فهرست عناوین محتوا

آموزش عکاسی از محصول به صورت کامل

در این قسمت از مجله اینترنتی آکادمی ساترین، قصد داریم درباره موضوع آموزش عکاسی از محصول مطالبی را خدمت شما ارائه دهیم که قطعا برایتان مفید واقع خواهد شد.

به طور کلی می‌‌توان گفت که عکاسی محصول شاخه‌ای از عکاسی است که شامل تصویربرداری از کالا‌ها و محصولات مختلف با هدف به نمایش گذاشتن، تبلیغ، بازاریابی و برجسته کردن ویژگی‌‌های خاص یک محصول است.

عکاسی محصول قبل از عصر اینترنت هم وجود داشت و می‌توان این سبک از عکاسی را به اوایل قرن بیست و زمانی که بازارعکاسی و تبلیغات تصویری رشد کرد، در نظر گرفت.

در آن دوران هم عکاسی محصول بیشتر در کاتالوگ ‌های تبلیغاتی صنایع و کسب و کار‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گرفت.

ارائه تصویر محصول در این کاتالوگ‌‌ها به جز معرفی محصولات هر برند، نوعی ایجاد تمایز و رقابت با رقبا بود، زیرا کاتالوگ‌‌های تصویری نه تنها‌ مشخصات محصولات فروشی را ارائه می‌کردند، بلکه تصاویر باکیفیت از محصولاتی که مشتریان می‌خواستند خریداری کنند را نیز در اختیار آن‌‌ها قرار می‌داد.

در این بازه زمانی بود که تولیدکنندگان پوشاک و فعالان حوزه مد و فشن، شروع به استفاده از عکاسی محصول کردند و پس از آن زمان تا به امروز به صورت جدی شاهد رونق عکاسی محصول هستیم.

آموزش عکاسی از محصول

با این تفاوت که در دنیای امروز دیگر فقط عکاسی محصول را در صفحات مجلات و کاتالوگ‌‌ها نمی‌بینید و عکاسی محصول بدون محدودیت در همه جا و برای اغلب محصولات وجود دارد وعلت اصلی توسعه و محبوبیت عکاسی از محصول، گسترش فروشگاه‌‌های آنلاین و رسانه‌‌های اجتماعی است.

از تبلیغات کالا‌‌هایی که هنگام گشتن در اینستاگرام می‌بینید تا محصولاتی که به هنگام جستجو در سایت‌‌های مختلف می‌بینید؛ همه مثال‌‌هایی واضح از عکاسی تبلیغاتی محصول هستند.

قطعا تا به این جا اهمیت و جایگاه این سبک از عکاسی را درک کرده اید و بیشتر مشتاق شده اید تا نکات عکاسی محصول و آموزش عکاسی از محصول را فرا گیرید.

آموزش عکاسی از محصول به سبک عکاسان حرفه ای

قبل از بیان آموزش عکاسی از محصول باید بدانید که معمولا با عنوان عکاسی تجاری نیز شناخته می‌شود اما با این حال، نباید از نکات جزئی واین موضوع که این نوع عکاسی در درجه اول معرف ویژگی‌‌های محصول و دوم برای ترغیب مصرف کنندگان برای خرید محصولات استفاده می‌شود، غافل شوید.

جالب است بدانید که مغز انسان می‌تواند تصاویر را تنها در13 میلی ثانیه پردازش کند و این بدان معناست که شما زمان زیادی برای ایجاد تاثیرمثبت در ذهن مخاطبان و مشتریان ندارید.

آنچه خریداران محصولات می‌بینند اغلب عامل مهم و تعیین کننده ای در مورد خرید و ماندن آن‌‌ها در سایت و رسانه آنلاین کسب و کار شماست.

یکی از بهترین راه ‌‌ها برای جلب توجه مشتریان و ترغیب آن‌‌ها برای خرید، عکاسی عالی و حرف‌‌های از محصول است.

در برخی موارد، متوجه خواهید شد که عکاسی محصول بسیار ساده است و تنها مهمترین ویژگی‌‌های محصول را برجسته می‌کند.

آموزش عکاسی محصول

در موارد دیگر، عکاسی محصول می‌تواند شامل نمایش اصولی تمامی‌زوایا و جزئیات طراحی یک محصول باشد، که اغلب درانواع محصولات استفاده می‌شود.

انواع عکاسی محصول

در این قسمت از آموزش عکاسی از محصول میخواهیم با انواع سفارش تصویربرداری برای محصول آشنا شویم.

عکاسی محصول برای تمام محصولات و تولیدات در یک فریم و شرایط یکسان انجام نمی‌شوند، همانطور که فروشگاه ‌‌های آنلاین دارای محصولات و خدمات متنوعی است، عکس ‌‌های محصول نیز دارای سبک ‌‌هاو برای اهداف مختلفی هستند. برخی برای استفاده روزانه در فضایی مانند اینستاگرام هستند، در حالی که برخی دیگر )مانند عکاسی 360 درجه محصول( تخصصی تر هستند و فقط مناسب سایت‌‌هاهستند.

چه بخواهید در عکاسی محصول خود حالت و سبکی ثابت داشته باشید یا با سلیقه و خلاقیت خود محصولات را با دیگر المان ‌‌ها تزئین و ترکیب کنید، مهم است که تفاوت بین هر نوع عکاسی از محصول و نحوه انتخاب بهترین حالت عکاسی محصول را درک کنید.

در ادامه چند حالت عکاسی از محصول که متداول هستند را به همراه توضیح زمان و شرایط مناسب استفاده از آن را جمع آوری کرده ایم:

عکاسی محصول تکی

یکی از رایج‌‍ترین انواع عکس‌‌های محصول، عکس تکی تنها شامل یک شی در قاب است.

این‌‌ها اغلب در کاتالوگ محصولات، تصاویر بنر و در سراسر صفحات محصول برای نمایش محصولات جداگانه به طور مستقل از مجموعه کامل نمایش داده می‌شوند.

عکس محصول در این حلت اغلب با پس زمی‌نه سفید گرفته شده است تا ظاهری تمی‌ز و ساده ایجاد کند و تمرکز بیننده را بر روی محصول حفظ کند.

عکاسی محصول به صورت گروهی

همانطور که معلوم است عکس‌‌های گروهی بیش از یک محصول را با هم به نمایش می‌گذارند.

عکاسی گروهی که اغلب برای محصولات مجموعه ای و کیت‌‌های محصولات استفاده می‌شود و طیف و تنوع محصولات مختلف را به نمایش می‌گذارد و دید کاملتری از پیشنهاد شما به مشتری می‌دهد.

آموزش تصویربرداری از محصولات

این نوع تصاویر برای پست‌‌ها و تبلیغات در رسانه‌‌های اجتماعی بهتر هستند، زیرا به خریداران یک تصور دقیق و کلی از محصولات می‌دهند، نه فقط جزئیات یک محصول.

عکاسی از محصول به کمک مدل این نوع عکاسی از محصول، مناسب محصولاتی است که لازم است در حالت استفاده نشان داده شوند.

اغلب این نوع عکاسی به کمک یک مدل انجام می‌شود و به مشتریان نشان می‌دهد که چگونه می‌توانند از آن محصول در زندگی روزمره خود استفاده کنند.

این سبک عکس‌‌ها برای رسانه‌‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تبلیغات و سایر کانال‌‌ها نیز مناسب هستند، زیرا با حضور مدل در هنگام معرفی محصولات توجه مخاطبان بیشتر جلب شده و احساس همذات پنداری بهتری ایجاد می‌شود.

عکاسی از محصول با نمایش مقیاس واقعی آن یک مشکل رایج در خرید آنلاین این است که مشتریان نمی‌توانند اندازه واقعی یک محصول را به درستی تصور کنند و این در حالی است که توضیحات محصول ممکن است ابعاد یک مورد را ذکر کند، عکس ‌‌های محصول می‌تواند بیشتر به واقعیت نزدیک باشند.

با این سبک عکس‌‌ها، می‌توانید به مشتریان کمک کنید تا با مقایسه آن با سایر اقلام روزمره، تصور بهتری از اندازه واقعی یک محصول پیدا کنند.

این موضوع به مشتریان آنلاین کمک می‌کند تا محصولات را در زندگی روزمره خود تجسم کنند و اعتماد آن‌‌ها را هنگام خرید آنلاین افزایش می‌دهد.

عکاسی از محصول با نمایش جزئیات برای محصولات با پیچیدگی‌‌های کوچک که نیاز به نمایش جزئیات از نمای نزدیک دارند، از جمله جواهرات و سایر محصولات ریز و کوچک، عکس‌‌های دقیق به برجسته کردن ویژگی‌‌های خاص محصول کمک می‌کنند که ممکن است یک عکس عادی به آن توجهی نداشته باشد.

این نوع عکاسی اغلب به تنظیمات تخصصی نور و دوربین مانند لنز ماکرو نیاز دارید تا بتوانید بهتر جزئیات و ظرافت محصولات را در عکس‌‌ها ثبت کنید.

عکاسی از بسته بندی محصولات در این جا باید باور کنید در هنگام خرید بسیاری از کالا‌‌ها مشتریان به بسته بندی اهمیت می‌‌دهند و اگر محصولات شما با بسته بندی زیبا و برند مخصوص خودتان عرضه می‌شوند، چرا آن را در قسمت صفحه محصول قرار ندهید تا به مشتریان خود بهترین تجربه و تصور از واقعیت محصول را بدهید.

این نوع عکاسی از محصول، نه تن‌‌ها خود محصول، بلکه بستهبندی محصول، حال به هر صورتی که هست مانند جعبه، کیسه یا کاور را نشان می‌دهد و گاهی اطلاعات روی بسته بندی بسیاری از محصولات در هنگام خرید برای مشتریان بسیار مهم است.

نکات آموزش عکاسی از محصول که باید بدانید!

در این قسمت از آموزش عکاسی محصول، قصد داریم یک سری از نکات عکاسی را خدمتتان بیان کنیم که طبیعتا به دردتان خواهد خورد.

1-  پس زمینه خود را تنظیم کنید.

فراهم کردن یک پس زمینه مناسب نه تنها تمرکز را روی محصولی که از آن عکاسی می‌کنید حفظ می‌کند، بلکه به ساده تر شدن فرآیند ویرایش که اغلب بعد از عکاسی لازم است انجام دهید، نیز کمک می‌کند.

سعی کنید از پس زمینه سفید یا رنگ‌‌های روشن استفاده کنید، زیرا این کار حذف اشیاء و روتوش عکس ‌ها را آسان تر می‌کند.

2-  محصول را به خوبی در مرکز تصویر فیکس کنید.

برای نگه داشتن محصولات کوچک مانند گوشواره یا گردنبند، می‌توانید از پایه نگهدارنده و نوار چسب استفاده کنید.

در صورت نیاز با توجه به نوع محصول و ماهیتی که دارد می‌توانید آن را با کمک ابزار‌های مختلفی مانند سوزن ته گرد و چسب های دو طرفه به پس زمینه متصل کنید.

ترفندهای عکاسی از محصول

3-  نور را به درستی و با توجه به رنگ محصول تنظیم کنید.

از مهم ترین عناصر در گرفتن یک عکس محصول با کیفیت، داشتن نورپردازی عالی است که به همین مناسبت در این قسمت از آموزش عکاسی از محصول به آن خواهیم پرداخت.

ایجاد نور خوب برجستگی ‌های لازم را در یک تصویر ایجاد می‌کند و بعدا در هنگام ویرایش آن عکس کمتر نیاز به تغییر و اصلاح نور دارد. همانطور که می‌دانید برای عکاسی محصول، دو نوع منبع نور برای انتخاب دارید: نور طبیعی و نور مصنوعی.

  • نور طبیعی:

اگر در خارج از استودیو و منزل عکاسی می‌کنید یا اگر با یک مدل عکس لایف استایل می‌گیرید، نور طبیعی واقعا ایده آل است.

فقط لازم است در طول روز که خورشید در اوج خود قرار دارد عکاسی کنید تا بتوانید میزان نور مطلوبی را دریافت کنید.

اگر از محصولی در محیط سرپوشیده عکس می‌گیرید، بهتر است پس زمینه و استند عکاسی را نزدیک پنجره قرار دهید تا با زاویه و میزان مناسب بتوانید از نور طبیعی خورشید استفاده کنید.

  • نور مصنوعی:

به حداقل دو منبع نور مصنوعی مانند لامپ‌های بزرگ یا چادر نور نیاز دراید تا یکی را به عنوان نور اصلی در جلوی محصول شما قرار گرفته و دیگری باید نور تکمی‌ل کننده باشد که در سمت مخالف، پشت یا بالای محصول قرار گیرد.

در این حالت اگر سایه‌های سوژه شدید هستند، می‌توانید از یک ورق یا مقوای سفید برای نرم کردن نور استفاده کنید.

آموزش عکاسی از محصول از 0 تا 100

4-  از سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین یا گوشی موبایل استفاده کنید.

سه پایه یکی از پایه ای ترین موارد در آموزش عکاسی از محصول است که به آن تاکید داریم. برای داشتن یک عکس واضح از محصول که تمام جزئیات محصول را نمایان کند، باید عمق و فوکوس مناسبی ایجاد کنید. برای رسیدن به این هدف، بهتر است دوربین خود را روی دیافراگم کم و سرعت شاتر پایین تنظیم کنید.

با این حال، زمانی که دوربین روی سرعت شاتر آهسته است، تقریبا غیرممکن است که بتوان دوربین را بدون لرزش و ثابت نگه داشت و اینجاست که اهمیت استفاده از یک سه پایه در عکاسی از محصول معلوم می‌شود.

5- از کنترل تنظیمات دوربین خود غافل نشوید.

برخی از تنظیمات دوربین که به هنگام عکاسی محصول پیشنهاد می‌شوند:

تعادل رنگ سفید در محیط بسته را با توجه به نور‌های استودیو تنظیم کنید. اگر می‌خواهید ظاهری واضح و متمرکز بر محصول داشته باشید، دوربین را روی دیافراگم کوچکتر برای عمق میدان وسیعتر تنظیم کنید. و در نهایت سعی کنید دوربین خود را روی بالاترین کیفیت تصویر تنظیم کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

عکاسی از محصول ، یک حیطه تخصصی در تصویربرداری به شمار می‌رود، چرا که نورپردازی و تنظیمات هر محصول باید مطابق خودش صورت بگیرد. ما در این مقاله سعی کردیم آموزش عکاسی از محصول را برای شما شرح دهیم تا بتوانید بهترین استفاده را از آن داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا