آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

چگونه از حیوانات خانگی عکس بگیریم؟ عکاسی از حیوانات خانگی چه ترفندهایی دارد؟ چگونه نورپردازی مناسب برای عکاسی از حیوانات خانگی انجام دهیم؟ پاسخ این سوالات به همراه آموزش عکاسی از حیوانات خانگی به صورت کامل را در این مقاله از مجله اینترنتی ساترین بخوانید.

عکاسی از حیوانات خانگی، شاید چندان دشوار نباشد، اما قلق های خاص خودش را دارد که به عنوان یک عکاس حرفه ای باید آنها را بلد باشید. ما در آموزش عکاسی از حیوانات خانگی، قصد داریم به طور کامل شما را راهنمایی کنیم و نکاتی که نیاز دارید را به شما منتقل نماییم.

عکاسی از حیوانات خانگی، یکی از شاخه های عکاسی حرفه ای است. در واقع به خاطر ترفندهایی که در این نوع عکاسی نهفته است، هر کسی نمی‌تواند خروجی قابل قبول و مورد انتظار ارائه بدهد.

همه این ترفندها و نکات در این آموزش عکاسی از حیوانات خانگی توسط ما به شما ارائه خواهد شد تا بتوانید در نهایت عکسهای خوبی ثبت نمایید. امروزه شاید این شاخه عکاسی تقاضای زیادی داشته باشد، برای همین می‌تواند آورده خوبی برای عکاسانی که در این حوزمایلند فعالیت کنند، داشته باشد.

آموزش عکاسی حیوانات خانگی

پس طی کردن آموزش عکاسی از حیوانات خانگی، برای شما خالی از لطف نخواهد بود، بلکه ممکن است سبب افزایش درآمد شما هم بشود. چون خیلی ها هستند که می‌خواهند از حیوان خانگی خود عکس یادگاری داشته باشند.

پس اگر شما هم مایلید تا این آموزش را سپری کنید، با ما در این مقاله از مجله اینترنتی ساترین همراه باشید.

مقدمات عکاسی از حیوانات خانگی را فراهم کنید.

قبل از هر چیزی باید بدانید که هر نوع عکاسی نیازی به تجهیزات و مقدماتی دارد که باید آنها را محیا کرد. در اینجا، می‌خواهیم بررسی کنیم ببینیم برای عکاسی حیوانات خانگی، به چه وسایلی احتیاج است و چه مقدماتی را باید فراهم نمود. قطعا داشتن دوربین حرفه ای، یکی از مواردی است که ما در مقالات به آن اشاره نمی‌کنیم، چون پیش فرض را بر این قرار می‌دهیم که دوربین حرفه ای دارید.

برای عکاسی از حیوانات خانگی، به غیر از دوربین مناسب و حرفه ای به وسایل زیر نیاز داریم:

1- لنز خوب عکاسی تهیه کنید.

اگر بخواهیم تصاویری به یاد ماندنی ثبت کنیم، قطعا داشتن لنز برای ما بسیار حائز اهمیت است. بستگی دارد چه لنزی را انتخاب می‌کنیم، پس باید نهایت دقت را در گزینش لنز مناسب برای عکاسی حیوانات خانگی به خرج داد.

اگر نمی‌دانید کارفرما قرار است از شما چه بخواهد، می‌توانید چندین لنز به همراه خود داشته باشید. اما اگر میخواهید سبک تر سر پروژه حاضر شوید، پیشنهاد ما به شما انتخاب یک لنز نرمال به تله است. در بین لنزهای واید به تله یا نرمال به تله، لنز 18-135 از محبوب ترین و پرکاربردترین لنزها به شمار می‌رود که قطعا انتخاب خیلی خوبی برای عکاسی از حیوانات خواهد بود.

با این لنز، چه در فضای بسته، چه در فضای استودیو و چه محیط های سرباز می‌توانید تصاویر فوق العاده ای را از حیوانات خانگی ثبت نمایید که به مذاق مشتری خوش خواهد آمد.

اگر قصد دارید تصاویر پرتره و بسته تری از حیوانات بگیرید، باید لنزهایی استفاده شود که دارای فاصله کانونی بیشتری هستند. مثلا لنز 70-200 خوراک عکاسی پرتره و کلوزآپ از حیوانات است. معمولا این لنز، پایه ثابت تجهیزات تصویربرداری عکاسان است.

برخی از عکاسان حرفه ای، برای عکاسی حیوانات از لنزهای پرایم استفاده می‌کنند. لنزهای پرایم، تصاویر شارپ تری ثبت می‌کنند و وضوح پیکسل ها در آنها بالاتر است. لنزهای پرایم فاصله کانونی ثابتی دارند و معمولا قیمت بیشتری از لنزهای زوم دارند. ولی خروجی تصاویر لنز پرایم بسیار بهتر و خوش رنگ تر است.

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی

لنز پرایم 85 میلی متری، یکی از لنزهایی است که می‌تواند در عکاسی پرتره مورد استفاده قرار بگیرد. البته اگر در عکاسی هنوز در ابتدای راه هستید، لنزهای زوم را انتخاب کنید، چون عکاسی لنز پرایم یکسری قلق هایی دارد که فقط حرفه ای ها استفاده از آن را بلدند.

در یک مطلب، به صورت مفصل راجع به انواع و اقسام لنزهای عکاسی توضیح داده ایم. اگر قصد دارید در این مورد بیشتر بدانید، توصیه می کنیم که مقاله مربوط به “ انواع لنز دوربین ” را در مجله اینترنتی ساترین مطالعه کنید.

2- وسایل نورپردازی به همراه داشته باشید.

اگر قرار است در محیط بسته عکاسی انجام دهید، قطعا به وسایل نورپردازی احتیاج خواهید داشت. سافت باکس و اکتاباکس ها می‌توانند گزینه خوبی برای ایجاد نور مناسب جهت عکاسی از حیوانات باشند. رینگ لایت ها شاید نور کافی ایجاد نکنند، اما به عنوان یک گزینه کمکی بد نیست.

اما اگر قرار است عکاسی را در محیط های بیرونی و فضای باز انجام دهید به یک رفلکتور احتیاج خواهید داشت که با استفاده از آن نور را کنترل کنید.

3- بهترین زمان عکاسی را تعیین کنید.

برای عکاسی حیوانات خانگی در فضای باز، باید گلدن تایم روز را بشناسید. قطعا این زمان ها بهترین نور طبیعی را برای عکاسی ایجاد می‌کنند و اگر به دنبال این هستید که تصاویری فوق العاده با نور کافی و طبیعی ثبت کنید، بهتر است این زمان ها را در هر فصلی از سال بشناسید و آن را به مشتری پیشنهاد دهید.

اما اگر در فضای بسته قرار است عکاسی انجام شود، با وجود وسایل نورپردازی، دیگر نگرانی بابت نور وجود دارند، برای همین محدودیتی در زمان عکاسی نخواهد بود.

ولی به طور کلی، بیشتر عکاسی ها با استفاده از نور روز انجام می‌شود، چون مسئله مهم نور در آن حل شده است.

4- مکان مناسب عکاسی را تعیین کنید.

بعد از اینکه زمان را پیشنهاد دادید، باید برای عکاسی فضای باز، مکان هایی را پیشنهاد دهید. معمولا پارک ها، باغ ها، مکان های طبیعی و غیره برای عکاسی فضای باز مناسب هستند. اگر قرار است عکاسی در داخل خانه یا استودیو صورت بگیرد، حتما این موضوع از قبل تعیین شود.

حالا که مقدمات عکاسی از حیوانات خانگی را بررسی کردیم، بهتر است به سراغ نکات و ترفندهای مهم عکاسی برویم و ببینیم چطور باید عکاسی حیوانات خانگی را انجام داد تا شاهد خروجی بهتری باشیم؟

ترفندهای مهم عکاسی از حیوانات خانگی

ترفندها و نکاتی که در این قسمت از آموزش عکاسی از حیوانات خانگی بیان می‌کنیم، قطعا به شما کمک خواهد کرد تا تصاویر بهتری از حیوانات خانگی ثبت نمایید. ثبت تصاویر بهتر، یعنی رضایت بیشتر مشتری، رضایت بیشتر هم یعنی توسعه کسب و کار شما و معرفی به دیگران که در نهایت باعث افزایش درآمد شما خواهد شد.

1- در گام نخست، دوربین را روی بهترین فرمت قرار دهید.

بهترین فرمت عکاسی با دوربین حرفه ای، فرمت RAW است. در واقع این فرمت قرار است یک عکس خام به ما تحویل دهد و به این معنی که خروجی همان است که دوربین آن را ثبت کرده است. فرمت RAW علاوه بر اینکه خروجی طبیعی تری به ما ارائه می‌دهد، دست ما را برای ویرایش نرم افزاری باز خواهد گذاشت.

پس وارد منوی تنظیمات شوید و از گزینه Image quality، می‌توانید فرمت را از JPG به RAW تغییر دهید. در بسیاری از دوربین ها، پیش فرض تنظیمات همین فرمت RAW است ولی در هر صورت آن را چک کنید و اگر غیر از فرمت توصیه شده بود، آن را تغییر دهید.

بهترین فرمت در عکاسی از حیوانات خانگی

2- بهترین مود عکاسی را پیدا کنید.

مودهای عکاسی شامل سه دسته تمام خودکار، نیمه خودکار و دستی (Manual) هستند. عکاس حرفه ای همیشه دوربین خود را روی حالت M تنظیم می‌کند. حالت M همان حالت تنظیم دستی دوربین است که تمامی موارد از جمله ایزو، دیافراگم و سرعت شاتر به صورت دستی تغییر خواهند کرد.

اما برخی از عکاس ها به خاطر اینکه فرصت زیادی برای تغییرات پی در پی ندارند، معمولا از حالت های خودکار یا نیمه خودکار استفاده می‌کنند. حالت خودکار را برای عکاسی حرفه ای پیشنهاد نمی‌کنیم، به جای آن می‌توان از حالت های (Av) و (Tv) بهره برد که یکی بر اساس دیافراگم و دیگری بر اساس سرعت شاتر است.

یعنی در مورد اول یا همان (Av) عکاس می‌تواند دیافراگم را دستکاری کند و دریچه را بازتر یا بسته تر کند، ولی سرعت شاتر به صورت خودکار توسط دوربین تعیین می‌شود.

در مورد دوم یا همان (Tv) عکاس کاری به دیافراگم ندارد و فقط باید سرعت شاتر را به صورت دستی تغییر دهد. برای عکاسی هایی که حرکت در آنها زیاد است، باید سرعت شاتر دستکاری شود. مثل عکاسی از مراسم ها، عکاسی از مسابقات ورزشی، عکاسی از جریان آب و غیره.

دوربین ها هنوز آنقدر قوی نشدند که بتوانیم از مودهای خودکار بدون ترس و لرز استفاده کنیم. بنابراین پیشنهاد ما این است که یا از حالت دستی استفاده شود یا دوربین روی حالت های نیمه خودکار قرار بگیرد.

آموزش عکاسی از حیوانات خانگی به صورت کامل

3- سرعت شاتر را بالا ببرید.

یکی از نکات خیلی مهم در عکاسی از حیوانات خانگی، عکاسی با سرعت بالا است. حیوان ممکن است تحرک زیادی داشته باشد و برای یک لحظه کوتاه در پوزیشنی قرار بگیرد که به دنبال آن بودیم. همانطور که می‌دانید برای فریز کردن حرکت، باید از حداکثر سرعت شاتر استفاده نمود. سرعت شاتر پایین، ممکن است علاوه بر از دست دادن سوژه، تصویر تار به ما ارائه کند که چندان مطلوب نخواهد بود.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد سرعت شاتر دارید، در مقاله ای به آن پرداختیم. مقاله “سرعت شاتر در عکاسی” را پیشنهاد می‌کنیم بخوانید تا در مورد سرعت شاتر و کاربردهای آن در عکاسی بیشتر بدانید.

4- با حیوانات خانگی ارتباط برقرار کنید.

اگر می‌خواهید کار راحتی داشته باشید، سعی کنید راه های ارتباط با حیوان خانگی را با کمک صاحبان آن یاد بگیرید و آنها را تحت تاثیر قرار دهید. وقتی با آنها ارتباط برقرار کنید، حس غریبی که در ابتدا با شما داشتند را فراموش خواهند کرد و بیشتر مطیع شما خواهند شد.

البته اینکه توقع داشته باشیم حیوانات مثل انسان ها به حرف ما گوش کنند و به راحتی ژست بگیرند، اشتباه است. ما باید در همین حین که آنها رفتار روزمره خود را انجام می‌دهند، از آنها تصویربرداری کنیم. خروجی خوب مستلزم نور خوب، فوکوس عالی و سرعت شاتر بالا خواهد بود.

5- فوکوس خودکار را امتحان کنید.

با توجه به اینکه حیوانات خانگی خیلی بازیگوش هستند و مدام در حال حرکت، باید علاوه بر بالا بردن سرعت شاتر، فوکوس را هم روی حالت خودکار قرار دهیم. فوکس دستی، به خاطر اینکه نیاز داریم تا سریعتر عکاسی کنیم، شاید کارایی نداشته باشد. پس اجازه دهید در این مورد، دوربین به ما در فوکوس کشی خودکار کمک کند تا ما بتوانیم تمرکز خود را روی سرعت عکاسی بگذاریم.

فوکوس خودکار در عکاسی از حیوانات

 

در بحث فوکوس خودکار، دوربین ها عملکرد متفاوتی دارند. مثلا دوربین های بدون آینه یا (Mirrorless) که اخیرا استفاده از آنها رواج یافته است، در بحث فوکوس خودکار بهتر عمل می‌کنند چون تعداد نقاط تشخیص نور بالاتری نسبت به دوربین های معمولی یا DSLR دارند.

مقایسه کاملی از دوربین های بدون آینه و DSLR را در مقاله ” دوربین بدون آینه چیست و چه تفاوت هایی با دوربین معمولی دارد؟ ” بخوانید.

6- تنش های محیط را از بین ببرید.

برای اینکه عکاسی بهتری داشته باشید، باید محیط آرام تری داشته باشید. استرس و تنش روی رفتار حیوانات تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل ممکن است آنها واکنش های متفاوتی در این شرایط از خود نشان دهند که زیاد برای شرایط عکاسی مطلوب نیست. بنابراین سعی کنید محیط را آرام کنید. اینکه چگونه محیط آرام شود، هنری است که شما باید از آن استفاده کنید.

7- از پاداش برای حیوانات خانگی استفاده کنید.

حیوانات از طریق تنبیه و پاداش یاد می‌گیرند که چه کار کنند. اگر حیوان را در یک پوزیشن مناسب دیدید، به او پاداش بدهید. این تکنیک قطعا برای شما کار راه انداز خواهد بود و شما را به نتیجه دلخواهتان نزدیک تر خواهد کرد. پس سعی کنید با آنها ارتباط بگیرید و در عوض رفتارهایی که برای عکاسی مناسب است، به آنها پاداش بدهید ( می‌تواند خوراکی یا هر چیز دیگری باشد) البته این باید با اجازه صاحب حیوان خانگی صورت بگیرد.

بعد از آن، ممکن است حیوان برای دریافت مجدد پاداش، این کار را تکرار کند و شما می‌توانید درموقعیت های بهتر، تصاویر بیشتری از حیوان خانگی ثبت نمایید.

8- از گوش و چشم حیوانات غافل نشوید.

کادربندی درست زمانی اتفاق می‌افتد که تمامی اعضای بدن حیوان در داخل قاب دوربین ما قرار بگیرد. یکی از مشکلاتی که عکاسی از حیوانات دارد، این است که در زمان ثبت تصاویر، ممکن است چشم آنها بسته باشد یا گوششان از کادر بیرون بزند. با توجه به اینکه اکثرا حیوانات خانگی سگ یا گربه هستند، این موضوع را به خاطر داشته باشید تا خروجی تصاویرتان بهتر باشد.

عکاسی از حیوانات خانگی

9- همیشه ایزو را روی کمترین مقدار قرار دهید.

به عنوان نکته آخر در این مقاله باید گفت که بالا بودن میزان ایزو، می‌تواند تمامی آنچه که رشته اید را پنبه کند. ایزو، همان حساسیت پیکسل ها به نور است و در شرایط که نور ناکافی باشد، ممکن است دوربین مقدار آن را برای جبران نوردهی بالا ببرد که در نتیجه تصاویری پر از نویز خواهیم داشت. پس حواستان به مقدار ایزو باشد و همواره عدد آن از 400 عبور نکند. البته عکاسان حرفه ای همیشه توصیه می‌کنند که از ایزوی 100 یا 50 استفاده شود.

تا اینجا 9 ترفند برای عکاسی ازحیوانات خانگی گفتیم که را رعایت کردن آنها، قطعا تصاویری مطابق میل خود و مشتری ثبت خواهید کرد. شاید اگر قرار باشد این ترفندها را با تجربه بدست بیاورید ماه ها زمان ببرد، ولی ما آن را در اختیارتان قرار دادیم تا دیگر نیازی به طی کردن این مسیر نداشته باشید.

جمع بندی و سخنان پایانی

در این مقاله سعی کردیم نکات و ترفندهای مربوط به آموزش عکاسی از حیوانات خانگی را بگنجانیم. تمامی مواردی که خدمتتان عرض کردیم، تجربیات عکاسان حرفه ای بود که طی چندین سال کار آنها را به دست آورده اند.

شایان ذکر است که این محتوا با نظارت استاد شجاع الدین آقایی، مدیر استودیو ساترین تدوین شده است و نکاتی که ایشان تجربه کرده اند را نیز در ذیل این مقاله گنجاندیم تا مطلبی پربارتر و کامل تر داشته باشیم.

اگر نیاز به عکاسی حرفه ای از حیوانات خانگی دارید، می‌توانید روی استودیو ساترین حساب ویژه باز کنید. ساترین در محدوده تهران، کرج و شمال فعالیت می‌کند و می‌تواند تصاویری به یاد ماندنی از حیوان خانگی شما ثبت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است با شماره 09123173082 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا