‌کند تا فوکوس به صورت اتوماتیک روی سوژه اتفاق بیفتد.

لنز مناسب برای عکاسی پرتره

اما این مواردی که تحت عنوان بهترین لنزها برای عکاسی پرتره خدمتتان معرفی کردیم، همه لنزهای موجود نیست. همانطور که گفتیم، لنزهای پرایم هم قابلیت بسیار خوبی برای عکاسی پرتره ایجاد می‌کنند و بوکه های نرم تری نسبت به لنز زوم دارند، ولی سعی کردیم به صرفه ترین و پرکاربردترین لنز عکاسی پرتره را برای آن دسته عزیزانی که در ابتدای راه هستند، معرفی کنیم.

اما در به روز رسانی هایی بعدی، حتما به معرفی لنزهای پرایم مناسب برای عکاسی پرتره نیز صحبت خواهیم کرد. همچنین توضیح خواهیم داد کدام مدل های لنز پرایم برای عکاسی پرتره مناسب تر هستند و از چه رنج قیمتی شروع می‌شوند. منتظر به روزرسانی های بعدی از نوشته در دانشنامه اینترنتی ساترین باشید.

جمع بندی و سخنان پایانی

ما در اینجا سعی کردیم بهترین لنزها برای عکاسی پرتره را خدمت شما معرفی کنیم. فهمیدیم که دو نوع لنز پرایم و زوم برای عکاسی پرتره استفاده می‌شود، اما لنزهای زوم کاربرد بیشتری دارند و برای کسانی که تازه عکاسی را شروع کردند مناسب تر هستند.

بعد از آن سه مدل محبوب و پرکاربرد لنز زوم برای عکاسی پرتره را خدمتتان معرفی کردیم که شامل موارد زیر بودند:

  • 70-200mm F/2.8
  • 18-135mm F/3.5-5.6
  • 24-70mm F/2.8

این لنزها را می‌توانید برای برندهای مختلف، با همین مشخصات تهیه کنید و روی دوربین خود سوار کنید. اما توجه داشته باشید برای عکاسی پرتره حرفه ای، سبد تجهیزات باید مجموعه ای از لنزهای زوم و پرایم باشد. اما چون احتمالا در ابتدای راه هستید و نمی‌توانید هزینه زیادی بابت خرید لنز پرایم کنید، توصیه می‌کنیم با لنزهای زوم شروع کنید و رفته رفته لنزهای با فاصله کانونی 50 میلی متری به بالای پرایم را تهیه کنید و کم کم سبد خود را کامل نمایید.

امیدواریم از این مطلب به اندازه کافی لذت و استفاده برده باشید. اما در ادامه توجه شما را به چند پرسش متداول در حوزه بهترین لنز برای عکاسی پرتره جلب می‌کنیم.

سوالات متداول

چند پرسش گسترده در مورد لنزهای مناسب عکاسی پرتره را اینجا پاسخ خواهیم داد.

  • بهترین لنز برای عکاسی پرتره کدام است؟

در لنزهای زوم، لنز 70-200 و در لنزهای پرایم می‌توان به لنز 85 میلی متری اشاره کرد که عملکرد فوق العاده برای ثبت تصاویر پرتره نشان می‌دهند.

  • لنز پرتره برای عکاس مبتدی چی بخریم؟

برای عکاسان مبتدی بهترین لنز، لنز 18-135 است که علاوه بر قابلیت عکاسی پرتره، امکان عکاسی از سوژه های دیگر مثل مناظر را نیز دارا است و کاربرد گسترده ای دارد.

  • قیمت بهترین لنزهای عکاسی پرتره چند است؟

قیمت لنزهای مناسب برای عکاسی پرتره حداقل از 18 میلیون تومان به بالا است. سمثلا قیمت لنز محبوب 70-200 چیزی در حدود 40 میلیون تومان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا