کامل ترین راهنمای انتخاب سه پایه عکاسی

بهترین سه پایه دوربین عکاسی چه ویژگی هایی دارد؟ چگونه به انتخاب سه پایه عکاسی بپردازیم؟ قیمت سه پایه عکاسی چند است؟ برای بررسی همه این موارد و همچنین پاسخ به این سوالات، از شما دعوت می‌کنیم که به پای این مقاله از مجله اینترنتی ساترین بنشینید. شایان ذکر است که این محتوا، زیر نظر استاد شجاع الدین آقایی، که دارای بیش از 2 دهه سابقه فعالیت و تجربه در حوزه عکاسی و فیلمبرداری حرفه است، نگارش شده است.

یکی از تجهیزاتی که در عکاسی حرفه ای به شدت به آن احتیاج داریم، سه پایه عکاسی است. استفاده از سه پایه عکاسی، مزایای زیر را به همراه دارد:

  • باعث کاهش لرزش در هنگام تصویربرداری می‌شود.
  • با کاهش لرزش، افزایش کیفیت تصاویر حتمی است.
  • با استرس کمتری، می‌توان عکاسی را انجام داد.
  • قابلیت عکاسی با سرعت شاتر پایین (نوردهی طولانی) را فراهم می‌کند.
  • برای عکاسی کردن زمان بیشتری در اختیار خواهیم داشت.

بنابراین، برای افزایش کیفیت تصاویر و همچنین عکس های حرفه ای تر، باید در بسیاری از مواقع از سه پایه عکاسی استفاده کنیم.

تصویر

مثلا در عکاسی محصول، شما حتما باید دوربین را روی یک سه پایه قرار دهید. هم خیالتان بابت عدم لرزش دست راحت خواهد بود و هم اینکه کمتر دستتان خسته می‌شود. با وجود تعداد بالای محصولات، ممکن است بعد از مدتی دست شما خسته شود و این خستگی را با درد و ضعف متوجه شوید.

اما نداشتن سه پایه از انتخاب سه پایه عکاسی بد خیلی بهتر است. چون اگر در این انتخاب اشتباه کنید، هزینه های خود را سوزانده اید. برای پیشگیری از این کار، ما اقدام به ارائه توضیحاتی من باب راهنمای انتخاب سه پایه عکاسی خواهیم کرد که به واسطه آن می‌توانید سه پایه دوربین بهتری را انتخاب نمایید.

راهنمای جامع انتخاب سه پایه عکاسی برای مبتدی ها

برای انتخاب سه پایه عکاسی، باید چند پارامتر را در نظر داشته باشید که ما در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد. در نظر گرفتن این پارامترها، تاثیر زیادی در انتخاب بهترین سه پایه عکاسی برای شما خواهد داشت.

1- ارتفاع و اندازه بازترین حالت سه پایه را در نظر بگیرید.

اولین چیزی که در انتخاب سه پایه عکاسی به شما کمک می‌کند، اینکه بدانید سه پایه باید تا چه اندازه بزرگ باشد؟ برا اینکه پاسخ این سوال مشخص تر باشد، بهتر است نوع عکاس تعیین شود. حالا به ما بگویید سه پایه عکاسی را بیشتر برای کدام نوع عکاسی استفاده خواهید کرد؟ عمده فعالیت عکاسی شما در چه زمینه ای است؟

برای عکاسی از حیات وحش، منظره، طبیعت، معماری، ورش و غیره به یک سه پایه احتیاج داریم که وقتی دوربین روی آن قرار می‌گیرد، دقیقا مقابل چشم ما باشد تا شما راحت تر مشغول تصویربرداری شوید.

‌همچنین برای عکاسی و فیلمبرداری از همایش ها و سمینارها، گاها به این خاطر که جمعیت حضور دارند، شما باید ارتفاع دوربین را افزایش دهید، سه پایه ای را انتخاب کنید که ارتفاع نسبتا خوبی داشته باشد.

تصویر

برای عکاسی از سوژه های کوچک تر که شاید بتوان عکاسی ماکرو از حشرات را مثال زد، سه پایه باید تا حدی پایین تر از سطح قرار بگیرد.

پس در وهله اول باید مشخص کنید که نوع تصویربرداری شما شامل چه حوزه هایی است، بعد به سراغ انتخاب سه پایه عکاسی بروید و ارتفاع مورد نظر را برگزینید. .

2- به وزن سه پایه هنگام انتخاب توجه کنید.

وزن سه پایه از دو جهت بسیار حائز اهمیت است. یکی برای حمل و دیگری برای تحمل وزن دوربین!

اگر شما از آن دسته عکاسانی هستید که نیاز دارید تجهیزات عکاسی را به همراه داشته باشید و یک مسیر طولانی را پیاده روی کنید، باید یک سه پایه با وزن مناسب و در عین حال دارای تاب و تحمل وزن بالا تهیه کنید. کلید عکاسی طبیعت و حیات وحش، سبک سفر کردن است.

تصویر

سه پایه های استودیویی که زیاد نیاز به جابجایی ندارند، می‌توانند با حساسیت کمتری در این مورد انتخاب شوند. اما توجه داشته باشید اگر خارج از آتلیه یا استودیو هم قرار است آن را با خود حمل کنید، وزن سه پایه را در نظر داشته باشید.

سه پایه هایی که با متریال فیبر کربن ساخته می‌شوند، دارای وزن سبک تر هستند و می‌توانید آنها را انتخاب کنید.

3- در هنگام جمع شده، اندازه سه پایه چقدر است؟

مولفه تعیین کننده بعدی برای انتخاب سه پایه عکاسی، اندازه سه پایه است. طبیعتا برای حمل راحت، سه پایه باید به خوبی تا و جمع شود و در کیف خود قرار بگیرد.

اگر در فضای باز عکاسی می‌کنید، این موضوع برای شما خیلی مهم است، چون قرار است مسافت زیادی این وسیله را با خود حمل کنید. برخی از سه پایه ها به گونه ای جمع  و بسته می‌شوند که می‌توان آنها را در کوله پشتی یا روی آن حمل کرد که خیلی برای عکاسی طبیعت مناسب است.

تصویر

4- ضخامت پایه ها چقدر است؟

ضخامت پایه ها همچنین یک مولفه تعیین کننده برای انتخاب سه پایه عکاسی خواهد بود. برخی از سه پایه های آماتور، وقتی از هم باز می‌شوند، پایه های آنها به قدری نازک است که هر آن، امکان شکستن آنها وجود دارد. پس موقعی که سه پایه را باز می‌کنید به این موضوع هم توجه داشته باشید، چون نمی‌دانید قرار است در کجا از این سه پایه استفاده کنید و تحت چه شرایطی خواهید بود؟

5- تحمل وزن سه پایه را هم بررسی کنید.

همانطور که گفتیم، سه پایه باید تحمل وزن مجموع لنز و دوربین را روی خود داشته باشد. ممکن است بخواهید از لنزهای بزرگ و تله با فاصله کانونی زیاد استفاده کنید که وزن دوربین را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. بنابراین سه پایه ای را باید انتخاب کرد که تحمل وزن بالاتری داشته باشد و بتوان انواع دوربین را بدون نگرانی روی آن سوار کرد.

تصویر

6- قفل پایه باید قوی باشد.

برخی از سه پایه ها متاسفانه کیفیت پایینی برخوردارند و به همین دلیل، به خوبی نمی‌توان پایه های آنها را قفل نمود. پس در هنگام انتخاب سه پایه دوربین عکاسی، حتما این مورد را چک کنید و یک بار امتحان کنید ببینید نحوه باز و بسته شدن قفل چگونه است و آیا می‌توان از بابت قفل شدن آن اطمینان خاطر کسب کرد یا خیر؟

قفل سه پایه، استحکام و ثبات آن را در شرایط گوناگون تضمین می‌کند.

تصویر

از بین قفل های موجود، می‌توانید از دو نوع قفل چرخشی و پیچی استفاده کنید. قفل های چرخشی دارای مقاومت خوبی هستند، ضمن اینکه با شرایط آب و هوایی گوناگون نیز از خود سازگاری نشان می‌دهند. قفل های پیچی هم استحکام خوبی از خود نشان می‌دهند.

7- کیفیت هد پایه را بسنجید.

یک سه پایه عکاسی خوب، سه پایه ای است که انعطاف خوبی داشته باشد. یعنی در هر زوایه ای بتوانی آن را بچرخانیم و استفاده کنیم. چپ، راست، بالا و پایین باید دوربین به خوبی در این محورها بتواند بچرخد تا زاویه مناسب برای تصویربرداری را پیدا کنیم. البته این سری باید آنقدر باکیفیت باشد که سر سیال آن، امکان گردش صاف و بدون لرزش را فراهم کند.

در بعضی از مواقع که نیاز داریم با سرعت ثابتی تصویربرداری کنیم، کیفیت سری به چشم خواهد آمد. همچنین برای تغییر زاویه سریع، باید کیفیت سری خیلی خوب و منعطف باشد.

تصویر

8- ثبات و استحکام بدنه سه پایه را بررسی نمایید.

سه پایه در حالت ثابت باید کاملا قرص و محکم باشد. کل تحمل وزن سه پایه به صورت پخش در هر پایه تقسیم می‌شود تا نیروی وارده، آسیبی وارد نکند و بتواند جسم ما که همان دوربین است را ثابت نگه دارد.

با توجه به اینکه در این موضوع، جنس پایه ها بسیار مهم است، حتما از متریال به کار رفته برای آن آگاه شوید.

این وقتی خودش را نشان می‌دهد که بخواهید در محیط های لغزنده یا شرایط ناهموار، اقدام به تصویربرداری نمایید. پس حتما با فروشنده راجع به جنس پایه ها صحبت کنید.

به جای استفاده از پایه های معمولی، می‌توان از سه پایه هایی که به صورت خوشه ای یا پنجه ای هستند، استفاده کنید.

تا اینجا به 8 مورد از مهمترین مولفه ها برای انتخاب سه پایه عکاسی پرداختیم. با رعایت همین نکات و ترفندها، می‌توانید بهترین سه پایه عکاسی را خریداری نمایید. اما توجه داشته باشید، هر گرانی، دلیل بر خوب بودن یک جنس نیست.

تصویر

قیمت سه پایه عکاسی در بازار مشخص است و نیازی نیست که از همان ابتدای کار به سراغ گران ترین سه پایه ها بروید. بلکه برای انتخاب بهتری و هوشمندانه، از 8 مورد بالا استفاده کنید و خریدی با تجربه بهتر را رقم بزنید.

جمع بندی و سخنان پایانی

همانطور که در بالا دیدید، برای انتخاب سه پایه عکاسی خوب، 8 گام فاصله دارید. یکی یکی پارامترهایی که برای شما بیان کردیم را در نظر بگیرید و آنها را بررسی نمایید. قطعا نتیجه بخش خواهد بود و می‌توانید بهترین سه پایه را متناسب با بودجه خود تهیه کنید.

باز هم تاکید می‌کنیم اگر در ابتدای راه هستید، نیازی به تهیه گرانترین سه پایه های عکاسی نیست. با مطالعه این مقاله و همچنین مشورت با افراد متخصص، می‌توانید انتخاب مقرون به صرفه اما باکیفیت داشته باشید.

ما همواره در استودیو ساترین در تلاش هستیم تا بهترین نکات و ترفندها را برای شما عزیزان به خصوص شمایی که در ابتدای راه هستید، به اشتراک بگذاریم تا به موفقیت نزدیک تر شوید و مسیر هموارتری داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا